Prelungiri Capota Si In Gorj..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    grutzzz treaba ta...
    orcum tie nu iti place perfectionalismul )

    Comment


    • #17
      din tabla trebuie sa bagi sudura,trepideaza si o sa iti crape chitu!acum faci cum vrei!e masina ta
      Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

      Comment


      • #18
        ma gandesc si in acest timp, ascult si propunerile voastre...

        Comment


        • #19
          Recomand fibra.si tabla si fibra au avantaje si dezavantaje
          avantaje fibra:
          mai usor de modelat,deci e riscu mai mic sa iasa ce nu trebuie.
          face priza f buna pe tabla
          Dezavantaje:daca nu e pregatita bine suprafata inainte sa bati fibra posibil in timp sa crape.
          Avantaje tabla.nu cunosc
          Dezavantaje:daca ramane un por mic de sudura neacoperit cu chit sau spritz chit de acolo pleaca rugina si nu mai scapi de ea.
          AG 16 Y M A

          Comment


          • #20
            2-3 gaini mai lipseau din poza ))

            Comment


            • #21
              poate era in spatele masini....parca vati nascut toti in capitala ,doamne frate ce oameni,,a-ti uitat uni, care aveau dacii, si le vopseam in curte, sau in garaje,acum sa modernizat romanu ,toti la cuptoare...

              Comment


              • #22
                Din ce am vazut in poze a iesit bine si ca forma si ca finisaj si ca vopsea... acum ramane de vazut daca rezista. Dupa mine poate sa le faca si pe marginea drumului in sant, daca le face bine si nu sunt probleme apoi e perfect. Te simti mai bine daca te duci la cine stie ce service cu pretentii, dai o gramada de bani si iasa anapoda? In plus, pe aici la noi nu se baga nimeni sa faca asa ceva, nici cu fibra si nici cu tabla si sunt serviceuri garla ultra mega dotate... oare de ce nu fac? Daca puteti sa faceti cu manuta voastra si sa iasa macar ca asta din poze va invit sa va spargeti de ras, dar asa mi-e ca radeti degeaba. Sau era mai bine ca omu' sa lucreze in buncar atomic, imbracat in costum chirurgical cu manusi dar cand deschizi capota sa ramai cu "bedboiu" in mana?

                Comment


                • #23
                  Nu a zis nimeni asta,dar nu e bine sa lucrezi in frig cu chitu, cu vopseaua.Adica dupa cum e imbracat meseriasu parea cam frig.Eu sunt patit...am vopsit capota in frig si nu a iesit tocmai bine + ca s-a umflat vopseaua in unele locuri cand a dat caldura afar.
                  Corect,sunt o gramada de serviceuri mari si tari care fac numai esecuri,dar sunt si inversuri,meseriasi buni dar conditii nema.
                  AG 16 Y M A

                  Comment


                  • #24
                    Asta am zis si eu... de iesit a iesit bine, chiar foarte bine, mie asa mi se pare din ce vad in poze. Daca si rezista si nu apar probleme(aici se vede daca s-a lucrat cu profesionalism)... nota 10 pt tip.
                    Last edited by Nepotu123; 11 December 2010, 01:27.

                    Comment


                    • #25
                      si a gazat rufele de pe sarma
                      acuma serios, cam frig sa lucrezi cu chit pe timpu asta, cam naspa treaba cu sudura si chiar daca face bine, la lipsa de echipament si locatie/spatiu cum vrei sa i spui, nu prea e corect sa ceara foarte multi bani..banuiesc ca a vopsit capota doar asa de forma? sau aia era forma finala?
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by grutzz View Post
                        poate era in spatele masini....parca vati nascut toti in capitala ,doamne frate ce oameni,,a-ti uitat uni, care aveau dacii, si le vopseam in curte, sau in garaje,acum sa modernizat romanu ,toti la cuptoare...
                        Pai s-a modernizat! Omul tinde catre ce e bun si tot ce e nou.E ceva firesc.
                        Dar oricum,faceti ce vreti,banii sunt ai vostrii!

                        Comment


                        • #27
                          i-a hai gata cu dicutiile deam p...@... mai aveti putin si va luati si de par...sa faca cine vrea la sc.ciolofanu.srl cine vrea la firma x..

                          Originally posted by MirCip View Post
                          2-3 gaini mai lipseau din poza ))
                          hai sa ne atatcam...stii bunul simt unde e si respectul
                          Last edited by speed_shock; 11 December 2010, 13:43. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #28
                            lasai sry ,asta e,,,

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by speed_shock View Post
                              i-a hai gata cu dicutiile deam p...@... mai aveti putin si va luati si de par...sa faca cine vrea la sc.ciolofanu.srl cine vrea la firma x..


                              hai sa ne atatcam...stii bunul simt unde e si respectul

                              am respect pentru cei care lucreaza profesionist in acest domeniu.daca tu consideri ca asa iti faci un badboy si ii tragi o vopsea in conditiile alea (impuritati,praf,frig,umezeala etc) e treaba ta.prea sari in sus de la o gluma spusa, relax

                              Comment


                              • #30
                                Petec de tabla sudat cu autogenu' ? Superb.
                                Petecul trebuie faltuit (buza de tabla dubla) ,lucru greu de facut la mana.
                                Material de acoperire caroserie la vopsire patura (plina de praf si scame) ? Si mai superb.
                                Metode antice de lucru cu rezultate calitative indoielnice.Nu poti vopsi metalizat afara.Cea mai mica adiere de vant modifica raza de vopsire.Pe capota din imagini se vede vopsire cu dungi si o gazare de la jumatate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google