Remapare Logan Cu GPL - impresii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am facut si eu remapare acum vreo luna juma. Se simte si pe benzina si pe GPL. Eu zic ca merita.

    Comment


    • #62
      Raportul performanta/pret este imbatabil pentru remapare. Este singura modificare pe care o poti face cu bani putini si merita din plin. Se vede acest lucru prin numarul foarte mare de Loganuri 1.4i si 1.6i modificate pe acest forum.
      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

      Comment


      • #63
        am facut si eu azi remap cu ajutorul lui Doc, caruia ii multumesc inca odata pentru faptul ca s-a oprit din treaba pe care o avea ca sa ma ajute pe mine .
        Se simte remapul, raspunde mai repede la acceleratie si urca mai usor in ture. Astept sa merg mai mult cu masina si pe gpl sa imi fac o idee despre cum se comporta si pe gpl.
        Oricum sunt foarte multumit si de faptul ca nu mai am check engine aprins in bord.
        Recomand, costul remaparii nu este mare si este o schimbare in bine.
        Multumesc Doc.

        Comment


        • #64
          Cu placere. Ma bucur sa aud ca merge bine si te astept cu Saab-ul.

          Nu vad de ce ar trebui sa ai check engine aprins in bord dupa remapare. Unde ai auzit ca dupa o astfel de operatiune ar trebui sa se aprinda ceva prin bord? Modificarile pe care le fac eu nu aprind becuri in bord.
          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

          Comment


          • #65
            Inainte de remapare aveam check engine aprins in bord, dupa remapare nu am avut, insa dupa ce am mers pe gpl s-a reaprins. Cel mai probabil este din cauza instalatiei de gpl.
            Pana una alta asa ramane, masina merge cat se poate de bine(nu face nici o figura din cauza check engine aprins) pentru un logan.
            In legatura cu saab-ul, ramane sa vad cum evolueaza lucrurile si posibil ca peste 1 luna, 2 sa ne auzim .
            Te salut si multumesc inca odata.

            Comment


            • #66
              Doc, am si eu o intrebare. La relanti motorul sta la 500 RPM. Este normal ? Masina este remapata de catre tine.

              Comment


              • #67
                Sigur sta la 500? Vezi ca turometrul ma logan incepe de la 500, nu de la 0. Deci daca e la a diua linie inseamna ca e la 750, nu la 500

                Comment


                • #68
                  Si in al doilea rand, modificarile in soft se fac dupa 1200-1400RPM si actioneaza doar la apasarea pedalei de acceleratie dupa o valoare de 30-35%. Deci, la relanti motorul tau functioneaza stoc.
                  Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                  Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                  www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                  Comment


                  • #69
                    Sa nu fiu inteles gresit. Masina merge bine, relantiul este stabil, n-am nici o problema cu ea.
                    Treaba este ca inainte de remapare statea intre 2 linii iar acum sta fix in dreptul uneia (o sa verific cand plec de la birou in dreptul careia sta).
                    Faza e ca la mine s-a dereglat instalatia de GPL dupa remapare (s-a rezolvat in 15 minute la niste montatori de GPL) si vroiam sa stiu cum e corect sa stea(stiu ca turatia de relanti este 750 rpm).

                    Sta la a doua linie. 750 rpm adica normal. In pana mea cu inceput de la 500.
                    Last edited by Bodanel; 19 June 2012, 18:27. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #70
                      Ma bucur sa vad ca i-ai dat de cap. Instalatia de GPL nu se deregleaza, doar ca valorile pentru benzina sunt un pic altele decat atunci cand a fost instalata.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by Doc View Post
                        Ma bucur sa vad ca i-ai dat de cap. Instalatia de GPL nu se deregleaza, doar ca valorile pentru benzina sunt un pic altele decat atunci cand a fost instalata.
                        Salut Doc,
                        Care este pretul remaparii pentru un Opel Astra H, motor 1.8 125CP? Care este cresterea de putere estimata? Trebuie facuta vreo recalibrare pe GPL? Banuiesc ca aceasta crestere de putere se face prin marirea raportului de compresie, prin urmare trebuie folosita o benzina cu CO mai mare?

                        Comment


                        • #72
                          Costul unei modificari la motoarele Opel este de 200 euro. Cresterile sunt la fel ca la orice motor aspirat, cuprinse intre 8-10% din valorile initiale. Nu este nevoie de o benzina cu CO mai mare, daca cresterile de avans sunt rezonabile.
                          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                          Comment


                          • #73
                            Salut . Cand s-a montat instalatia de GPL pe masina , la prima initializare de soft a ECU GPL s-a copiat maparea de pe benzina . A fost primul lucru care l-a facut inginerasul respectiv . Exact cum scrie la instructiunile instalatiei respective . Sa inteleg ca ECU GPL copiaza ECU benzina ?!? Si nu invers !?!
                            Montajul s-a facut la Braila .

                            Comment


                            • #74
                              Da, ecu GPL copiaza maparea de pe benzina si nu invers

                              Comment


                              • #75
                                Salut Doc!Sunt Calin din Timisoara.Am Logan MCV 1.6 MPI cu GPL din fabrica.Doresc sa fac remapare.Am inteles ca ai colaboratori in Timisoara.Pe cine imi recomanzi.Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google