Piese De Origine Sau Alti Producatori ?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dacă ne legăm de filtrul de aer, de exemplu la 1,6 16v este MANN, chiar dacă are cutie de Renault.
    Dacă ne legăm de restul pieselor, treaba e puţin cu schepsis: dacă maşina e nouă şi vrei să îţi păstrezi garanţia, pui piese de origine, luate de la service / dealer. Există nişte standarde foarte stricte în sensul originii (chiar dacă piesa e făcută de SC Garaju SRL, Dacia răspunde într-o primă instanţă dacă e vreo problemă. Ce se întâmplă apoi cu SC Garaju SRL e altă poveste) şi le cunosc, fiindcă lucrez în domeniul auto.
    Dacă ai garanţie pe maşină, dar reparaţiile mari le faci de unul singur, nu vei putea da vina pe nimeni pentru nimic. A, dacă ai pe "cineva" la service, te poţi duce cu piesele tale, plăteşti manopera, dar ai garanţie doar pe manoperă. Cu piese şi manoperă de la ei, ai garanţie pe tot, în limitele legii şi ai şi dreptul să faci scandal.
    Deci, cât timp maşina e în garanţie - piese + manoperă de la mama ei. Apoi...
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • #17
      delhi?

      dar capetele de bara de la delphi si placutele valeo sunt bune? am gasit cu 60 lei bucata si placute de frana valeo cu 55 lei.

      Comment


      • #18
        Piese Aftermarket Vs. "de Origine"

        Salutare.

        Dupa cum probabil stiti unii dintre voi, recent am avut ceva probleme cu niste piese importante cumparate cu acte in regula de la magazin Dacia, cu holograma si sigiliu "de origine", care s-au dovedit a fi niste fantome mai apoi.

        Este vorba despre pipele de la bieleta de directie, in termen popular "capete de bara". In maxim 3 luni si aprox 5000 km s-au facut praf, in conditiile in care cele de fabrica au stat pe masina 5 ani si aprox 130 000 km.

        As dori pe aceasta cale sa trag un semnal de alarma in legatura cu piesele "de origine".

        Piata a fost invadata de produse dubioase, de calitate indoielnica, ambalate in cutii frumoase, sigilate, care te fac sa crezi ca sunt originale. In foarte multe magazine, aceste produse se vand cu nonsalanta la pretul recomandat de Dacia pentru reperul respectiv. Pot spunbe din experienta proprie ca nici macar un dealer autorizat Dacia nu mai poate garanta provenienta pieselor vandute si de multe ori clientul poate fi pacalit.



        Avand in vedere provenienta dubioasa a pieselor "de origine", calitatea lor
        indoielnica si pretul nesimtit de mare la care sunt vandute, denigrand marca Dacia -Renault de pe ambalajul lor, am luat decizia de a utiliza pentru masina proprie -Dacia Logan 1.6 MPI, care are ~140 000 km - produse si subansamble din industria after-market.

        Producatori de renume ca Bosch, FEBI, Lemforder, Motul, Mobil, Champion,
        MANN, QWP, Sachs, Valeo, LUK, Brembo, Ferodo, TRW, Ate, Bilstein, Monroe, Gates, Continental-Contitech si altii au in ofertele lor o multime de consumabile si subansamble pentru gama Dacia.

        Preturile acestor producatori sunt in 99% din cazuri mult mai mici decat cele ale producatorului Dacia, iar calitatea este intotdeauna la nivel inalt. Repet, vorbim de producatori renumiti, nu de firme fantoma de pe "Shantz SRL".


        Odata cu decizia de a testa si consuma produse aftermarket de calitate, a venit si urmarea fireasca: am deschis un magazin la Bursa, unde prietenii si membrii LoganClub pot afla detalii importante despre piesele de care au nevoie, pot obtine consiliere, sfaturi utile si nu in ultimul rand pot cumpara la preturi decente.

        Imi doresc in acest fel sa avem pe strazi masini echipate corespunzator, intretinute corect si la timp, sporind astfel siguranta in trafic.

        Consider ca alternativa aftermarket propusa de mine mai sus este singura cale de combatere a pirateriei in industria de piese de schimb.

        Va astept la bazar pentru discutii depre preturi, aici va astept cu pareri pro si contra after-market, experiente placute si neplacute, etc.
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • #19
          Eu unul sunt perfect de acord cu ce ai spus tu mai sus,sunt multumit mai mult de pisele after-market decat cele de la reprezentanta dacia!
          Un simplu exemplu sunt placutele de frana,cu care era sa imi iau o mare teapa la reprezentanta dacia,plus de asta au niste preturi enorme!
          sigpic

          Comment


          • #20
            Bine punctat katalin... Placutele "de fabrica" sunt cel mai intalnit caz de piraterie.

            Aceste placute au materialul de frictiune tare, pietrificat, ce poate deteriora cu usurinta discul de frana. In cazul in care si discul este unul de proasta calitatea, combinatia este aproape letala. Placutele in cauza mai pot avea materialul de frictiune deja rupt (ferodoul se desprinde de pe suportul placutei) sau casant, spargandu-se la prima frana mai sanatoasa.

            Se gasesc frumos ambalate in cutii inscriptionate Dacia sau Renault, uneori chiar si cu holograma. Pot fi recunoscute dupa holograma care este aplicata direct pe cutie, si nu sub forma de sigiliu, cum ar trebui. Mai pot fi recunoscute dupa inscriptiile dubioase aplicate pe spatele placutei precum si dupa calitatea imbinarii intre suport si materialul de frictiune.

            Ca si alternativa, propun placute TRW, Ate sau Ferodo.

            La bursa, veti descoperi oferta Ferodo Premier cu preturi incepand de la 90 lei/set...
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • #21
              Un mare DA pentru piesele si consumabilele aftermarket.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #22
                Eu unu am schimbat ieri capetele de bara , si am luat de la Lemford. Se simte diferenta bine.....pot sa zic ca e ceva mai "atenta" la viraje. Cat despre Delphi.....am auzit ca sunt producatori de electronice, si la cap. capete de bara.......cam dau in bara..
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment


                • #23
                  As dori sa mentinem acest topic sus prin experiente personale sau de-ale prietenilor vostri legate de subiectul topicului.


                  Continui eu cu ambreiaj : de curand, l-am auzit pe un vecin (logan 1.4 mpi, 80 000 km) cum ca ii patineaza la plecarea de pe loc si in treapta a 5a. Semn clar ca kitul de ambreiaj este de inlocuit.

                  I-am facut omului oferta de Sachs si Luk la preturi asemanatoare cu cele din targ de la patura. A preferat sa-si cumpere de la patura tot kitul, convins fiind ca isi cumpara piese de fabrica.

                  Am incercat sa-i spun ca fabrica in sine nu produce ambreiaje, cel original de pe Logan fiind produs de Valeo, care stim cu totii cat de varza e (tremura arculetele pe disc, rulmentul se gripeaza cu usurinta, placa de presiune se inmoaie, etc). N-am reusit sub nici o forma sa-l conving.

                  Drept urmare si-a luat o chestie dubioasa de la patura, ambalata in niste cutii pe care scrie Dacia, dar fara holograma. M-am uitat pe piese si nu erau stantate nicaieri cu sigla Valeo.

                  Dupa montaj, omul a plecat la tara, aprox 80km de Bucuresti. S-a intors tractat. Ferodoul de pe disc s-a desprins din nituri in partea volantei, s-a sfaramat si i-a stricat si volanta... Omul spune ca a nimerit intr-o groapa cu mai mult noroi si a fortat un pic. Kitul nou de ambreiaj avea doar ~1200km. Acum nu are bani de un kit nou.



                  Asa ca aveti gria de voi, de banii vostri si de masinile voastre. Nu are rost sa riscati sa cumparati ceva ce nu stiti cu siguranta unde este produs, mai ales cand vine vorba de elemente scumpe sau elemente care tin de siguranta voastra
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    o cunostinta de la craiova, cu magazin de piese auto, mi-a zis asa: "piese de origine? pfff, ma duc la pitesti, au tiganii in beci, strunguri, si cumpar discuri de frana, ambreiaje...etc in punga, sigilate, la cutie nici nu zici ca-s fake !"

                    Comment


                    • #25
                      Adevarul este ca producatorii de piase auto sunt renumiti pentru un segment de piese ex. Lemford - capetele de bara, filtru aer MANN, rola distributie inna, etc
                      sigpic #

                      Comment


                      • #26
                        Pai ok ! dar care ar fi alternativa pentru bielete si capeti de bara?
                        Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                        Comment


                        • #27
                          @ROAD EMPIRE eu zic pentru ce vrei tu "lemforder"
                          sigpic #

                          Comment


                          • #28
                            Aha ! k,merci de informatie .
                            Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                            Comment


                            • #29
                              A vazut careva curele de distributie power grip facaturi cumva sau sunt ?
                              pentru distributie la dci

                              Comment


                              • #30
                                Ar trebui sa exemplificam si ce inseamna cuvinetele ORIGINE si PRODUCATOR, pentru ca sunt total 2 lucruri diferite,dar multi dintre noi, nu stim care este diferenta.(postura in care am fost recent implicat).
                                Uzina DACIA, NU PRODUCE subansamblurile care sunt echipate autombilele logan, ci ei doar cumpara acele produse gen- capete de bara,faruri,proiectoare- de la producari de acele subansambluri, si apoi trec timbrul lor de origine pe acel produs.

                                Deobicei, lumea care doreste a cumpara un produs din magazinele de piese auto,cauta in mare parte produse de origine, si nu de producator. De aceea, pretul exorbitant de mare, pentru piesele care sunt mai bune, la preturi mai mici, direct de la producator.
                                Tine-ti cont, pretul mai mic,nu inseamna ca acel produs este mai bun,sau mai prost, ci diferenta este de cine il face.


                                Pentru a scrie aceste randuri, si dupa ce am facut aceste threat, am cautat timp de 3-4 zile raspunsuri la ce anume sa aleg.Oricum, bine punctat Dsign.
                                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google