Logan 1.2 16v Vs Skoda Octavia Tour 1.4Mpi ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am un amic cu Octavia Tour 1.4 troaca, cea mai ieftina, masina mai scumpa decat Logan Prestige 1.6 16V. Sincer iti spun ca daca ar fi sa aleg intre ele, chiar si la acelasi pret, as alege fara doar si poate Loganul. M-am plimbat cu Skoda aia, am condus-o si mi-am format parerea. Daca ar fi vorba de un 1.6 102CP si niste optionale de bun simt atunci as alege-o in detrimentul Loganului full dar si pretul este mult mai mare iar la banii aia ai alte optiuni de luat in calcul.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • #32
      Skoda e doar un concept invechit stilizat un pic pe parcursul anilor ca parea prea roaba pentru o masina scumpisoara zic eu. Platforma pe care s-a construit Octavia 1 a fost cea de la Golf 4. Adica veche, ampatament mic si au lungit-o scazandu-i performantele.
      E doar o copie de VW, dar e prea scumpa.
      Mai bine Logan 1.4. Un 1.2 o sa imi iau doar daca va fi TSI, ca la Golf 6.

      Oricum ar fi, Octavia e un model din mileniul trecut, cu o conceptie veche de 15 ani (daca ne luam doar dupa aparitia modelului in '96).
      Last edited by mr.K; 29 July 2010, 14:18. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #33
        ceea ce mi se pare tare este ca Octavia 1 inca se FABRICA..pe cand Golf4 a apus de mult timp..Octavia 1 este o masina buna...dar mai ales cu un motor TDI de 130 cai sau 1.8 T :P

        Comment


        • #34
          printre altele,unchimiu are si o octavia 1 cumparata de noua prin anul 2000 cred.....varianta full,motor 1,9 diesel,undeva la 18-20 de mii de euro stiu ca a costat.....pot spune ca a folosit aceasta masina pana acum 2-3 ani in regim RATB....adica masina statea doar noaptea!nici el nu mai stie cati km are si a schimbat doar consumabile...acum o mai alearga varamiu.consider ca aveti o opinie proasta cand vine vorba de aceasta marca...eu chiar imi doresc o octavia dar cea noua si nu tour!
          ca sa fac un rezumat este fiabila,draguta,mai stabila si mai sigura decat loganul eu o consider ca fiind cel mai bun produs la raport pret/calitate!
          Last edited by PCH; 29 July 2010, 15:11.

          Comment


          • #35
            Mai rau e ca tot schimba doar ceva estetic la ea, gen faruri, ca la Dacia 1310. Octavia 2 cred ca e e platforma de Golf V. oricum, motorizarea 1.4 MPI pe Skoda a fost cea mai mareata idee a cehilor. Puteau sa ii puna pedale de bicicleta mai degraba.

            Comment


            • #36
              Originally posted by Shakar View Post
              .................Daca ar fi vorba de un 1.6 102CP si niste optionale de bun simt atunci as alege-o in detrimentul Loganului full dar si pretul este mult mai mare iar la banii aia ai alte optiuni de luat in calcul.
              Nici aia nu e vreo racheta, eu am ramas profund dezamagit dupa ce m-am dat cu un Golf V 1.6 102 cp...are un raspuns la acceleratie de toata jeeeena, sub 3000 rpm ai impresia ca se ineaca.
              Ca si contra exemplu (scuze de offtopic) as da motoru de 1.6 100 cp de pe Focus, mult mai ferm la acceleratie, indiferent de turatii (1800-3000).

              Comment


              • #37
                Stiu ca nici ala nu racheta si e mai lent ca al meu dar oricum e mult mai sprinten ca 1.4 si e un motor corect pentru Octavia Tour, nu e asa lesinata. Are 0-100 in 11.8 secunde si VMax 190 km/h. Pe Octavia 1 exista si un 2.0 115CP care avea 11.0 pentru 0-100 si 199 km/h top speed, chiar si ala e mai lent ca 1.6 16V ).
                Last edited by Shakar; 29 July 2010, 17:36.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • #38
                  2.0 115 cai este un motor vechi..exista ca varianta 8V GTI pe Golf 3...
                  Octavia 1 e pe platforma G4 si O2 pe platforma Golf 5 intr-adevar.

                  Comment


                  • #39
                    Ca o fi Loganul vreo noutate tehnica...
                    In afara de costuri mici la intretinere si faptul ca gasesti piese pe toate drumurile, eu nu-i vad rostul: e urat in interior, finisari slabe pt 2010, tinuta de drum slaba. Singurul care merita e cel de 1.6 16v, insa si la ala trebuie sa umblii la suspensii si alte tampenii.
                    Daca vrei putin si fasnet iei Logan, daca vrei mai mult si mai lenes iei Skoda.
                    Oricum, comparam 2 masini ce au targeturi diferite. E ca si cum am compara Opel Astra cu Mercedes C.

                    Comment


                    • #40
                      Si de ce ai avatarul ala daca e asa cum scrie in postul tau dle Cezar? :P hai sa fim seriosi daca nu era cat de cat bun Loganu(pret/calitate) iti luai altceva

                      Comment


                      • #41
                        Simplu, am avatarul ala pt ca e super funny
                        Si mi-am luat logan in detrimentul Aveo, Albea si alte trocarice, necontestand vreodata raportul f bun pret/calitate. Insa masina este 8000, nu 15 000 cum e Octavia.

                        PS: lasa domneala, ca aici suntem colegi.

                        Comment


                        • #42
                          Majoritatea care ati postat aici pastrati vechea gandire proasta a romanului.Ce e facut in Romania e prost!!Nu,nu...e prost pentru noi,ca ceilalti stau la coada sa ne cumpere noua masinile.JALNIC!!

                          Comment


                          • #43
                            Problema este ca noi comparam mere cu pere.
                            Logan trebuie comparat cu Aveo, Albea si alte astfel de cazane de tuica.
                            Nu marci ce vor sa fie un pic premium: octavia, golf, civic si altele asemeni.

                            Comment


                            • #44
                              Nu ma intelege gresit,insa o Skoda cu un motor de 75 de cp il poti considera "un pic premium" in defavoarea Loganului?
                              La toate acestea se adauga viitoarele costuri,iar alegerea cea mai buna o consider Loganul.Ai putea zice ca sunt un pusti si ca am "fitze",insa crede-ma ca nu imi e rusine sa merg cu Loganul,dimpotriva,chiar sunt fericit ca nu am luat vreun Opel facut prin Turcia sau alte masini cu renume care sunt depasite din toate punctele de vedere.
                              Last edited by CataLiNNN; 29 July 2010, 21:10.

                              Comment


                              • #45
                                cum spuneau si colegii de mai sus, nu se poate compara loganul cu octavia, cum nu se compara nici opelul astra cu mercedes s. si-a luat o colega acum 2 saptamani octavia 2 1.4 tfsi 122 cp. am vazut-o, am simtit-o si pot spune ca e ok. motorizarea asta mai merge pe octavia, dar motorizari mpi pana in 100 de cp sunt deplasate pt o greutate precum cea a octaviei. din pacate au facut acest compromis sa mai lase din pret si sa castige clienti. sa stiti ca sunt extrem de multi care cumpara 1.4 sau 1.6 mpi de 80-90 cp pur si simplu pt ca este mai ieftina decat celelalte, dar si pt faptul ca nu este masina romaneasca... este straina si da mai bine. dupa cum am spus am mers cu octavia 2 1.4 tfsi 122 cp. ala da motor. este mai mult decat ok pt octavia, dar si pretul este pe masura, 15.000 euro. asa ca nu avem ce compara cu loganul.

                                off: prevad inca un topic cu discutii contradictorii cu privire la comparatia dintre doua masini din clase diferite. si ca orice topic de acest gen va sfarsi prin a fi inchis.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google