Campanie Pentru Locuri De Parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu avem ce campanie sa facem... atata vreme cat cei de la primarie care ar trebui sa se ocupe de treaba asta primesc spagi grase pentru putinele terenuri virane care mai exista in Bucuresti, pentru ca firmele de constructii sa "tranteasca" ansambluri rezidentiale, nu avem nimic de spus. Asa ca va agitati degeaba.
    Eu stau la casa si tin masinile in curte. Problema e ca lumea e PROASTA si cand nu are unde sa parcheze, imi blocheaza mie accesul. Si atunci trebuie sa bat la usa la toti vecinii sa vad la cine a venit.
    Intradevar, treaba cu locurile de parcare a devenit o problema serioasa in Bucuresti (nu stiu cum e prin tara), si sincer, chiar nu vad nici o rezolvare in privinta asta.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #17
      Cand am inceput acest thread, m-am gandit ca este an electoral, ca suntem totusi cateva mii de oameni, din toata tara si ca putem face un lobby asupra autoritatilor locale, fiecare prin urbea sa natala. Fiecare avem neamuri, prieteni, amici aflati in neplacuta situatie de a nu avea unde sa ne tinem masina. Iar daca avem curte sau loc (privilegiatilor!) de ce sa nu-i ajutam pe cei care nu au? N-as crede ca e asa de greu sa-i stresam pe alesii nostri.
      p.s.- Repet , nu ne bagam la Bucuresti, ca acolo este o situatie mult mai speciala!
      LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

      Comment


      • #18
        situatie speciala a inceput sa fie in mai toate orasele mari. asta cu "locul meu de parcare" char n-o inteleg. respectivii care vin cu replica aceasta, platesc vreun impozit special la primarie? parcarile sunt publice, daca nu se specifica altfel prin semne de circulatie? sau unii sunt mai egali decat altii? eu de exemplu imi tin pe cat posibil masina in curtea blocului, dar daca e ocupat, sta si-n strada. ce mare paguba? si cand nu e loc, nici in zonele dintre spatiile verzi, sta bine chiar si cocotata pe bordura
        referitor la lobby-ul pt locuri de parcere...unde anume vreti sa se construiasca? in locul unor (si-asa putine) parcuri din oras? sincer in tm, nu vad unde-ar putea sa faca primaria cateva pacari mari, fara sa demoleze ceva cladiri...iar daca le face la 1km de oras, pun pariu c-ar fi goale respectivele parcari. asta si pt ca romanu e mai inginer decat neamtu si-i pica oooo daca merge mai mult de 50 de m de la masina pana la bloc...degeaba fac astia parcari, daca nu sunt in fata fiecarui bloc sau in fata sediului oricarei institutii, tot o sa fie o multime de nemultumiti. asa ca...maini mai mici si joc de glezna (apropo, poate ma lamureste si pe mine cui si la ce mama dracu foloseste un camion dodge ram ca masina exclusiv de oras, ca sa mergi cu maxim 20km/h intre doua semafoare si sa n-ai loc sa parchezi decat pe stadion. mii de multumiri celui ce se incumeta...)
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #19
          Pai si eu am un vecin care are Logan(il foloseste mai mult nevasta-sa)si el merge cu un Nissan Navara,e cat o locomotiva...ocupa 2 locuri de parcare.
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • #20
            Ideea e ca "mai este spatii", bunavointa din partea autoritatilor locale sa existe! In Calarasi Primaria va incepe sa curete curtile interioare ale blocurilor de cotetze si straturi de ceapa. Intrebarea este :cand? Inainte sau dupa alegeri? Eu cred ca incepe inainte de alegeri si se va termina...In vreo 4 ani!
            LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

            Comment


            • #21
              A, gusi, poate la voi o fi loc...Incearca sa asfaltezi bucurestiul, timisoara, galatiul, brasovul, clujul, sa vezi ce atmosfera irespirabila obtii fara parcuri...Sunt relativ putine blocuri cu curte de zarzavaturi pe la noi...Sincer iti doresc ca macar in calarasi sa se faca ceva in sensul asta, mai ales daca zici ca ar fi locuri...De orasele mari, insa, nu stiu ce sa zic, nu cred ca se va face ceva prea curand, nici daca stam noi in cap. Eventual sa-i impuscam pe toti nenorocitii astia care ne conduc, poate dam de altii mai calumea. Am zis "poate", data fiind istoria ultimilor 55 de ani din rromania...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Nici clujul nu sta mai bine cu locurile de parcare iar daca ai avut noroc mai ai o problema sa gasesti tichete de parcare . daca ai noroc si gasesti si te intorci sa o lasi la masina ai o amenda in geam deci asa e ,,normal,,
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Deci sa va explic cum e treaba cu locurile de parcare in lugoj.
                  Oras foarte mic multe masini si locuri proaste de parcare.Mai ales in cartiere cum stau eu , aici inca unele persoane au reguli comuniste adica e loc de parcare in fata blocului si e a lu ala de sta la etaju 4 ca doar el sta in bloc cu toate ca acolo unde e parcarea e loc public si are toate lumea acces , chiar daca ai tupeu sa-ti parchezi masina in locu lui , cand vrei sa pleci o sa constatezi 2 lucruri tipic oamenlior care nu gandesc :1 masina ta e blocata de masina lui ( in felu asta te rogi de el sa mute masina si iti mai trage si 2 dumnezei ) 2. undeva pe masina o sa gasesti sigur o zgarietura care nu iese cu polis. ( experienta proprie.Cat despre parcarile din oras hmmm...e legea junglei fiecare parcheaza unde vrea nu conteaza ca incurca circulatia.
                  Bart: I am through with working. Working is for chumps.
                  Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

                  Comment


                  • #24
                    Sa vedem daca exista un oras fara probleme de parcare ?
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Hai sa va zic ceva, ca era sa cad pe spate. Inainte de alegerile locale m-am intalnit cu primarul nostru dl.Nicolae Dragu si l-am "atacat" cu problema parcarilor din Calarasi. El mi-a spus ca spera sa inceapa chiar de anul acesta amenajarea de parcari in curtile interioare ale blocurilor...Azi dimineata m-am intalnit cu unul dintre viceprimari, dl.Sisman care mi-a confirmat acest lucru... Sa fie o minune chiar daca au trecut alegerile? O sa va tin la curent daca incepe sa se intample ceva!
                      LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by andrrei_ro View Post
                        si in galati e durere mare cu locurile de parcare..Cel putin la mine teroare..Acu` ne cam stim fiecare ce si cum...Eu am locu` meu..Mai sunt d`astia care vin in vizita si nu stiu si se baga..Ii blochez si trag saracii claxoane si alte celea de se satura..Si cand mut masina sa plece dobitocu`(dobitocii)ii/ le zic mereu: da` te`am pus eu sa intrii acolo?
                        Daca am plecat cu masina, cand ma intorc este imposibil sa mai gasesc un loc de parcare.
                        Foarte multi au masini de serviciu care parcheaza unde apuca. Un principiu de al meu, nu ocup locul nimanui, dar nici mie sa nu- mi ocupe altul locul.

                        Comment


                        • #27
                          Parcare

                          Eu am locul meu de parcare din 94 pe atunci nu erau asa multe masini,dar am dus un pic de lamuriri cu vecinii ca e ocupat acel loc ,chiar daca altii ma fac comunist.Trebuie sa te impui ca altfel te ia drept presul de la usa.

                          Comment


                          • #28
                            Sa veniti unde stau eu....
                            Dupa ora 9 daca vii nu mai gesti pic de loc de parcare in zona.
                            Parcarile pline, trotuarele pline, spatiile verzi sunt multicolore la acea ora
                            Daca mai vine si o furtuna din asta cu fulgere si tunete sa vezi ce simfonie de la alarmele de la masini obtii aici.
                            In GALATI creka singurele solutii ar fi parcari etajate cu paza, pentru care eu asi fi dispus sa platesc daca imi stiu masina mai in siguranta.
                            Sunt curios cum proiecteaza astia acum locurile de parcare la Complexurile rezidentiale care incep sa se ridice pe zi ce trece.

                            Comment


                            • #29
                              @GLDEXTER- Stai linistit, ca n-o sa faca in nici un fel o treaba ca lumea! Nici marii 'harhitecti' de pe timpul lui Ceausescu, 'vizionari' de nu se poate nu realizau( ca de visat era prea greu!) ca masina va deveni o necesitate si un obiect uzual pentru majoritatea romanilor si o sa fie nevoie si de parcari... Asa ca nici acum nu cred ca o sa rezolve mare lucru, mai ales ca e vorba de terenuri cu preturi mari etc,etc,etc...
                              LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                              Comment


                              • #30
                                O parcare in Munchen

                                Pe cand si in Romania?
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google