J-ul Si Latimea Anvelopelor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    intrebarea este : se poate face asa si cu jante pe 16'' ?

    cred ca procedura este valabila doar pentru jante de 15

    luni dimineata sunt la Dacia direct. sa vedem acum daca omologheaza 205 55

    Comment


    • #32
      Jante nu! Cel putin la Satu Mare pana acum nu si-au dat acordul. Eu urmeaza sa-mi omologhez pentru sezonul urmatorul de vara gume de 205, dar tot pe 15. Sunt prea scumpe cele pe 16

      Comment


      • #33
        Pune cu cea mai mare incredere!!! Eu am cauciucuri 185/65/15 pe jante 7j... nu o sa ai nici un fel de problema!!!
        My ride... http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...fm-t42427.html

        Comment


        • #34
          da. asa e. este ca inainte de face afirmatia ai absolvit si vreun curs de 3 ani de zile in tehnologia anvelopelor, nu? producatorii de masini si aia de gume, de idioti spun ca pt 185/65r15 se recomanda jante de 6", inc nu au auzit de voi sa-i "luminati" si sa-i scoateti din prostia in care se zbat de 100 de ani incoace de cand masinile au gume pe roti.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #35
            @ seba pe 6j janta stock merge 205 55 ?

            Comment


            • #36
              bineinteles. inca cred ca sunt un pic cam late, si te vede nenea gaboru'.

              Comment


              • #37
                Kia ProCeed 1.6 126 cai are 6J 205.55.16 din fabrica

                sper doar sa se poata omologa. maine incepem cautarile

                Comment


                • #38
                  teoretic merge, practic esti la limita lui 6J, vii usor in 6.5J cu 205-ul. depinde cati mm are guma masurata la inelul talon. distanta aia dicteaza latimea jantei. la o guma cu pereti laterali grosi, deobicei se cer jante ceva mai late decat la gumele uzuale, cu pereti laterali mai flexibili.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #39
                    talonul la 205 55 15 este cu 7 mm mai mic decat la 185 65 15.

                    am sunat la 3 reprezentante Dacia si la RAR. raspuncul este NU. nu se pot omologa nici un fel de alte anvelope pe Dacia Logan

                    se putea acum 2 3 ani cu o hartie din reprezentanta conform careia anvelopele erau conforma si totul costa 300 lei maxim
                    Last edited by alessandro; 7 November 2011, 11:21. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #40
                      ma refeream la latimea intre inelele de etansare pe janta ale talonului, acolo ar trebui sa fie diferenta de 10-15mm, deci inca 1/2 toli sau 0.5J in plus fata de 185/65 R15
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #41
                        gata am inteles ce zici. anvelopa poate avea 205 dar inelele de etansare pot fi mai apropiate

                        Comment


                        • #42
                          pe o janta de 6,5 care e latimea maxima ?
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            nu stiu exact, dar 185,195,205 si 215 cred ca merg ok, cel mai bine 195 si 205.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #44
                              uitati ce am gasit pe site-ul R.A.R.-ului:

                              Pentru a completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa prezentati vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentantele R.A.R.

                              In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de Incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile.

                              Informatii suplimentare se pot obtine la tel.: 021 318.17.30

                              acum nu stiu daca cgiar este valabila asta sau nu,inca nu am sunat,deocamdata nu am degand sa-mi schimb dimensiunile la roti
                              in caz ca reuseste cineva asa ceva sa ne anunte si pe noi
                              numai bine!
                              live to ride

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by VaderTM View Post
                                ai reusit tu sa pui gume de latime 185 pe 9J?
                                Jantele au diametrul de 16", nu 15". Diametrul e de 215/40.

                                De fapt am avut diametrul ala ca am aruncat cauciucurile alea, doua prea uzate, doua prea vechi. Vor veni altele cu acelasi diametru ca si inainte.

                                Politistilor le-au placut mult jantele mele (5 la numar deodata) si nu mi-au luat talonul, mai o caterinca ceva. Vorba aia, imi iei talonul ca sa ma duc la RAR maine cu tablele sa il iau inapoi, stiti bine ca le pun inapoi...
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google