Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • karlos, lasa-mi id-ul sau numarul tau in privat, si te duc la tipul care mi-a pus mie. a lucrat la C&A glass, a fost vecin cu mine

    Comment


    • @karlos
      intai cauta in lista asta. am avut surpriza ca multe ateliere de care stiam ca sunt autorizare (asa zic ei) sa nu fie in lista.


      am primit raspuns de la inca o firma autorizata. deci e clar...

      "Buna ziua,


      pentru geamurile din spate si luneta + parasolar pretul este intre 350-450 RON depinde de folie

      iar pentru geamurile din fata nu exista omologare RAR si ar costa 100 Ron "
      Last edited by B997NDL; 13 March 2012, 12:52. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Sa nu raman dator,poza1 Dacia 1310-1997,poza2 Dacia Logan-2008,poza3 Corolla din dotare cu folie 50%,nu stiu cat a avut pana sa pun folia,poza4 Opel Astra-1994.In afara de Corolla,toate au geamurile din fabrica,nu au fost schimbate din diverse motive.Aparatul arata transparenta in procente.
        Attached Files
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • sa inteleg ca in dreptul tau s-a creat o nisha in lege ?

          Comment


          • Ca tot romanul,daca ma inghesuie careva,asta este,risc.Circul asa de 3 ani si aproape 80k,am fost oprit de sute de ori,doar 2 bucuresteni mi-au atras atentia,dar au zis ca este de bun simt,chiar daca sunt in afara legii.ATENTIE LEGEA ESTE PENTRU TOTI ACEEASI !
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • Si eu pe fata tot folie cu vizibilitate de 50% am , iar cand am fost oprit de Politie le-am aratat ca vad perfect in oglinzi .. si nu mi-au facut absolut nimic . Consider ca daca te comporti respectuos cu agentu` , e posibl sa treaca unele detalii cu vederea .

              Comment


              • Originally posted by dan.gutu View Post
                i.ATENTIE LEGEA ESTE PENTRU TOTI ACEEASI !
                stiu ca asa este ! doar si eu sunt roman..

                @MihaitzaMCV nu cred ca tine cu vorba buna. mai ales de cand cu amenzile noi... cred ca au directive clare sa aduca bani la buget. cred ca s-a schimbat si legea de cum o stiati voi. uite un citat de pe site-ul RAR :

                - autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale; nu prea lasa loc de sperante.

                adevarul e ca sunt convins ca in provincie sunt mai permisivi. la bucuresti cred ca le e si frica sa te lase asa ca sa nu fii cineva care ii testeaza. au fost destule cazuri.
                Last edited by B997NDL; 13 March 2012, 20:07.

                Comment


                • Bai B997NDL ti-ai aratat adevaratul caracter !! Pe toate subiectele scrii si la toate numai aberatii . Daca nu esti capabil sa intelegi ce a vrut @dsign sa zica prin afirmatia lui puteai sa il rogi sa iti explice mai pentru clasa 1 , nu sa ne arati cat de dotat esti .

                  Citeste si baga la cap . " Daca taceai filozof ramaneai "
                  Last edited by felix. m; 13 March 2012, 20:12.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by karlos12 View Post
                    Am contactat 2 firme in Timisoara pentru pus folie.Prima Motorkraft au spus ca actele pus la dispozitia mea dupa finalizarea montarii sunt : certificat de omologare, declaratie de conformitate, certificat de garantie + stickerele.Principala problema pentru celelalte service-uri este declaratia de conformitate cu antetul RAR pe care nu o au,dupa spusele lor.(monteaza folie ilegal ???). A doua firma este C&A Glass care nu iti ofera toate actele enumerate mai sus( in speta declaratia de conformitate) cu toate ca mi-au aratat o autorizatie pe perete.C&A Glass demonteaza geamurile de la usi si mi-au zis ca fara demontarea lor se pericliteaza motorasele si macaralele datorita cantitatii mari de apa care patrunde in usa la montarea foliei.Alt incovenient ar fi ca marginile geamului nu ar fi cuprinse de folie.Motorkraftul (care ar fi cel mai legal) pune folie fara demontarea geamurilor.Deci ,caut un service care iti da declaratie de conformitate si pune folie cu demontarea geamurilor.In Timisoara nu cred ca gasesc asa ceva.Preturile la Motorkraft 400 ron Llumar spatele.C&A glass 300 ron Llumar spatele.(diferenta de pret consta oare in lipsa acelei declaratii?????).
                    mergi la motorkraft, nici nu iti da geamurile jos ca sa puna folia,plus ca au luna de luna audit cu RARul si sunt ok dpv legal.Daca iti desprinde fetele de usi o sa ai o gramada de trancanituri si greieri.Ai putea incerca sa le zici ca vrei sa puna folia cu geamul jos si asta e , da sincer eu as prefera fara sa dea geamul jos.
                    Last edited by Cristi_Xp; 13 March 2012, 20:33.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Originally posted by felix. m View Post
                      Bai B997NDL ti-ai aratat adevaratul caracter !! Pe toate subiectele scrii si la toate numai aberatii . Daca nu esti capabil sa intelegi ce a vrut @dsign sa zica prin afirmatia lui puteai sa il rogi sa iti explice mai pentru clasa 1 , nu sa ne arati cat de dotat esti .

                      Citeste si baga la cap . " Daca taceai filozof ramaneai "
                      nu inteleg care e problema ta?! nici nu inteleg despre ce vorbesti. si nu cred ca ma adresam tie. daca erai mai atent vedeai ca am scris acel "plm" pt ca design scrisese primul crezand ca nimeni nu se prinde daca e mascat de cifre si de userul meu. mai citeste o data si apoi mai vorbim "BAI".

                      si nu cred ca design are nevoie de avocati. placerea romanului sa se bage in vorba.
                      Last edited by B997NDL; 13 March 2012, 21:25. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Gata, va rog sa revenim la subiect !
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • eu si uitasem de discutie dar asta e...

                          ON. sa inteleg ca nu prea exista o folie cu care sa fiu legal decat cea transparenta cu protectie UV?

                          Comment


                          • cam nu !!!!!! doar tip "ceolofan" cum are dsign pe duster si este antiUV parca
                            sigpic
                            "BRABUS" STYLE

                            Comment


                            • nasol ! oricum voiam sa pun cea mai deschisa folie pe fata si urmatoare (deci tot deschisa) pe spate. nu-mi plac cum arata cele cu folii doar pe spate sau foarte inchise in timp ce pe fata sunt f deschise sau deloc. parca ai avea geamurile fata sparte..
                              trebuie sa gasesc niste jaluzele auto care sa arate bine. fara kitch-uri cu ventuze si desene animate.

                              Comment


                              • ai zis jaluzele,ai zis kitch
                                sigpic
                                "BRABUS" STYLE

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google