Kilometri Pe Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    La "roata de rezerva" am vazut. o emisiune romaneasca. tot acolo era o reclama despre nesul ala "amigo" expirat ca numele derivate din el. Daca tu asa iti consideri tara nu ai decat, da vezi k esti roman. sau doar in acte?
    Last edited by Seba; 1 October 2011, 22:34.

    Comment


    • #32
      Mai bine pune mana pe carte si invata, lasa tv-ul ca nu devii cult asa, ci mai degraba un om dezinformat. Morala era ca nu tot ce vezi la tv trebuie sa iei de bun 100%.

      Uite un pasaj scris de producatorii gps auto :
      "Sistemul de navigatie rutiera, comecializat sub numele de “navigator” sau pur si simplu GPS, este de fapt dispozitivul, care prin intermediul unui receptor, primeste informatiile primite de la sateliti, iar cu ajutorul unui program special conceput, ce contine o harta digitala cu drumurile si punctele de interes, interpreteaza, transforma si transpune aceste informatii intr-o interfata grafica.

      Dispozitivul a fost creat pentru a furniza sugestii cu privire la traseu. Folosiţi acest dispozitiv doar ca ajutor pentru orientare, nu încercaţi să folosiţi dispozitivul în alte scopuri care impun măsurarea precisă a direcţiei, distanţa, locaţia sau topografia, nu folosiţi acest produs pentru a determina proximitatea terestră pentru rutele aeriene."
      Last edited by amigos; 1 October 2011, 08:42. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #33
        amigos iar incepi ? Chiar nu poti intelege ca majoritatea GPS-urilor arata viteza precis (cu conditia sa fie tinuta constanta, nu pe accelerare/decelerare si sa mergi in linie dreapta) ? Eu cred ca daca ii explic in 2 propozitii unui copil de 14 ani intelege fara probleme. Tu vii sa ne spui ca nu a fost facut pentru asta, dar ce conteaza atata timp cat merge ? Ia o fisa tehnica si o sa vezi ca la 1.4-1.6 la 3000 RPM in TR5 ai exact 102 kmh in realitate, pe bord ai cam 108 km/h. Ghici cat ai pe GPS, da, exact cat ai in realitate conform turatiei-cutiei de viteze adica 102. Calculeaza si la 1.2 si testeaza, cat de greu poate fi ? Continui cu NU NU NU desi iti ia 2 minute sa verifici.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • #34
          Ce sa verific omule? Explica fiindca nu stiu la ce te referi. Nu stiu nici un calcul in care cv sa-ti indice viteza reala. Nici in fisa tehnica nu am gasit date legate de cv.
          Cred ca tu ai preluat ideea de pe la cineva si o sustii neconditionat. Explica clar, cu argumente, daca stii calculul corect al vitezei functie de cv. Din cate stiu la mine pe bord la 3000 in treapta V am 100 km/h. Nu stiu cum vorbesti de viteze gen 102, 108, ai cumva vitezometru digital?
          Last edited by amigos; 1 October 2011, 21:26.

          Comment


          • #35
            Viteza depinde de turatie si de raportul din cutia de viteze, ce sa explic ? JH3-060 de pe 16V implica la 3000 RPM in TR5 o viteza de 102 km/h (reala), bordul arata ~108 la majoritatea, pe GPS imi arata 102, cat am si in realitate. Ce sa iti mai explic ? Uita-te ce rapoarte ai pe cutia de 1.2 16V, pune pe cineva care stie sa iti calculeze ce viteza ai in functie de turatie (pe o treapta sau pe toate) si verifica cu GPS-ul sa vezi ca arata bine cu conditiile de mai sus.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • #36
              Uite te pun pe tine, care stii, sa-mi calculezi si sa-mi spui ce viteza trebuie sa am la 3000 ture in tr V. Apoi promit ca maine testez daca ai avut dreptate. Pun si filmare pt credibilitate.
              Last edited by amigos; 1 October 2011, 21:32.

              Comment


              • #37
                Nu stiu datele tehnice despre cutia de pe 1.2 si nici nu sunt platit sa dau lectii pe forum. Google it, e simplu.

                PS - sau cauta un grafic cu viteza in functie de turatie pe fiecare treapta, exista pe forum parca asa ceva.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • #38
                  Asa cum am presupus. Faci afirmatii culese de pe Google fara nici un argument. Uite ca la 1,2 e tot cutie JH3 ca la toate benzinarele logan.

                  Comment


                  • #39
                    Inainte sa ma acuzi de asa ceva uita-te in propriile posturi. JH3 ai si tu dar mai sunt cifre dupa, 1.6 are 052, 1.4 053 si 16V are 060 daca imi aduc bine aminte. Al tau 1.2 are alte cifre dupa JH3 si alte rapoarte, sa nu mai spun ca esti la 2 clickuri distanta sa calculezi dupa ce te documentezi ce cutie ai (mie putin imi pasa).

                    Ca sa iti faci o idee => http://www.car-videos.net/tools/speedrpm.asp

                    PS - nu fac afirmatii de pe google, asta studiez la facultate, asta ma pasioneaza si ma documentez de unde pot si cand am timp, asta nu inseamna ca stau si dau mura in gura pe forum.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • #40
                      Salut.
                      Se mai poate arunca un ochi si aici
                      Numai bine.
                      Un Logan----YNG-----
                      Numai bine.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by amigos View Post
                        Asa cum am presupus. Faci afirmatii culese de pe Google fara nici un argument. Uite ca la 1,2 e tot cutie JH3 ca la toate benzinarele logan.
                        amigos, un Logan 1.2 16v (cutie JH3) are, pe fiecare treapta la 1000rpm, urmatoarele viteze exprimate in KM/h:

                        tr. 1: 6,78
                        tr. 2: 12,33
                        tr. 3: 18,13
                        tr. 4: 24,53
                        tr. 5: 31,77

                        Deci la un calcul simplu in tr. 5 la 3000rpm => 95.31KM/h reali.
                        (datele luate dintr-un document disponibil pe renault.com; ahh gasit cu goagal .... )

                        ***

                        Legat de GPS: poate calcula viteza reala cu abateri mici dar in anumite conditii. Daca vrei iti pot trimite pe private articole despre cum se calculeaza viteza (formule matematice "extreme" combinate cu elemente de fizica; de ex. cum rezolvi problema efectului Doppler) si cum poti sa aproximezi abaterea sistemului GPS...e o intreaga teorie. Concluzia e simpla: te poti baza pe el mai ales la vitezele cu care ne deplasam noi ... prea putin ajungem sa-l "incurcam" in calcule.

                        Silviu.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • #42
                          Vitezometrul nu e influentat de turatia motorului. Daca masina merge scoasa din viteza, vitezometrul nu indica 0km/h.Da,este in cutia de viteze senzorul, dar nu conteaza si turatia

                          Comment


                          • #43
                            Reeditare a mesajului anterior ptr am tendinta sa ma bag prea mult in detalii tehnice.

                            Deci vitezometru masoara o viteza prin urmare ca sa mentin/ajung la acea viteza am nevoie de turatie
                            prin urmare exista o relatie intre turatie si viteza (implicand si o constanta numita cutia de viteze ...).

                            S.
                            Last edited by Silviu; 2 October 2011, 00:48.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • #44
                              Eventual turatia planetarelor sau a altceva,dar nu a motorului

                              Comment


                              • #45
                                Acu vrei sa te invat ceea ce trebuia sa inveti la fizica in generala sau, hai sa zicem, la liceu? Eu zic ca n-are rost, ca tot degeaba ar fi ...

                                ***

                                Dupa cum zici tu, motorul n-are nicio treaba cu viteza ... pai la ce-l mai pun astia pe masina? ....

                                S.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google