Deschidere (nu Descuiere) Portbagaj Laureat Cu închidere Centralizata

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deschidere (nu Descuiere) Portbagaj Laureat Cu închidere Centralizata

    Buna,

    Am si eu un logan fabricație decembrie 2010, 1.2 16v, Laureate. Are inchidere centralizata, inclusiv usa portbagajului.

    De curind am avut o problema cu deschiderea portbagajului. Am deblocat usile din inchiderea centralizata si cind am apasat pe butonul de pe exteriorul portbagajului, acesta a ramas blocat inauntru.
    Studiind conditiile de garantie, am vazut ca nu se acorda garantie pentru "comenzi manuale ale usilor si geamurilor".

    Intrebare:
    Cum as putea sa imi montez o deschidere din telecomanda sau dintr-o maneta din interior a portbagajului astfel la ca actionarea comenzii de deschidere sa se deschida sau sa se ridice usa portbagajului?
    Practic am nevoie de o solutie sa deschid portbagajul fara a mai apasa pe butonul de pe exteriorul portbagajului.

    Va multumesc.

  • #2
    daca studiai si mai bine vedeai ca se face foarte simplu cu montarea unui actuator (motoras de deschidere) iar daca alarma e putin mai desteapta, motorasul ala poate fi actionat si dupa telecomanda alarmei, daca nu ramai doar cu un mic buton valet in interiorul masini, eu am ambele variante
    si din cate am inteles se mai poate face sa se deschida daca ti mai mult de 2 sau 3 secunde butonul de deblocare usi, insa asta nu stiu cum se realizeaza, deci in final, ce vreau sa spun e: maai documenteaza.te ca se poate, iar costul nu e asa mare, un actuator e 15-20 lei, iar un buton nu are cum sa treaca de 5 lei
    sigpic

    Comment


    • #3
      Se poate face, adaugi un actuator (motoras) de actionare suplimentar. Scoate capacelul negru care acopera sistemul de deschidere de pe capota portbagajului si ai sa vezi o tija care actioneaza sistemul de deschidere (nu descuiere). Acea tija o poti actiona individual de motorasul montat suplimentar.
      Din pacate nu am poze, montajul doar ce l-am realizat ieri. Se poate pastra si motorasul original cu functionarea normala, care incuie / descuie.
      Cel suplimentar va actiona indiferent daca portbagajuul este incuiat sau descuiat.
      Actionarea acestui sistem suplimentar se poate face din buton interior sau prin intermediul unui montaj electronic, din cheia cu telecomanda.

      PS. Propun mutarea discutiei in topicul dedicat - adica AICI
      GL-22-TOF

      Comment


      • #4
        eu am tot laureat dar model vechi ,2006 , fara buton, deci se deschide si descuie doar din cheie...ar fi binevenite niste poze sau un video ca m-am saturat sa tot opresc motorul sa descui portbagaju'
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • #5
          uite am cautat eu pentru voi, poze cu actuatorul care trebuie si detalii aici
          pe viitor folositi functia search, eu cu ea am gasit
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • #6
            eu zic sa mergi la service ca se rezolva sigur pe garantie

            Comment


            • #7
              daca e in garantie sigur se rezolva, dar poate omul vrea si el sa deschida masina din buton, e mult mai comod, la mine se deschide si din telecomanda alarmei, iar daca vin cu mainile incarcate cu ceva, e foarte usor sa apas butonul de pe telecomanda
              sigpic

              Comment


              • #8
                Eu am o persoana separat care sa-mi deschida porbagajul de fiecare data cand am nevoie. Asta fiindca pe banii mei, fac ce vreau...pac pac.

                Te duci la service, vorbesti ferm cu vagabonzii de acolo si pac pac, se rezolva problema. Ca pe banii tai, fac ce zici tu! ) Pac pac...
                Last edited by DaniD; 12 March 2011, 22:08.

                Comment


                • #9
                  deci tot in stilul "bacali" pac, pac, dai tu 10 000 de euro, si iti pune, acum lasand gluma la o parte, e foarte usor sa asezi un actuator si sa.i tragi doua fire, eu nu am pus pentru ca mi.au pus baietii cand au montat alarma, dar m.am uitat pe acolo si nu e complicat deloc
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    daca ramane butonul de la portbagaj inauntru, se rezolva simplu. dai cu un spray pe langa el si apesi pe el de cateva ori. si e ca nou. intra praf acolo si de aia se blocheaza. eu am dat si cu brunox (wd40) si cu spray din ala de dezghetat iarna parbrizul. ceva care sa intre acolo si sa curete. poate sa fie si solutie de geam tip 'fas-fas'. nu merita sa mergi pana la service pentru asa ceva...
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • #11
                      este ok acel montaj am si actuatuatoare sa mai dea un pic de caldura si ma apuc de treaba , pana atunci sa caut doua spite ca nu mai am barele la actuatoare , dar nu am inteles de ce se pune buton cu doua comenzi

                      Comment


                      • #12
                        butonul cu 2 comenzi, din cate imi dau seama, se pune la actuatorul cu mai mult de 2 fire, care poate deschide portbagajul, dar il poate si "incuia", daca am gresit cu ceva, sa ma contrazica cine stie mai bine
                        daca tu ai actuator cu 2 fire pui un buton valet si gata, eu asa am pentru ca nu am buton de deschidere pe portbagaj, masina fiind din 2005
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          o alta parere cu deschidere(NU DESCUIERE DIN CENTRALIZATA) din buton si sau alarma( asta am pe masina la deschidere din buton si alarma)
                          Attached Files
                          Last edited by decepticon; 13 March 2011, 10:03.

                          Comment


                          • #14
                            Salut am si eu o problema,astazi am tras acel fir de la actuatorul din portbagaj in UCH si la actionarea telecomenzii functionau avariile da nu mi se mai deschid/inchis usile de la ce anume poate fii?
                            Si colac peste pupaza am scos firul de la pinul B1 unde l-am introdus,am pus borna la loc si ghici ce,acum imi claxoneaza doar cand ating + de borna,de la ce anume poate fii...va rog am nevoie de ajutor maine imi trebuie masina dupa ora 16 si nu stiu ce anume este de facut.
                            Ma gandeam sa scot un pin de la claxon sa pun borna si sa vad daca imi fuctioneaza iarasi inchiderea centralizata (ps: cea a masini) daca nu o sa dau UCH-ul jos sa vad daca s-a umflat vreun circuit,voi ce anume ma sfatuiti....
                            PS: sunt disperat orice sfat este bine venit
                            http://www.loganclub.ro/forum/furia_...6.html?t=54276

                            Comment


                            • #15
                              T/C s-a rezolvat problema,o inversiune de sigurante atata tot
                              in rest doar putina panica pe moment
                              http://www.loganclub.ro/forum/furia_...6.html?t=54276

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google