Piese De Origine Sau Alti Producatori ?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Piese De Origine Sau Alti Producatori ?!

    Zilele acestea am aflat ca trebuie sa schimb capetele de bara (70.000km in 2 ani jumate), si tot odata mi s-a spus ca,daca cumpar piese de origine,ma tine mai mult ..adica celcputin 50.000km... pe cand piesel de alti producatori, ar tine numai 20.000-35.000 maxim.
    De ce ar fi diferenta asta de durata,sa zicem asa, intre producatorul Dacia, si ceilalti producatori de pe piata romaneasca.....ce garantie am,ca poate numai dupa 25.000km,ma lasa piese de origine. Citisem aici un post, cu aceleasi intrebari ca ale mele.

    Threatul asta se refera la orice piesa destinata masinii dumneavostra, care se regaseste la reprezentanta cat si in majoritatea magazinelor auto din romania,sub licenta altor producatori.

    De cand am facut acest threat si pana la ora actuala, nu s-a sinchisit nimeni a se da cu parerea aici, desi au fost scrise 60 de posturi pe forum ( in 16h). Sa inteleg ca nu conteaza de unde este piesa, cine o fabrica, cat de important e producatorul.....calitatea mai presus de pret...... sau nu a-ti ajuns a schimba piese si bucsaraie pe la masina.
    155
    Da-numai piese de origine (origine)
    36.77%
    57
    Da-atunci cand imi permite buzunarul (origine)
    30.97%
    48
    Din moment ce e mai ieftin (alti producatori)
    28.39%
    44
    Nu ma intereseaza.
    3.87%
    6
    Last edited by cristi3775; 20 March 2010, 12:51. Reason: Automerged Doublepost
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

  • #2
    CRISTI, parerea mea este sa pui ce este mai calitativ.

    De multe ori gasesti repere mai bine lucrate si mai durabile la alti producatori dar mare atentie.

    La piesele originale iar sunt probleme si inca mari, constant in reala lor provenienta, acesta este motivul pentru care cei din iasi au un magazin prin care cumpara piese de origine, nu ieftine, ci de origine.

    Tot la noi la Iasi suntem cca 4-5 care am inlocuit capatele de bara cu cele produse de lemforder care fabrica aceste repere si pentru bmw, vw, seat, skoda, si ceva asiatic, nu mai retin ce.... ideea este ca se comporta foarte bine. ZRZul merge zilnic pe teren accindentat si are deja 28.000 km si nu dau semne de uzura. La noi pretul unui lemforder este de cca 90 ron fata de un capat de bara de origine de 200 ron pret tot pentru noi.

    Eu unul am schimbat acum aprox 2 ani cca 3 seturi de capete de bara... de la 40 ron turcesti, pana la 85 ron cica "originale" ... pana am scos 525 RON si am luat un set ORIGINAL si un an nu am avut treaba si stii cum exploatez spartanul.... acum am lemforder si dupa bombardamentul din iarna din iasi se prezinta foarte bine... m-au surprins si pe mine

    vrei sa afli mai multe call me 0752 404 328
    IS 10 LNC Facebook

    Comment


    • #3
      si eu am vrut sa deschid topicul acesta
      de ex la filtrul de aer cel de la MANN mi se pare mai bun decat cel de origine ..
      si eu trebuie sa schimb pe la directie cat de curand una alta si nu stiu ce piese sa imi iau
      de origine sau altceva ?
      Its just a car ...

      Comment


      • #4
        au trecut 3zile de cand ma tot interesez in stanga si in dreapta, ce ar fi mai bun. Pana acuma, balanta inclina spre piesa de origine si ce-a facuta de alt producator (lemforder). Am auzit lucruri bune despre amandoua, dar difera pretul, caci ,calitatea este in proportie egala.
        Si ce inseamna origine?! Facute la pitesti sau ce......caci acele capete de bara, care sunt echipate masina sunt fabricate prin polonia (parca). Deci....de origine mai este si ASAM (iasi), dar cica ar fi de mai slaba calitate de cele echipate de producator.

        Cred ca pana la urma, am sa optez pentru Lemforder, din cauza pretului (in primul rand) si din cauza reperelor favorabile asupra acestui produs. ca in orice domeniu, produsul de origine se plateste mai bine, din cauza renumelui, si nu a calitatii!

        Cat despre filtrul de aer MANn.....am avut si eu pe masina (de la 45.000-60.000), si acum ma Mahle. Comparat pana acuma intre cele 3 tipuri de filtre de aer - origine, mann, mahle.....cel de la MANN s-a comportat cel mai bine pe masina,desi in ciuda pretului, e putin mai scump decat celelalte.
        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

        Comment


        • #5
          Cristi, nu te mai lua dupa cei de la Dacia ca au piese de origine...originea cui? Renault nu face piese, el le comanda diferitilor producatori, in baza unui caiet de sarcini, o anumita piesa apoi pu numele lor pe ea si gata....e de origine.
          Sigur ca multe piese suntproduse la ASAM si ambalate frumos in cutie de DACIA...Vrei sa spui ca ai incredere mai mare in ele decat cele cumparate dintr-un magazin specializat si cu piese ale producatorilor de top?

          Comment


          • #6
            pai de aceea "producator de top", ar fi unul din ei .Lemforder...
            Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

            Comment


            • #7
              filtru de aer MANN l-am luat cu 40 de lei si cel "de origine" e 50 lei deci am iesit mai bine cu cel MANN
              produsele de la Lemforder sunt mai scumpe sau mai ieftine decat cele de origine ? dati si ceva exemple , comparatii la preturi
              Its just a car ...

              Comment


              • #8
                pretul cred a difera de zone....filtrul original 15 ron ..filtrul mann 35 ron, mahle 28 ron.
                capete de bara originale -200 ron, lemforder -100 ron
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment


                • #9
                  doar 15 lei filtrul original ?O:O la noi e 50 unu de origine O
                  Its just a car ...

                  Comment


                  • #10
                    numai piese de origine se vor regasi pe loganul meu! nu vreau sa pun piese de SRL si sa inceapa sa troncane dupa un nr de km sau sa scape nu-stiu-ce lichid
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Capete de bara lemforder se gasesc in echipare originala si pe masinile Citroen, nu stiu daca pe toate modelele, dar pe C4 are o cunostinta. Eu unul, cand va veni momentul voi alege lemforder, nu cred ca cele originale sunt de 2 ori mai bune decat lemforder (daca ne raportam la faptul ca sunt sunt de 2 ori mai scumpe). Si oricum, daca merg pe C4 merg si pe Logan, parerea mea. Nu am gasit insa bielete de directie fabricate de lemforder, oriunde am cautat pe net sau in magazine. Poate nu fabrica si asa ceva, sau poate e cineva mai informat ca mine.
                      Last edited by mr.K; 22 March 2010, 15:12.

                      Comment


                      • #12
                        anvelope 195/65/15?
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          @gvg06 ai gresit topicul
                          piesele de la asam sunt bune?
                          Its just a car ...

                          Comment


                          • #14
                            scuze man...
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by raduprov View Post
                              @gvg06 ai gresit topicul
                              piesele de la asam sunt bune?
                              Piesele de la Asam Iasi sunt bune la pret, calitativ, nu au durata de utilizare la fel de mare ca cele originale. De curand e un nou producator, Concernul Delphi, americani, uzina noua. De calitatea pieselor nu ma pot pronunta, dar cei care au folosit, sa lase impresiile lor. Preturile sunt bune, din ce am vazut.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google