Inele De Centrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    asta a fost buna ... solutia care ti-am dat-o este unica , se alezeaza janta . Nu poti gasi fuzeta pentru logan cu diametrul de centrare de 57 de mm .

    Comment


    • #32
      Dar poti face unele la strung... Intrebarea este... se poate demonta aceasta "fuzeta"?

      Comment


      • #33
        m-am luat cu mainile de cap ... hai sa o luam invers : prin absurd sa zicem ca poti modifica fuzeta , iti pui BBS-urile si vei sa treci la table de iarna ,atunci ce mai faci , pui inele de centrare ?

        NU SE POATE MODIFICA FUZETA ! DOAR ALEZEZI BUTUCUL DE CENTRARE AL JANTELOR

        Comment


        • #34
          Pai le am deja pe cele originale, pe care o sa le schimb cand o sa schimb jantele.

          Comment


          • #35
            Mai prietene, jantele au 57mm la centru, sau inelele de pe ele au 57mm? Ne intelegem si noi aici, sau scriem sa ne aflam in treaba?
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • #36
              Revin... Jantele au diametrul gaurii centrale aprox 57mm, de ce aprox., fiindca nu am reusit sa bag sublerul si sa le masor corect. Fuzeta butucului de pe masina are diametrul de 60.1mm. Concluzia: jantele nu intra pe butuc. Si nu este nici un fel de inel de centrare pe janta. Intrebarea a fost simpla: sa strunjesc jantele de la 57mm la 60.1mm sau sa imi fac alte fuzete cu diametrul corespunzator jantei? Aditional la aceasta intrebare mai pun una: se pot demonta aceste fuzete? De ce pun a 2-a intrebare? Fiindca nu pot acum sa ma duc la masina si sa vad daca se demonteaza. Multumesc tuturor pentru indrumari.

              Comment


              • #37
                Omule , fuzeta se poate demonta dar nu e chiarasa usor cum poate crezi . Nu am acum la indemana o fuzeta de logan sa masor cata "carne " are gura de centrare , ca sa iti explic pe indelete . Nu ai cum sa strunjesti fuzeta de la 60,1 la 57,.. deoarece ramai cu prea putin material pe gura de centrare si automat nu mai ai rezistenta pe aceea gura .

                Ti-au spus atatia oameni ca nu merge , nu a facut nimeni aceasta modificare .

                Daca nu ai inteles du-te la un strungar si punel sa iti explice cu piesa in mana .
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Atentie, cand cumparati jante de aliaj sau chiar si de tabla 4x100, vedeti sa nu fie de Opel, fiindca au gaura pentru conul de centrare mai mic (57), iar Loganul are 60,1.

                  Cel mai bine este sa verificati inainte sa le luati. (de exemplu pot fi luate dupa Opel, dar sa aiba inele de centrare - si atunci: fie se potrivesc fara nici o adaptare la Logan, fie va trebuie alte inele de centrare)

                  Poate o solutie buna pentru tine ar fi sa vinzi jantele unui posesor de Opel si sa iti iei unele care se potrivesc la Logan, fara modificari artizanale.
                  Last edited by ion_R5; 1 November 2011, 12:37.

                  Comment


                  • #39
                    Asta voiam sa stiu si eu, se poate sau nu se poate sa modifici fuzeta. Cat despre alezatul jantei... am auzit vorbe ca nu ar fi indicat.
                    M-am bagat si eu in seama pe aici fiindca am o problema si as vrea sa o rezolv. Aud/citesc si eu pareri si o sa vad cum o sa o scot la capat.

                    Comment


                    • #40
                      Indicat ne indicat , jantele le-ai luat deci nu mai ai ce face cu ele . Daca le vinzi vei pierde , de dat inapoi nu cred ca mai merge . Mai gandeste-te si alege varianta care iti convine .

                      O zi buna !
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        De acord, dar nici sa modific rezistenta jantei nu as vrea. Nu cred ca isi doreste nimeni sa vada cum trece roata pe langa el... Apropo, vrea sa le cumpere cineva? Tot setul 4jante+4anvelope costa 200 eur (cauciucuri Michelin Alpin). De pe acum imi cer scuze ca nu postez reclama la locul ei.

                        Comment


                        • #42
                          Rezistenta jantei nu se modifica - dar daca ai nesansa sa iti descentreze gaura la majorare... ai cam terminat definitiv jantele... Incearca un schimb sau sa le vinzi.

                          Poti pune niste poze cu ele? (eventual incearca pe un forum de Opel Astra)

                          Comment


                          • #43
                            O sa revin in alta zi cu poze. O sa vorbesc cu cineva de la un atelier mecanic sa vad daca e capabil sa faca operatiunea...

                            Comment


                            • #44
                              Iti trebuie strung mare/industrial. Nu faci mare branza la atelier auto. Daca e strungarul bun si strungul bun sansele sa descentreze gaura tind spre zero.
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Deci:

                                Alezajul gaurii de centrare al unei jante nu este o operatiune chiar asa de complicata. Daca iti face gaura descentrata (presupunem prin absurd), nu este nici o problema, alezezi in continuare pana la o cota mai mare, dupa care folosesti inele de centrare.

                                Strunjirea butucului de roata este o operatiune cat se poate de kamikaze. Este mai mare sansa sa vezi cum te depaseste roata daca strunjesti butucul decat daca alezezi janta.

                                Butucul se gaseste separat, se poate depresa din fuzeta, insa la fiecare depresare, se inlocuieste rulmentul.
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google