Prestije 1.616v Sau 1.5 85cp

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prestije 1.616v Sau 1.5 85cp

    sunt mandru posesor al unui logan 1.4mpi 75cp cu 65000km efectuati din care 15000(maxim) in afara orasului si m-am hotarat sa mai cumpar unul dar am o mare dilema 1.616v sau 15.85cp as dori o masina care sa traga mai bine dacat ce am si sa nu consume mult in oras...precizez ca nu o voi cumpara de noua pt. k nu se mai merita sa dai 9-10mii pe o masina care i-si pierde valoarea untr-un an la apx. jumate.Va astept cu pareri si sugesti si va multumesc anticipat pt.timpul acordat...rog moderatorii sa stearga noul thread dak mai exista unul asemanator .

  • #2
    Pai in afara de consum nu vad pt ce ti-ar recomanda cineva dci-ul. Iar legat de consum 16v-ul o sa consume in mare in oras cam cat 1.4-le tau. Tu esti singurul care stii daca te impaci cu un consum de ~10--11 in oras, sau te coafeaza mai mult un consum de 6-7 cat ia un dci 85 in Buc.
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • #3
      sti care e problema toata lumea m-a speriat cu dci-ul ca are probleme cu injectoarele si pe sh chiar nu sti ce iei...1.616v gasesti cu km. putini si nu e asa de vaietat de lume.

      Comment


      • #4
        Pt un consum aproxi la fel si penrtu o siguranta de fiabilitate/fara dureri de cap, un 1.6 16V clar.
        Pt consum, clar dizalu (6,5% sau 10% nu e totuna).
        Daca bagi numa vreo 12-15000 km/an, mai bine benzinaru.

        Comment


        • #5
          un sfat bun este sa alegi diselu de 85.....eu unul ma oftic ca nu am luat pe cel de 85....

          Comment


          • #6
            parerea mea e sa iti iei DCI consum mic cuplu mare si treaba cu injectoarele e depinde de unde bagi motorina... Eu am dci(65cai) are 117.000 si masina nu si-a vazut motorina decat din OMV probleme 0.Oricand as alege DCI .Decizia iti apartine

            Comment


            • #7
              Daca cauti consum...DCI...desi nici 16v nu consuma cine stie ce.
              Daca vrei putere...16v (105hp din start). Si pentru aeea care au 16.16v si nu reusesc sa scoata un consum de 5.5 sau 5.1l/100km......se poate!! (extraurban). Cat de urban cu benzinarul se i-a maxim 9l/100km. Deci se poate si mai putin.
              Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

              Comment


              • #8
                vrei performanta, fiabilitate si economie la revizii ia 16v.
                vrei consum cu 3 % mai mic in oras ia dci 85

                Comment


                • #9
                  Vorba lui marx vrei liniste ia 16v eu mai am 2buc dci si mam saturat de schimbat injectoare nu depasesc 15 mii pe an , dci problem.
                  Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                  Comment


                  • #10
                    masina mea are 17.000 si nu are nicio problema este dci 85 cp! nu imi dau seama ce au ale voastre! DOAMNE FERESTE sa pateasca nu am zis ca nu cred dar pana acum merge bine si in legatura cu topicu pai nu ca am eu dci dar eu zic sa mergi pe dci este mai scump banuiesc chiar daca este sh dar ai consum mai mic si majoritatea spune ca 16V rupe fata de dci 85 cp ! paote asa o fi dar cand intru intr-o depasire decat sa o turez pana la 5500-6200 sa zic ma refer la 16V mai bine ii dau la dci pana la 3000-4000 si se duce ! sunt persoane care prefera sa vada acu ca se duce la maxim si altele care nu depinde de persoana ;) ! desi si mie imi place sa ii dau la maxim si va spun sincer si mie imi place benzinaru ! dar daca sunt pus intr-o situatie sa aleg intre ele dci castiga! este strict parerea mea !numai bine

                    Comment


                    • #11
                      nici sa nu iti pice vreodata dar ai mare grija ca pe la 40 50 mii incep aventurile.

                      Comment


                      • #12
                        Daca iti iei masina ca sa nu o turezi...mai bine las-o, si ia-ti bicicleta. Acolo pedalezi in voie, cu putine rotatii pe minut.

                        Comment


                        • #13
                          cezar m-am referit ca sunt persoane care nu suporta zgomotul motorului unui benzinar de ex 16V atunci cand este turat fie la maxim fie nu deoarece benzinaru trebuie turat in depasire ! si marx multumesc pt atentionare!
                          Last edited by LOGANUTZU; 8 April 2010, 11:13.

                          Comment


                          • #14
                            nu este o atentionare. este si un sfat. ia masurile necesare pentru a intampina o eventuala problema la 40 50 mii. da sa stii ca motorul de diesel este mult mai zgomotos la ture decat 16v.

                            Comment


                            • #15
                              Loganutzu de cand este motorul diesel mai silentios ca cel pe benzina?
                              Tu ai mers cu 16v ca sa vorbesti?
                              Eu am mers cu dci 85 cu nasul meu si nici nu se compara.

                              Dorupiticu iti dau un sfat...Ia un prieten/ruda/vecin care are logan Dci de 85 si mai ia si un altul cu 16V.
                              Tot stai in Militari ,, iesi cu ambele masini pe autostrada,le dai in goarna si vezi care trage mai bine.
                              Tu singur o sa iti dai seama apoi care trage mai bine,,,ca aici fiecare isi lauda cazanul si parerile sunt impartite.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google