Sfat Achizitie Dci Second Hand

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Corect. Mai am ceva de adaugat: din caietul de service al masinii: revizia la diesel la 10000 km, la benzina la 20000 km. La diesel mai ai un filtru de schimbat in plus, de motorina - care costa aproape de doua ori cat filtrul de aer si ulei pentru benzina la un loc.

    Comment


    • #47
      Exista pe aici un exel cu comparatie benzina vs dci ca si costuri. Comparatia era la nou cand scoteam din calcul factorul injectoare.turbo... etc. Si pana pe la 60 000km. Benzina era peste. Daca punem o reparatie de injectoare la calcul, mai mergi inca vreo 30 000km cu benzina in castig ... Care ar fii logica cu dci-ul?

      ps: cel care a descis topicul probabil are de mult masina, dar unii readuc in discutie topicuri de mult apuse.

      @dakar- cat costa reviziile la dci pe parcursul a 100 000km?
      sigpic

      Comment


      • #48
        fratilor, la cum merge si la ce consum are nu as da dci pe 2 benzinare. asta e optiunea mea+ ca nu suprt zgomotul facut de benzinar in ture( zici ca e motor trifazic de 7.5 kw).
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • #49
          multi nu pun in calcul si faptul ca un DCI nou costa mai mult de cat un MPI, insa daca il cumperi SH cel mai ieftin este DCI-ul si daca ai putini bani pentru masina care de abia i-ai strans sa iti ajunga pentru Logan (cazul meu) te multumesti cu un DCI AMBIANCE pentru nevoi personale de zi cu zi. Eu am fost indemnat de altii sa nu iau DCI insa nu aveam bani si Solentza nu vroiam sau alta masina gen Bulgari sau cu multi ani trecuti peste ea. Am vrut Logan asa ca am luat DCI la 82.000 KM reali, l-am folosit 1 an si m-a mancat undeva sa ii pun un filtru motorina MANN pentru a-l folosi putini KM si imediat paguba, motorina numai de la Petrom sigur a avut si apa in ultimul timp, era anotimpul rece. La 102.000 KM am schimbat diuzele la injectoare, rulmentele pompei de motorina, bujii, curatat instalatie rezorvor. total cost 2.000 RON cu factura si garatie service. Acuma la aproape 1 an de la reparatie am 117.000 Km si totul merge brici.

          Deci daca aveam la momentula chizitiei masinii acei 2.000 RON imi luam un benzinar lejer si nu mai imi bateam capul. Deci in concluzie tot acolo am ajuns, sunt multumit de consumul mic insa ma pregatesc pentru revizia de 120.000 KM unde ma ajunge in total sa scot cel putin din buzunar inca 1.500 RON pentru tot ce e necesar.

          Fiecare cu gusturile lui, m-am obisnuit cu DCI si acuma imi place mai mult cum merge, imi place sunetul produs, simti ca ai motor sub fund, nu masinuta electrica muta MPI, motor trifazic de 7.5 kw )
          Last edited by RYCHY88; 2 September 2011, 18:26.
          sigpic

          Comment


          • #50
            la 120.000km-1500 ron?
            Daca te duci la reprezentanta probabil...,nu mai tin minte cat am dat eu la 240.000km dar te asigur ca sub 1000 ron si cred ca am am schimbat si ceva bucse(bineinteles la mecanic acasa).
            La 120.000 trebuie schimbat uleiul,filtre si distributie-la motor atat.Restu ce mai apare e alta poveste...bucse,capete bara,rotule si mai stiu eu ce.

            Comment


            • #51
              Eu am un Logan 1,5 dci 2006, 70 de cai, am aproape 100.000 de km. N-am avut absolut nicio problema. I-am facut toate reviziile la timp si merge foarte bine, consumul este super. Sunt foarte multumit.

              Comment


              • #52
                Eu sincer daca ar fii sa-mi cumpar un Logan SH mi-as cumpara un 1.6 16v.N-as crede sa fie posesor de Dci sa nu stea cu oarecare gija de injectoare sau pompa injectie.

                Comment


                • #53
                  citind mesajele de mai sus incep sa ma mustrez de ce nu am intrat pe acest forum acum vreo2 saptamini adica innainte sa-mi cumpar Loganul 1.5 dci 2007. vad ca sunt probleme cu ele. sau cum credeti trebuie sa ma nelinistesc sau nu prea? oare ce-i de la uzina nushtiu ce fac?

                  Comment


                  • #54
                    Daca ar fi sa iau acum un DCi as sti ce sa aleg, as sti la ce sa ma uit, as sti ce sunet trebuie sa scoata, ce fel de fum si cand, as stiu cum sa verific injectoarele, etc
                    Asta e din necazuri ne invatam minte. Daca ar fi sa iau DCi nu l-as tine mai mult de 3ani si 50.000-60.000km si l-as schimba cu altu mai nou.

                    Alexei nu trebuie sa iti faci griji, in timp vei vedea daca ai tras lozul cel bun sau nu.
                    Vei vedea si ca reparatul de injectoare e sport national si ca nu e asa de scump precum spune lumea, e ca si cum ti-ai lua o anvelopa noua odata la 2-3ani
                    Unii se duc si spre 170.000km fara injectoare reparate. Depinde cat tii masina si cati km faci, cu, cat faci mai multi km cu atat ii grabesti intrarea in reparatii(turbina, inj, pompa, servo, ambreiaj etc), de asta nu e bine sa o tii mult.

                    Comment


                    • #55
                      Eu am facut 112.000 si merge la fel de bine ca la 30.000 cand am luat-o. Indiferent de marca, model, motorizare, conteaza foarte mult "interfata dintre scaun si volan"

                      Comment


                      • #56
                        si eu am 105.000 km si trage ca la inceput si nici ulei nu papa,cum a zis si colegul,totul depinde de sofer.

                        Comment


                        • #57
                          Voi aveti DCi 85, cele de 70 si mai ales 65 au fost mai "nereusite" in unele privinte, daca observati la ele pica injectoarele in special.

                          Comment


                          • #58
                            in plus 100.000 km duce orice masina (chiar si matizu). de asta si are garantia 3 ani sau 100k km orice dacie...

                            de la 2-300.000 km se vede calitatea ...
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • #59
                              Sfat Achizitie Dci Second Hand

                              Originally posted by lord_wader View Post
                              Voi aveti DCi 85, cele de 70 si mai ales 65 au fost mai "nereusite" in unele privinte, daca observati la ele pica injectoarele in special.
                              Esti tu asa de sigur ? Vino la Bucuresti sa-ti dau masina mea cu 64000 km sa mergi cu ea si apoi vedem.
                              A zis bine cine a zis ca "totul depinde de interfata dintre volan si spatarul scaunului"
                              sigpic
                              Batranu'

                              Comment


                              • #60
                                Eu credeam ca vorbim de masini peste 100.000km.
                                Mai intai sa ajungi la 100mii, sa trece peste cu bine si mai vorbim de interfete
                                O sa vedem atunci daca o sa mai fii de aceeasi parere ca doar soferul conteaza.
                                Eu zic ca mai conteaza si calitatea injectoarelor si a pompei care produce span.
                                Dar asta nu ai cum sa o vezi acum la 64mii.
                                Si masina mea a mers beton, fara injectoare stricate(din spusele fostului proprietar) si cand am ajuns eu pe la 110mii (dupa ce am mers cu ea o buna bucata)........am inceput sa repar injectoare.
                                Last edited by lord_wader; 26 April 2012, 14:20.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google