Remapare Logan 1.6i 16v 105CP - Impresii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Doc, am incercat sa dau de tine, dar iesirea mea la net e "praf". nu pot da pm-uri si ocazional nici mesaje utilizator, la profil. chestie de it security policy
    revenind la subiect, schimbarea e in bine, clar. cat de "in bine", urmeaza sa vad pe un gtech cand se face vreme calumea si imi trece raceala. cert e ca masina trage mai bine acum (zic ca ceva mai bine decat un 16v stock in conditiile in care inainte imi tragea incredibil de prost) si consumul a revenit la normal. stii tu, lambda 2 la mine a fost cu probleme...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #32
      16v

      intreba cineva in cate sec.ia suta dupa remapare;la mine in aprox.9,5 fata de 10,5 inainte.nu e o stiinta exacta dar am cronometrat cu telefonul de multe ori si cam asta e media.cat despre zgomot...e mai mare.

      Comment


      • #33
        Am softul facut de Doc de ceva vreme dar n-am vazut sectiunea asta a forumului pana azi
        Anyway, la inceput nu prea am fost multumit. Simteam ca trage mai bine in a 3-a, de mai jos si mai constant pe toata plaja dar nu mi s-a parut cine stie ce. Si zgomotul motorului se modificase putin, suna mai "serios"...
        Ca performante reale, treaba sta altfel. Stock nu reuseam sa scad sub 10,5 sec/100m iar acum pot, sunt pe la 9,4 in medie. Imbunatatirea e vizibila. Si plusul pe treapta a 3-a il consider foarte util, mai ales la depasiri.
        Au urmat 2 saptamani in care i-am dat talpa continua prin Bucuresti. Traseul zilnic acasa-servici il faceam fara soft cu 12,2l/100km (medie pe mai mult de 300km pe un traseu central in Bucuresti).
        Am fost dezamagit sa vad ca initial consumul a crescut la peste 13 litri la suta si am fost tentat sa pun asta pe seama softului. Am ales ca orice om calea usoara: am dat vina pe altul, in cazul de fata pe soft! Mi-am adus aminte ca totusi de cand aveam softul, imi facusem obiceiul s-o ard mai tare in orice conditii ca deh, am soft. Am resetat kilometrajul si am luat-o de la inceput, incercand sa ma apropii de modul in care conduceam inainte de soft. Rezultatul: 11,6 l/100 pe parcursul a cateva saptamani, fara mers in weekend.
        Pana la urma n-am mai sarit de 12l/100km de cand am facut softul. O fi de la o modificare a modului in care merg sau de la soft mi-e greu sa ma pronunt.

        Sfaturile mele cu privire la soft in urma experientei de mai sus ar fi:
        1. Nu va asteptati la cine stie ce diferente la benzina de feeling.
        2. Faceti masuratori daca vreti sa fiti convinsi de castigul de performate. Stiu ca multi se asteapta ca fundul sa le fie impresionat de o acceleratie aparent fulminanta, dar la benzina treaba sta altfel decat la diesel. Masurati cu cronometrul nu cu fundul :p
        3. Lasati ceva timp sa treaca pana sa recalculati consumul. Asa veti trece de perioada initiala in care sunteti tentati sa experimentati cat de bine trage masina, fapt ce duce la o crestere a consumului.
        sigpic
        ^Logan turbat (WIP)^

        Comment


        • #34
          salutare baieti !
          eu unul am masina de noua, am "invatzat-o de mica" sa fie mai nervoasa ( stiu sigur ca am facut proba intre masina mea care in prima mie de km nu a vazut ture mai joase de 2000 dar nici mai mari de 3000 dar dupa a vazut ) si masina unui var de al meu din pitesti care s-a dat la ea de noua in oras si la exterior mergea la consum cu a 5 a si 80 la ora ), grija mare de ea, cel mai important lucru motorul sa fie cat mai curat, suflat de praf, si asa mai departe dar sa nu incep alte chestii in fine.
          eu am umblat la softul masinii si mi s-a ridicat nivelul puterii cat si al cuplului dar nu exagerat, adica un pic dar in parametrii normali ai motorului. consumul nu a crescut nici nu s-a marit de ex. la un drum bucuresti - alexandria mers normal ca altfel nu ai cum adik max 110 km/h si 60 km/h in sate, am un consum de fix 6.5 %, in bucuresti cand ma dau la ea in trepte mici consumul se stabileste undeva in jur de 8-10% ceea ce este destul de normal pt 1.6. 16v. nu cred ca ar conta ca spun ca am logan ph 2 desi stiu ca la modelul vechi difera modelul de motor. eu unul sunt multumit de raspunsul ei si de masina in general. 105 hp - 110 hp 148 nm - 154 nm --> asta doar din soft dar mai sunt si alte mici imbunatatiri.
          acum hai sa nu aberam la nu stiu ce valori sa iti dea o resoftare asta avand in vederre ca este un motor aspirat. vreti sa aveti o acceleratie mai bunicica va recomand din plin sa va puneti un filtru sport cu o tubulatura marita si cursa cat mai scurta si inca o data, poate am eu un fix , cat mai putin praf la motor
          "multi" cai si viata scurta gasiti pe youtube un logan ph 2 1.6. 16v cu kompresor si investitie pe masura.
          bafta multa va doresc si faceti cu cap ce aveti de gand sa faceti cu banii vostrii.
          este parerea mea !

          ce am uitat sa spun este ca eu cu masina fac max 100 km pe luna in bucuresti si asta seara si in weekend in rest doar in afara bucurestiului. am masina de servici in rest. acum nu pot face comparatie cu cat imi consuma inainte cand mergeam zi de zi cu ea si nu aveam masina de servici si asta la cat stateam in traficul nostru din bucuresti iar consumul mediu mi-l arata la fel dar motorul consuma, logic.
          Last edited by Razvan.YPC; 9 April 2010, 16:48. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            Unu la mana, motorul 1.6 16V de pe PH2 nu difera cu nimic fata de 1.6 16V de pe PH1. La fel sta treaba si la celelalte motoare. Cine ti-a spus ca difera "modelul" de motor ?

            Doi la mana, Loganul kompressor este PH1 nu PH2 si este 1.6 8V nu 1.6 16V.

            Trei la mana, teoretic puterea ar trebui sa ajunga la 115CP (+10) iar cuplul la 160NM (+12). Practic...ramane de vazut. Ar fi interesant un dyno (before - after) sa vedem daca castigul este intr-adevar 10/12.

            PS - este esential ca dupa resoftare sa se foloseasca exclusiv benzina de 100 ? Cu 5.1 lei / Alto 101 nu e prea roz treaba .
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • #36
              m-am dat mai demult si pe gtech si "liniuta" cu streulea
              rezultatul a fost ca-mi venea sa-i dau foc la masina. 11 secunde suta cand stock in rodaj o lua in 10.4? si loganul de dinainte, stock, scotea 10.28... o sa-i acord a doua sansa, sa se reabiliteze; daca nu reuseste, cu parere de rau, dar la 16valve-le asta merge de-andoaselea. 1.6mpi am avut resoftat si ala chiar mergea mai bine, dar asta, no way. inca o data, senzatia din scaun e irelevanta, timpii sunt aia care ne omoara. inca ceva, un ford fiesta 1.6 102cai manaca un logan benzinar chipuit, pe paine
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #37
                Seba, chiar n-am inteles ce ai vrut sa zici in postul de mai sus. Poti fi mai explicit?
                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                Comment


                • #38
                  probabil se refera ca remaparea e egala cu 0 la 16v, ba chiar merge si mai prost decat stock. asta am inteles eu.
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • #39
                    cred ca vrea sa spuna ca a avut ghinionul de a nimerit un logan prost.seba eu zic sa-l vinzi pe asta si sa ei unul ph 1 la sh.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Seba View Post
                      m-am dat mai demult si pe gtech si "liniuta" cu streulea
                      rezultatul a fost ca-mi venea sa-i dau foc la masina. 11 secunde suta cand stock in rodaj o lua in 10.4? si loganul de dinainte, stock, scotea 10.28... o sa-i acord a doua sansa, sa se reabiliteze; daca nu reuseste, cu parere de rau, dar la 16valve-le asta merge de-andoaselea. 1.6mpi am avut resoftat si ala chiar mergea mai bine, dar asta, no way. inca o data, senzatia din scaun e irelevanta, timpii sunt aia care ne omoara. inca ceva, un ford fiesta 1.6 102cai manaca un logan benzinar chipuit, pe paine
                      trebuie testate amandoua ture in aceeasi situatie ,rescriem stock si modificat si comparam , ca asa dupa o valoare data acu 2 luni si una cand sunt 10 grade mai mult afara , nu e nicio relevanta,plus ca gtechu avea lipsa o ventuza ) si facem si pariu ca masina merge mai bine :P ca stock
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #41
                        Nu stiu ce aveti voi cu Gtech-ul asta, eu am unul si il tin aruncat intr-o cutie. Chiar nu imi foloseste la nimic.
                        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                        Comment


                        • #42
                          Salut, am si eu o intrebare sper sa nu fie cu suparare , dar ce diferente exista intre un 1.6 16v remapat de Dimsport si unul remapat de o alta firma (tot de incredere)? , nu ma refer la amatori.Si remaparea se face separat pt fiecare masina sau se vine cu programul gata modificat si se instaleaza? Multumesc

                          Comment


                          • #43
                            pai toti o sa zica ca sunt meseriasi ) ,conteaza sa stii
                            diferenta o vezi pe sosea intre masini .In principiu hartile se descarca din masina , se trimit la modificat si se pune fila modificata , pentru ca softul din ECU difera de la o masina la alta .
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #44
                              bah, nu te mai ataca cu gtecu ala, ca n-o avut ventuze, ca nu stiu ce. 16v ph1 stock a scos 10.28, 16v ph2 softat a scos 10.8. daca zic ca 16v ph2 stock a scos 10.4 cu gumele alea petarda barum, or sa-i sare toti in cap lui doc sa le puna softurile stock inapoi. eu am zis de la inceput ca masina asta va avea o mare realizare daca softata trage cum tragea aialalta stock. de cand am luat-o, a mers ca ceaiu. asta e. mare vrajeala...
                              de aia am spus acum o saptamana, parca, o s-o mai alerg de cateva ori, pe 2 gtecu tau si pe gtecu lui alex, sa comparam rezultatele. s-ar putea ca gtecu tau sa fie prastie, dar pe 250m sa stau la un bot in fata lui streulea cu dizal de 65 de cai remapat, nu e chiar placut, cand teoretic ar trebui sa am macar 110cai sub capota si el vreo 90.
                              Last edited by Seba; 20 April 2010, 16:19.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #45
                                asa ti-o intrat tie in cap de cand ai luat`o ca nu trage si gata ...
                                ma conteaza ventuza aia ,pentru ca ala tre sa fie cat de cat fix pe parbriz nu sa zboare prin masina ,conteaza daca a fost frig afara sau cald ,zi sau noapte .
                                ca sa nu mai vb de loganu lu streulea, care aproape ca facea 16v stock
                                Last edited by Cristi_Xp; 20 April 2010, 16:33.
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google