Probleme Directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Directie

    Am un logan van 1.5dci care in momentul accelerarii trage dreapta iar in momentul decelerarii trage stanga.In oras se simte mai putin in schimb la viteza mai mare (100-150 km/h)e trista treaba.Va rog sa-mi spuneti daca a mai avut cineva problema asta si cum s-a rezolvat.Mentionez ca am fost la vreo 3 sau 4 service-uri si nici unul nu a putut sa-mi spuna ce are.
    Multumesc anticipat.

  • #2
    Simtomele sunt de geometrie proasta.Ai verificat asta?Presiune pneuri?Inclin totusi sa cred ca geometria e naspa.

    Comment


    • #3
      re

      mie mi s-a intamplat odata cand am franat umpic mai brusc pe asfalt sa constat k imi tragea in stanga
      ce o fi avand?

      Comment


      • #4
        dezechilibru la franare. una din roti franeaza mai tare . probabil pe spate din reglajul sabotilor , sau pe fata de la un etrier blocat . Un stand de frana la un service ar trebui sa lamureasca si sa localizeze "buba"
        Pain brings out the truth in us all...
        ...how much truth can you stand?

        Comment


        • #5
          re

          si am mai observat sub aripa dreapta pe fata acolo unde vine conducta de la sistemu de franare si se continua apoi cu furtunu pana la roata, acolo la imbinare este ud
          cred k pierde lichid pe acolo?

          Comment


          • #6
            Deci...din categoria fenomenelor UFO, initial masina tragea usor dreapta!Am inversat rotile pe fata, iar acum trage stanga!
            Am controlat presiunea, echilibrat, tot in regula...Care ar putea fi buba?
            Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

            Comment


            • #7
              Chiar daca ai echilibrat rotile, poti avea "sansa" ca una dintre ele sa fie mai grea. Nu inseamna ca nu e bine echilibrata, nu inseamna ca nu trage drept, directia in sine e dezechilibrata, ceea ce face ca masina sa o ia intr-o parte.
              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

              Comment


              • #8
                Stai un pic ca nu am inteles!Vrei sa zici ca e posibil ca o roata sa fie mai grea decat cealalta?
                Cum se poate verifica asta?Efectiv sa le pun pe cantar, sau cum?
                Daca ar fi asa...curat murdar ghinion...
                Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

                Comment


                • #9
                  Yeap. Chestie de fabricatie.
                  Unele vulcanizari au masini de echilibrat care pot si cantari roata, inainte de echilibrare.
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                  Comment


                  • #10
                    Intotdeauna, pentru astfel de probleme (trage stanga, dreapta, acelereaza in stanga, franeaza in sus, etc) se merge la standuri computerizate pentru franare si geometria rotilor. Sunt 2 chestiuni separate.

                    Inainte de a merge la standurile respective pentru verificari si reglaje, se verifica urmatoarele, cu ATENTIE :

                    - presiunea in roti, sa fie egala, se verifica de cel putin 2 ori
                    - uzura anvelopelor, sa fie normala si egala
                    - jocuri in articulatii, suruburi nestranse, rulmenti defecti, etc.
                    - scurgeri de lichid, pierderi de presiune la sistemul de franare : conducte, etrieri, pompa de frana, ansamblul de servo-frana, repartitor (cine are)
                    - functionare defectuoasa a etrierilor, se verifia daca sunt blocati, daca placutele sunt in regula
                    - functionare defectuoasa a tamburilor, se desfac, se desprafuie, se curata cu smirghel sabotii si tamburii, se inlocuiesc sabotii la nevoie, se curata elementul de auto-reglaj din tambur, se verifica functionarea lui, se verifica acolo de pierderi de lichid


                    Dupa ce toate astea sunt in regula, daca masina mai tinde sa mearga pe unde vrea dansa, mergem la geometrie roti. Acolo vom constata anumite dezechilibre sau reglaje proaste. La geometrie roti, la Logan, se poate regla DOAR CONVERGENTA rotilor fata, daca aveti dereglaje la caderea rotilor sau la unghiul de fuga, inseamna ca ceva e strmb pe acolo si trebuie actionat in consecinta, adica schimbat amortizoare, cadru motor si/sau bascule

                    Dupa operatinile descrise mai sus, n-ar trebui sa mai aveti devieri ale masinii atunci cand franati. Daca totusi se intampla, un stand de frana computerizat va spune din ce parte vine problema, pe care mai apoi trebuie s-o tratati cu seriozitate : daca e repartitie proasta pe spate, trebuie verificat repartitorul si inlocuit, trebuie verificati tamburii, etc.

                    Daca e repartitie proasta pe fata, se verifica din nou placutele, eventual se pun unele noi, DE CALITATE (recomand tuturor Ferodo Premier ca nu sunt scumpe si au o calitate buna) , se verifica jocul la culisele etrierilot, se verifica garniturile, pistonasele, etc. Dupa reparatie, se greseaza cu atentie si cu unsoarea care trebuie elementele ce se afla in miscare.




                    Nu va suparati pe mine, dar exista printre unii posesori de Logan tentatia de a repara masina dupa ureche, la colt de strada, cu unelte si scule primitive. Incercati sa va dezobisnuiti de cutuma asta, exista acum unelte si scule moderne, care va pot spune imediat ce are hodoroaga de nu mai sta pe drum bine, de nu mai merge motorul rotund samd. Apelati la aceste metode, va costa mult mai ieftin decat reparatul la colt de strada.


                    Exemplu concret: un amic derapeaza, loveste o bordura cu spatele, juleste o janta. A doua zi se uita la masina, parea cat de cat dreapta, merge el prin oras, masina mergea drept. Pe la mijlocul zilei observa ca volanul statea spre dreapta. "Asa deodata am observat volanul, nu cred ca e de la lovitura, ca vedeam cand am plecat de dimineata"

                    S-a foit, s-a invartit, pana s-a dus la geometrie. Acolo s-a constatat ce banuiam cu totii: punte stramba. In 10 minute i s-a spus ceea ce noi de 2 zile tot incercam sa gasim.



                    Succes la reparatii.
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      am schimbat caseta de directie acum o luna si de atunci numa probleme de ce ?

                      Comment


                      • #12
                        reglaj prost al convergentei si/sau o piesa sau mai multe slabite

                        Comment


                        • #13
                          am fost de trei ori la service pt a mi regla acele''unghiuri'' si din ce in ce mai rau

                          Comment


                          • #14
                            schimba service-ul, fa-ti reglajul in alta parte, nu cumva ai si puntea stramba si nu-ti spune nimeni?
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              ((Exemplu concret: un amic derapeaza, loveste o bordura cu spatele, juleste o janta. A doua zi se uita la masina, parea cat de cat dreapta, merge el prin oras, masina mergea drept. Pe la mijlocul zilei observa ca volanul statea spre dreapta. "Asa deodata am observat volanul, nu cred ca e de la lovitura, ca vedeam cand am plecat de dimineata"))

                              Avea dreptate,de la o lovitura primita la una dintre rotile puntii spate nu putea sa-i deregleze pozitia volanului,SA FIM SERIOSI. Doar daca ar fi atins si cu una dintre rotile puntii fata.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google