Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu am si pe fata folie(73% transparenta) si pe spate+luneta(5% transparenta). Folia e LLumar, montata in 2005 si am timbru pe fiecare geam, plus certificatul de omologare. Am facut itp-ul acum o luna fara probleme doar i-am dat omologarea a scanat-o si gata. Am fost oprit de nenumarate ori insa nici nu s-au uitat la folia mea, nu mi-a cerut actele niciun politist .

    Insa nu demult am fost cu un prieten sa-si monteze folie Llumar pe un Fiat Stilo la un service autorizat. Baietzii de acolo i-au zis din capul locului ca pe geamurile fata nu se mai da omologare, ca daca vrea ii pun si pe fata insa fara timbre si fara omologare... deci merge pe barba lui. Si am mai auzit de la cateva persoane aceeasi poveste.

    Comment


    • #17
      din ce stiu eu, a fost voie si cu folie pe fata( 73 % trans) pana in sept 2009.
      De atunci s_au gandit astia de la rar ca mai bine sa nu mai fie voie, ca de.. asa ca cei care au apucat acea perioada di au folie pe fata cu omologare, st ok, nu are ce le fc nimeni, ca de ex daca de maine nu se mai da voie cu masini culoare neagra pe strada si eu o am neagra, ce inseamna, ca nu mai circul cu masina???
      e o aberatie legea in romania, dar nu avem ce face.si mai e o chestie, geamul din fabrica are o transparenta de ..% , si chiar si cu folia aia deschisa care are si ea nu stiu cat % trans, astea 2 adunate nu vor da limita legala de 73 % transparenta, deci daca iti pune pistolul ala de transparenta pe geam, nici cu cea 'omologata' pt fata nu va iesi la transparenta.
      Geamurile de logan de E0 (cele coaja) sunt albe si poate alea dau, dar astea de E1, E2 au tenta verzuie si nu vor da la transparenta.
      Eu am avut pe fata 65%, am mers 2 ani fara pb si m_a oprit politia in pit si m_a intrebat de acte, i le_am prezentat si m_a pus sa ridic geamul pe fata, si ca el nu crede ca ce aveam eu e legal, dar asta nu e treaba lor, este treaba rar-ului. politistul are doar abilitaea de a verifica daca ai documente( folie), ca nu are el pistol din ala de transparenta in ochi.si m_a lasat sa plec, iar acum am 50% pe fata.
      Last edited by solano; 16 March 2011, 10:16.
      http://www.loganclub.ro/forum/masinu...an-t22792.html

      Comment


      • #18
        Originally posted by Nepotu123 View Post
        Eu am si pe fata folie(73% transparenta) si pe spate+luneta(5% transparenta). Folia e LLumar, montata in 2005 si am timbru pe fiecare geam, plus certificatul de omologare. Am facut itp-ul acum o luna fara probleme doar i-am dat omologarea a scanat-o si gata. Am fost oprit de nenumarate ori insa nici nu s-au uitat la folia mea, nu mi-a cerut actele niciun politist .

        Insa nu demult am fost cu un prieten sa-si monteze folie Llumar pe un Fiat Stilo la un service autorizat. Baietzii de acolo i-au zis din capul locului ca pe geamurile fata nu se mai da omologare, ca daca vrea ii pun si pe fata insa fara timbre si fara omologare... deci merge pe barba lui. Si am mai auzit de la cateva persoane aceeasi poveste.
        Cum sa nu se poata pune si pe fata ? Nu au ei folie,cu o transparenta,care aplicata pe geam sa dea 70 %,asta inseamna folie antiefractie,transparenta 90%.Daca pune opacimetrul pe geam si rezulta 30% opacitate,deci 70% transparenta,poate sa puna si timbru,deci si autorizatie.In acest caz daca ''greseste'' opacitatea si la un eventual control in trafic rezulta altceva decat scrie legea,poate sa ramana fara autorizatie.Cum noi vrem ceva mai inchis ,ca de aia punem folie,nu de frica hotilor,automat ei nu se aprovizioneaza cu folie antiefractie si de aici si refuzul aplicarii foliei in conditii legale, pe lateralele fata.Cred ca am fost destul de explicit,nici mail-ul celor de la RAR nu este gresit cu nimic.
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • #19
          si cum am promis revin cu ofertele de preturi folii auto pentru centrele autorizate RAR Prahova
          de la inceput mentionez ca nu se baga nimeni la autorizare pe laterale fata geamurile avand tenta din fabrica.

          deci cu folie, manopeara ajungem la:
          1. Vas Auto Glass Ploiesti nt.tel 0244518315
          400ron garantie 5 ani (luneta si laterale spate)

          2.Lars Auto Brebu nr.tel 0723315337
          250ron folie Orpro garantie 3ani (luneta si laterale spate)

          3.Cyartis Advertising Urleta nr.tel 0724701795
          230ron folie Orpro garantie 3ani (luneta si laterale spate)

          toate acorda autorizare si timbru
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • #20
            azi am fost la ITP. cel de acolo a spus ca politia nu poate sa se lege de faruri indiferent de natura lor atata vreme cat culoare luminii este alba ... deci sunt in regula xenoanele pana la 6000k.
            iar un sef de service mi-a spus ca in cazul in care se vopsesc capotele si plafonul nu trebuie mers la RAR pentru trecut in talon deoarece nu depaseste pragul admis de RAR
            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

            Comment


            • #21
              Montat in 2010 folie pe geamurile laterale fata ale Dusterului, CU autorizatie.

              Folia este anti UV si de aproape nici nu se vede ca ar fi o folie pe geam. Insa in lunile august si septembrie si-a dovedit utilitatea din plin.

              Numai ca toti cei care au vazut geamurile au spus: aaa, pai daca nu e mai neagra folia, ai dat banii degeaba pe ea
              Reactia mi se pare normala intr-o tara in care suferim de ´limuzinita´ si tot omul vrea sa aibe geamuri negre ca smoala pe cazan. Adica daca nu sunt negre ca taciunele, de ce am mai dat banii?

              In fine, fiind masina parintilor, am vrut sa fie cat mai legal si cat mai util, asadar am pus folie anti UV, care este cu mult mai scumpa decat folia de pe geamurile din spate, desi e foarte transparenta. Totul cu autorizatie, adica 7 geamuri.
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • #22
                &gt;&gt;&gt;

                EHEEE ... si prima tzeapa luata de politia din BV cand mau oprit pentru folii. dupa o cearta de 25 minute pe baza omolagari foliilor mele baieti de la au sunat la ARR pentru a da un raspuns concret. Ghiciti ce raspuns li sa dat de cei de la ARR:

                "omu are certificat de omologare pe foliile aplicate fata, spate, luneta" - DA
                "Timbru pe Luneta, Geamuri spate, geamuri fata ? " - DA
                "montarea s-a facut la service autorizat?" - DA
                "Folia are omologare RAR?" - Da
                "Atunci omu este in perfecta legalitate si nu aveti dreptul de amendare sau control"

                la 2 minute dupa telefon mi s-au inapoiat actele si mi sau adresat scuzele de rigoare


                Folia de pe masina mea: Alfa Rom Trans 75-fata; 70 Spate si luneta. Timbru RAR pe geamuri si luneta si certificat original de omologare separata geamuri fata/geamuri spate-luneta. Montare service autorizat BV.
                Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.

                Comment


                • #23
                  Deci sa inteleg ca tu ai pe spate,folia,mai deschisa decat pe fata ? ARR inseamna altceva decat RAR.Este bine daca la voi se cearta politia cu cetateanu' si apoi suna la ARR,pentru lamuriri.La noi politia rutiera cunoaste legea.
                  LOGAN--> <--TOYOTA

                  Comment


                  • #24
                    cu cat mai mare e procentul de transparenta cu atat creste vizibilitatea din interior. O transparenta de 70-75% inseamna geamuri mai deschise decat transparenta 35% care inseamna geamuri mai inchise la culoare. Deci fiti atenti la confuzii. In ceea ce priveste ARR nu are competente in sanctionarea pt folia de pe geam ci numai RAR-ul (Registrul Auto Roman). Uitati-va si pe timbre si certificat, nu scrie "omologat R.A.R"?

                    Cat priveste geamurile laterale fata nu se mai da omologarea de 70-75% transparenta, dar puteti monta folie de transparenta 95% fara a avea probleme, adica e ca si cum ai pune doua geamuri de logan cu tenta de culoare unul langa altul.

                    Comment


                    • #25
                      ARR-ul este Autoritate Rutiera Romana si se ocupa din cate stiu eu de:
                      -verificarea transporturilor rutiere de marfuri si tot ce tine de acestea pentru masinile mai mari de 3,5 tone (unde implica folosirea tahograf,diagrame,licente,atestate,etc)
                      -verificarea transporturilor rutiere de marfuri periculoase si deseuri pentru toate tipurile de autovehicule indiferent de tonaj.

                      on: Am avut si eu o cearta cu agentii politiei rutiere pe baza foliei.Recunosc ca nu eram in perfecta legalitate si am incercat sa vorbesc frumos,etc .
                      Nu am reusit si am fost nevoit sa dau folia jos
                      Si eu as opta pentru o folie mai transparenta , dar legala .

                      Cat despre xenon eu zic ca cele fara lupa sunt ilegale,plus ca te "rup" la ochi.
                      A zis bine in mail...reglarea farurilor functional (posibil sa trebuiasca reglaj automat cum este la pasat)
                      Si neapara instalatie de spalare a farurilor,cred ca v-ati intalnit cu un posesor de "zenon" si sa aiba farurile murdare si ati vazut ce "calmant" este pentru ochi .
                      Last edited by matheo66c; 23 March 2011, 17:10.
                      sigpic
                      "BRABUS" STYLE

                      Comment


                      • #26
                        La folii s-au cam invatat baietzii... daca vad ca pe fata e deschisa, mai scrie pe timbru Llumar sau alta firma recunoscuta nici nu te mai intreaba de sanatate .

                        Cat despre xenoane: din raspunsul lor oficial se intelege ca pe Logan n-ai cum sa montezi asa ceva... pt. ca Dacia n-a pus xenon pe vreo echipare a Loganului, astfel incat sa poti respecta cerintele pt obtinerea omologarii si trecerea in CIV. Dar daca se pun lupe si se regleaza bine se mai trece cu vederea de catre politie.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by matheo66c View Post
                          ARR-ul este Autoritate Rutiera Romana si se ocupa din cate stiu eu de:
                          -verificarea transporturilor rutiere de marfuri si tot ce tine de acestea pentru masinile mai mari de 3,5 tone (unde implica folosirea tahograf,diagrame,licente,atestate,etc)
                          -verificarea transporturilor rutiere de marfuri periculoase si deseuri pentru toate tipurile de autovehicule indiferent de tonaj.

                          on: Am avut si eu o cearta cu agentii politiei rutiere pe baza foliei.Recunosc ca nu eram in perfecta legalitate si am incercat sa vorbesc frumos,etc .
                          Nu am reusit si am fost nevoit sa dau folia jos
                          Si eu as opta pentru o folie mai transparenta , dar legala .

                          Cat despre xenon eu zic ca cele fara lupa sunt ilegale,plus ca te "rup" la ochi.
                          A zis bine in mail...reglarea farurilor functional (posibil sa trebuiasca reglaj automat cum este la pasat)
                          Si neapara instalatie de spalare a farurilor,cred ca v-ati intalnit cu un posesor de "zenon" si sa aiba farurile murdare si ati vazut ce "calmant" este pentru ochi .
                          eu am gasit sa montez xenon autorizat RAR in ploiesti la mecaplast (service hyundai) dar este cam scump. kit, montaj H4 =550ron. dar am garantia ca le regleaza cum trebuie si mai ales imi da la mana un act care sa il flutur pe sub nasul lui garcea

                          Originally posted by Nepotu123 View Post
                          La folii s-au cam invatat baietzii... daca vad ca pe fata e deschisa, mai scrie pe timbru Llumar sau alta firma recunoscuta nici nu te mai intreaba de sanatate .

                          Cat despre xenoane: din raspunsul lor oficial se intelege ca pe Logan n-ai cum sa montezi asa ceva... pt. ca Dacia n-a pus xenon pe vreo echipare a Loganului, astfel incat sa poti respecta cerintele pt obtinerea omologarii si trecerea in CIV. Dar daca se pun lupe si se regleaza bine se mai trece cu vederea de catre politie.
                          se poate si pe logan. daca ai posibilitatea ia legatura la mecaplast ploiesti si te vor lamuri
                          Last edited by RAZVAN-005; 23 March 2011, 20:15. Reason: Automerged Doublepost
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • #28
                            Tare sunt curios cum arata autorizatia astora de la Mecaplast strict pentru montat xenon... Nu cumva e o baliverna?
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              ba e o baliverna
                              de ce? iti dau acte doar pe instalatie ( bec, balast si cablaj ) dar autoreglare si spalator nu-ti monteaza, sau mai bine zis nu in banii aia
                              din ce am citit si eu in primul post, incet incet ne aliniem la normele EU
                              adica iti trebuie autoreglare si spalatoare pentru xenon in lupa...dar tot nu au zis cat costa o omologare si trecere in acte daca indeplinesti acestea
                              iar cu folia, mi se rupe de garcea...atata timp cat nu are la el acel aparat de masurat transparenta si etc aia % ( imi scapa momentan ), si eu ii arat actele cum ca is legale, nu are cum sa zica ca nu is legale
                              pe fata oricum nu sunt deloc adeptul foliei, de ce am oglinzi pe laterala, nu sa ma uit in ele? daca pun folie, seara, noaptea, pe ploaie si ceata papa vizibilitate...si oricum in strainatate e interzisa treaba asta, folie pe fata, nu conteaza transparenta, sa aveti pe fata folie "cica omologata" si sa va opreasca in austria si germania pe autostrada...e jale, trebuie s-o jupoi pe loc si tot iei si amenda, am vazut o groaza de cazuri
                              Life is short...play more!
                              http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by dsign View Post
                                Tare sunt curios cum arata autorizatia astora de la Mecaplast strict pentru montat xenon... Nu cumva e o baliverna?
                                Si eu sunt curios .Este 100% baliverna.
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google