Rezolvare Spoilar Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rezolvare Spoilar Spate

    Mai fratilor,azi,am reusit,in sfarsit,sa ii dau de cap la spoilaru din spate,v-am spus mai inainte ca icepuse sa se lase.Iata cum am procedat:
    -la inceput multi nervi,ca nu putaem sa dau spoilarul jos
    -apoi alti nervi ca am gasit suruburilea alea 3 de la portbagaj de tin spoilarul,desfacute
    -dar ca prin mimune imi veni idea salvatoare(nu este ceva extraordinaar dar a rezolvat definitiv problema):
    m-am uitat si m-am tot uiutat pe SUB spoilar si ce credeti,am gasit ca spolarul se spijina pe''o bucata de tabla''iar intre aceasta''tabla''si spoilar sa creat un gol,pe care eu l-am umplut azi cu PLUTA.(vam zis ca nu e extraordinar,dar e foarte practic si nu misca acolo''in front''absolut deloc)(trebiue sa ridici de spoilar in sus si sa desfaci cele 3 suruburi de sus de laortbagaj)
    Bine inteles ca spolarul a revenit la pozitia corecta(lipit de tripla)
    Sper ca v-am dat o idee.
    CU MULTA MULTA MULTA STIMA
    Attached Files
    Last edited by neamtu 45; 5 July 2010, 17:57.

  • #2
    Salut. Daca poti sa faci cateva poze din lateral sa vedem cat de mult s-a ridicat bara si daca sta acum mai "lipita"de caroseria. Multumesc
    House is in the house

    Comment


    • #3
      eu nu inteleg. poze mai explicite? sau din timpul montajului se poate?
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • #4
        se refera omu la bara spate care pur si simplu sa deplasat din cauza suruburilor de sustinere ce s-au salabit si ele de la zdranganeala...desfacut, pozitionat, si strans la loc...nuu vad rostul spumei..

        Comment


        • #5
          Pai sa ridicat pana a dat in stop,mai mult nu se poate.Nu merge doar sa desfaci si sa strangi pentru ca s formeaza un gol imediat,de aceea am introdus pluta
          Attached Files

          Comment


          • #6
            pluta care are rol de distantier , adica impinge bara spre stop nu?

            sigpic

            Comment


            • #7
              da,pluat are acest rol si nici nu se vede

              Comment


              • #8
                Am rezolvat problema ,nu cu pluta ci cu cale din plastic.(se gasesc in magazinele ce au accesorii fenonerie ,profile ferestre) Am dat gaura in cale de diametru de 10 mm pt a trece suruburile si pt o prindere buna.
                AC/DC- RIDE ON

                Comment


                • #9
                  Intrebarea mea este in poza atasata privind ridicarea spoiler-ului spate.
                  Attached Files
                  House is in the house

                  Comment


                  • #10
                    Am folosit polistiren sau pluta cum a zis neamtu 45,am taiat la grosimea necesara atat cat sa ridice spoilerul lipit de tripla.De ce am folosit polistiren si nu cale de plastic?Pentru a nu fi rigid si sa amortizeze la trepidati.Iti multumesc pentru ideie,acum ramane de vazut cat va rezista in timp.Cateva poze inainte si dupa sa vedeti la o masina de 5 ani vechime cat s-a putut lasa spoilerul.Primele doua sunt inainte iar urmatoarele dupa...
                    Attached Files
                    Last edited by amg; 25 July 2010, 14:59.
                    Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

                    Comment


                    • #11
                      Salut. Poti sa pui o poza cum arata jos acolo unde ai lucrat ??? MC
                      House is in the house

                      Comment


                      • #12
                        si eu vreau sa vad pe interior daca se poate
                        Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                        Comment


                        • #13
                          Foto cerut de dominum si Marcy.Pana in ziua de azi nu s-a lasat spoilerul.
                          Attached Files
                          Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

                          Comment


                          • #14
                            mda. deci eu sunt clar mai blond )

                            pluta asta cum arata ?
                            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                            Comment


                            • #15
                              @amg - mc pt poze, o sa fac si eu aceasta operatiune in cateva zile si revin cu poze. App, am fost la service si mi-au dat o idee(una care sa imi scoata masina din garantie) sa scot stopurile si sa dau gauri in caroserie si sa prind bara cu suruburi
                              House is in the house

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google