Top Anvelope Vara 185/65/R15

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    phanton: tu sigur n-ai inteles bine. N-au cum sa fie pe 85 cauciucurile, pur si simplu sunt uriase si nici nu cred ca ti-ar intra la Logan.

    Comment


    • #62
      Daca sunt de pe o masina sport,precis sunt pe 45 sau pe 55
      ubi concordia ibi victoria

      Comment


      • #63
        Originally posted by phantom View Post
        salutare dragi loganari am si eu o intrebare dak se poate...Mi-a propus un prieten un schimb intre jante cu cauciuc cu tot .Tipul are jenti de 225/85/17 iar eu am 185/65/15.Intrebarea este dak as putea sa le iau pe alea si dak imi afecteaza directia in vreun fel sau bucsile etc.Am vorbit cu cineva si a zis ca , caseta de directie la logan este rezistenta si ma duce cu jentile alea dar bucsile o sa le schimb la 5.ooo km tot timpul deoarece mi le va intinde.Asa ca va rog frumos dati-mi un sfat.Drumuri bune sa aveti ;)
        Scuze loganari m-au luat degete inaintea creierului am vrut sa zic 225/45/17 dak imi pot pune aceste jenti pe masina??

        Comment


        • #64
          din cate stiu eu da...au mai fost puse pe logan

          Comment


          • #65
            da dar stii cumva imi intinde bucsile sau caseta de directie etc??

            Comment


            • #66
              banuiesc faptul ca ar trebuisi omologare pt jante de 17" pe logan, sau?

              Comment


              • #67
                Teoretic trebuie, practic mergi la risc petru ca nu o sa o obtii (costa prea mult ).
                sigpic

                Comment


                • #68
                  Am optat pt Dunlop SP Street Response(vara), sunt foarte multumit de ele. Nu sunt zgomotoase( am avut Kormoran inainte), aderenta foarte buna pe uscat si buna pe umed. Pt iarna am Fulda Kristal Montero 3 si sunt excelente, testate pe uscat pana la 140-150 km/h si sunt ultrasilentioase. Am un prieten cu Kia Ceed cu care am fost la munte si ma ruga sa merg cu pana in 100 km/h, deoarece avea un zgomot infernal in masina de la anvelopele de iarna Tigar.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by alexstef View Post
                    Am optat pt Dunlop SP Street Response(vara), sunt foarte multumit de ele. Nu sunt zgomotoase( am avut Kormoran inainte), aderenta foarte buna pe uscat si buna pe umed. Pt iarna am Fulda Kristal Montero 3 si sunt excelente, testate pe uscat pana la 140-150 km/h si sunt ultrasilentioase. Am un prieten cu Kia Ceed cu care am fost la munte si ma ruga sa merg cu pana in 100 km/h, deoarece avea un zgomot infernal in masina de la anvelopele de iarna Tigar.
                    Sa compari un Dunlop fie el si un Street Response cu un Kormoran e ca si cum ai compara banane cu struguri acrii. Eu abia astept sa vina noiembrie sa dau GoodYear-urile GT3 jos si sa le dau foc (desi au doar 12.000 km), ca nici la dusmani nu le-as da sa-si puna la masina ca isi rup gatul cu ele.Si astia de la Dacia sunt inconstienti ca le pun pe masini din fabrica.
                    La 60 km/h am vrut sa opresc pentru a vira stanga, drum uscat,cald afara, am apasat frana si surpeiza parca aveam patine si afara era gheata, am continuat cu ABS-ul croncanind si n-am mai virat stanga am mers drept ca nu m-as fi oprit pana la axul drumului.
                    Cu masina veche in aceleasi conditii cu Dulop Fast Response de la 60 km/h ma opream in maxim 5 metrii (testat).

                    La cauciucurile de iarna si aderenta si liniste nu se prea poate datorita profilului.

                    Comment


                    • #70
                      Masina mea a venit din fabrica cu Michelin Energy E3A. Cele de pe fata m-au tinut 55000 si mai mergeau daca nu taiam unul pe lateral, intr-o tabla striata. Cele de pe spate sunt si acum pe masina si au 75000km. La primavara trebuie sa le schimb(pe cele de pe spate), nu neaparat din cauza uzurii crestei, cat din cauza imbatranirii. Comportamentul anvelopelor este foarte bun, poate cu un usor zgomot in viraje si la viteze mari. In cei 5 ani de cand am masina, nu am folosit anvelope de iarna, m-am descurcat acceptabil cu Michelinurile. Nu contest insa avantajele anvelopelor de iarna. Masina fratelui meu a venit echipata cu Barum Brillantis. Din cele patru roti, niciuna nu avea mai putin de 40 de grame de plumb, una avea chiar 80 grame. De noi rotile au trebuit permutate intre ele, pana cand masina nu a mai tras intr-o parte. Anvelopele de pe fata au mers cam 35000 si mai duc vreo 15000, cele de pe spate sunt la jumatate. In aceasta iarna si-a pus 4 bucati Riken(sub licenta Michelin) de iarna si a ramas surprins ca n-a fost nevoie de mai mult de 15 gr plumb la roata. Concluzia pe care o trag eu este ca Michelin energy E3a, chiar daca costa in jur de 300Ron, merita fiecare leut.
                      Last edited by aheo; 21 November 2011, 16:08.

                      Comment


                      • #71
                        Pe dimensiunea asta, personal, vad si alte modele ale altor marci care sa se comporte cel putin la nivel de michelin energy e3a, dunlop sp 01 e la fel de potent ca michelin, ambele la pret de ~250 lei
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • #72
                          Masina mea a venit din fabrica cu Michelin Energy E3A.

                          Michelin Energy e3a sunt niste anvelope medii ca performante. "Calitatea" lor e ca tin multi km, ca si Barum Brillantis.
                          Michelin Energy Saver e alta mancare de peste.

                          Comment


                          • #73
                            Diferenta de pret este minora intre saver si e3a si intr-adevar este si o mica diferenta de calitate: http://dealeranvelope.ro/catalog/cat...aza=40&sezon=3
                            E3a s-a fabricat primul, apoi a aparut saver, o varianta imbunatatita a e3a-ului. E3a nu se mai fabrica. E diferenta uriasa intre Barum Brillantis si Michelin energy E3A, am mers cu loganuri echipate cu ambele tipuri de anvelope si stiu ce spun. Dealtfel un E3a e 300 ron( sau 260 ron daca are DOT-ul mai vechi) in timp ce un Brillantis e in jur de 230 ron.Rog moderatorul sa nu considere reclama linkul de mai sus, doream doar sa exemplific cu preturi reale, inclusiv pentru Dunlop Sp 01, cele spuse.
                            Last edited by aheo; 21 November 2011, 17:12.

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by florin.fanatik View Post
                              America sunt fabricate si in Romania...tind sa cred ca , cele facute la noi au o calitate mai inferioara.
                              am avut america acum 2 ani. am ramas placut impresionat de ele.am cautat si anul asta dar la noi in oras nu am mai gasit.
                              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                              Comment


                              • #75
                                Anvelopele America la866 fac zgomot mare la rulare. Nu le recomand nimanui. La viteza mare auzeam un zgomot si credeam ca e de la motor. Asa ca am oprit motorul motorul in mers la 100 km/h si zgomotul persista. In concluzie, sunt nasoale. Cele de iarna sunt jos palaria.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google