Segmentare Motor Dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @alex - ai 13 bari la 1.4 mpi doar daca ai rectificat chiulasa. Dacia da raport de compresie de 10.5 pentru motorasul ala.
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • #32
      Revin si eu cu o intrebare: motorul de 1,5 dci de pe logan este aceasi indiferent de versiune (70 sau 85 cp), nu? Adica am cerut o estimare de reparatie si mi s-a cerut si seria masinii VIN. Nu era suficient sa stie doar ca e logan dci? Am cerut un deviz pentru:
      SET SEGMENTI MOTOR
      SET CUZINETI SUP.
      SET CUZINETI INF.
      KIT DISTRIBUTIE
      POMPA APA.
      Din cate stiu toate astea sunt la fel pentru toate dci-urile. Am dreptate?

      Comment


      • #33
        Da-i toate detaliile care ti le cere, ca sa-ti dea informatii corecte.

        Cand afli cat costa fiecare operatie te rog sa ne spui si noua.

        Comment


        • #34
          Originally posted by dani030669 View Post
          @alex - ai 13 bari la 1.4 mpi doar daca ai rectificat chiulasa. Dacia da raport de compresie de 10.5 pentru motorasul ala.
          faci confuzie si gresesti in ambele cazuri .
          Unu la mana , exista o diferenta intre raportul de compresie/comprimare sau volumetric al motorului si compresia in bar pe piston .
          Raportul volumetric al unui motor 1.4 sau 1.6 mp3 este 9.5:1 , in unele manuale la K7M este 9.7:1 .Ce zici tu acolo de 10.5 aia e raport volumetric pentru o masina care nu se prea vrea a fi family car . Prin faptul ca iei din chiulasa , maresti raportul volumetric,dar nu cu foarte mult .Daca ai lua din bloc ar insemna ceva , dar din chiulasa e slab .
          Prin masuratul compresiei pe piston se verifica cat de sanatos e motorul sau cilindrul repsectiv,insa in niciun caz raportul volumetric(de compresie sau comprimare) nu are vreodata vreo legatura cu compresia de pe piston .

          Originally posted by 6diablo View Post
          Revin si eu cu o intrebare: motorul de 1,5 dci de pe logan este aceasi indiferent de versiune (70 sau 85 cp), nu? Adica am cerut o estimare de reparatie si mi s-a cerut si seria masinii VIN. Nu era suficient sa stie doar ca e logan dci? Am cerut un deviz pentru:
          SET SEGMENTI MOTOR
          SET CUZINETI SUP.
          SET CUZINETI INF.
          KIT DISTRIBUTIE
          POMPA APA.
          Din cate stiu toate astea sunt la fel pentru toate dci-urile. Am dreptate?
          nu era suficient , si uite asa va mirati ca mergeti si cereti rulment pentru logan cu ABS ,si va da rulmentul ,si va ramane becul aprins de la ABS si nu stiti de la ce , si apoi mergeti si ii injurati pe aia ca sunt cretini ca vi-a dat rulment cu mai multi dinti decat modelul care vi-l trebuia .
          Last edited by Cristi_Xp; 23 April 2011, 03:33. Reason: Automerged Doublepost
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #35
            Nu cred ca se potriveste comparatia. Din cate stiu mare parte a motorului este la fel la toate dci-urile. Difera sistemul de injectie, turbosuflanta si nu mai stiu ce mai e pe acolo, dar motorul la baza este acelasi (bloc motor si componentele lui esentiale). Probabil pentru a-mi da o oferta oficiala (am primit si inregistrare) aveau nevoie de mai multe date.

            Rezultat:
            set segmenti 840
            manopera segmentare 950
            set cuzineti sup. 185
            set cuzineti inf. 180
            kit distributie 440
            pompa apa 330
            TOTAL ~2900 lei

            Cam scumpe piesele. Cred ca o sa le iau eu de la magazin (tot de origine dacia, nu chinezarii). Difera adaosul.
            Oricum cred ca vor mai aparea si alte cheltuieli: garnitura de chiulasa sigur, alte garnituri pe acolo, poate ceva simeringuri, etc. Cine stie ce vom gasi acolo.
            Last edited by 6diablo; 23 April 2011, 13:12.

            Comment


            • #36
              Originally posted by Cristi_Xp View Post
              ....................................Daca ai lua din bloc ar insemna ceva , dar din chiulasa e slab.............................................. ...
              Parerea mea este ca luand din bloc, nu faci decat sa micsorezi capacitatea cilindrica prin micsorarea cursei si pastrarea diametrului cilindrilor dar in acelasi timp, risti sa busesti la prima rotatie atat pistoanele, bielele cat si chiulasa, deoarece toate pistoanele vor iesi in afara blocului, cu exact atat cat ai luat din bloc....sper ca nu te-ai referit cumva la majorarea diametrului alezajului din bloc, ca in acest caz, este vorba de o marire a cilindreei si trebuie umblat putin si la pistonase...altele mai mari si cu segmentii corespunzatori
              Micsorand camera de ardere din chiulasa prin rectificare pe o masina speciala de rectificat, ai toate sansele obtinerii unui raport de comnpresie performant, fara sa risti nimic la capitolul piese componente, ale motorului

              Originally posted by 6diablo View Post
              Rezultat:
              set segmenti 840
              manopera segmentare 950
              set cuzineti sup. 185
              set cuzineti inf. 180
              kit distributie 440
              pompa apa 330
              TOTAL ~2900 lei
              Daca ar fi sa aleg, nu as alege varianta segmentarii, mai ales ca se impune si interventie la arborele cotit...asta reflecta o durata lunga de utilizare a motorului respectiv si as alege o reparatie complexa, nu o cosmetizare scumpa.
              Dupa 15-20.000 km. de la segmentare, tot acolo ajungi.
              Last edited by angel; 23 April 2011, 13:33. Reason: Automerged Doublepost


              sigpic

              Comment


              • #37
                Pai daca sunt uzati segmentii normal ca trebuie inlocuiti. Si ce spuneai de arborele cotit? Nu umblu la el. Doar ca terbuie sa scot pistoanele. Cel mai probabil doar segmentii sunt uzati si pe astia ii inlocuiesc. Schimb si cuzinetii ca si ei sunt predispusi la uzura. Sper sa nu fie afectati si pistoanele. Arborele cotit nu cred ca ar avea probleme. Sper.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by adicata2003 View Post
                  Daca omului nu-i scoate fum ALBASTRU, inseamna ca "mananca " ulei.
                  Si cand scoate fum ALBASTRU, ce inseamna???

                  Originally posted by 6diablo View Post
                  ....................................Si ce spuneai de arborele cotit? Nu umblu la el................................. Cel mai probabil doar segmentii sunt uzati si pe astia ii inlocuiesc. Schimb si cuzinetii ca si ei sunt predispusi la uzura............................................. .............................
                  Fara sa vrei, la arbore se umbla...trebuie date jos pistoanele ce sunt prinse prin biele, de arborele cotit...
                  Daca nu ai probleme cu presiunea de ulei, as renunta la schimbarea cuzinetilor...nu mai reusesti o pasuire cu alti cuzineti noi, pe niste fusuri sau manetoane cu oarece, uzura.
                  Last edited by angel; 23 April 2011, 14:16. Reason: Automerged Doublepost


                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by angel View Post
                    Parerea mea este ca luand din bloc, nu faci decat sa micsorezi capacitatea cilindrica prin micsorarea cursei si pastrarea diametrului cilindrilor dar in acelasi timp, risti sa busesti la prima rotatie atat pistoanele, bielele cat si chiulasa, deoarece toate pistoanele vor iesi in afara blocului, cu exact atat cat ai luat din bloc....sper ca nu te-ai referit cumva la majorarea diametrului alezajului din bloc, ca in acest caz, este vorba de o marire a cilindreei si trebuie umblat putin si la pistonase...altele mai mari si cu segmentii corespunzatori
                    Micsorand camera de ardere din chiulasa prin rectificare pe o masina speciala de rectificat, ai toate sansele obtinerii unui raport de comnpresie performant, fara sa risti nimic la capitolul piese componente, ale motorului


                    Daca ar fi sa aleg, nu as alege varianta segmentarii, mai ales ca se impune si interventie la arborele cotit...asta reflecta o durata lunga de utilizare a motorului respectiv si as alege o reparatie complexa, nu o cosmetizare scumpa.
                    Dupa 15-20.000 km. de la segmentare, tot acolo ajungi.
                    hai ca te contrazic un pic .Pistonul nu urca pana sus de tot ramane o distanta de cativa mm cand este sus ., deci o sa isi faca cursa si n-o sa fie afectata cu nimic . Doi la mana ,daca se ia in limitele bunului simt , din bloc sau chiulasa nu se intampla nimic . Asadar luand X mm din chiulasa sau bloc rezultata micsorarea camerei de ardere ,explozie mai puternica deci putere mai mare . Dar ,luand x mm din bloc inseamna micsorarea camerei de ardere cu maximul posibil din suprafata aia , pe cand daca iei din chiulasa , iei x mm din forma camerei de ardere ,care are suprafata mult mai mica decat suprafata care ar fi daca iei din bloc .
                    Cea mai simpla exemplificare care o fac de fiecare data e sa asociez partea blocului cu un patrat , si suprafata camerei de ardere din chiulasa cu un trapez, chiar daca nu e asa , e cel mai aproape de evidentiat ,ca sa evitam intrarea in geometria in spatiu(cilindri si forma neregulata a camerei de ardere) ca nu are rost sa ne complicam , ca merge evidentiat mai simplu prin plana .
                    Daca X mm luati dintr`un patrat sau dintr`un trapez, supapa tot atat va cobora si tot atat va fi distanta pana la piston , doar suprafata ce o iei din patrat este mult mai mare decat suprafata ce o iei din trapez ...
                    Asadar o camera de ardere mai mica se obtine cand se ia din bloc decat daca se ia din chiulasa .
                    Last edited by Cristi_Xp; 23 April 2011, 14:51.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by 6diablo View Post
                      Nu cred ca se potriveste comparatia.................................

                      Rezultat:
                      set segmenti 840
                      manopera segmentare 950
                      set cuzineti sup. 185
                      set cuzineti inf. 180
                      kit distributie 440
                      pompa apa 330
                      TOTAL ~2900 lei

                      ................ Cine stie ce vom gasi acolo.
                      Piesele sunt originale sau aftermarket ? ca sunt fabulos de scumpe

                      Eu la volvo , am dat 280 lei pe 5 seturi de segmenti Goetze ...
                      MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

                      Comment


                      • #41
                        Nu mai tin minte toate preturile din magazin pentru piesele astea dar stiu ca am vazut set segmenti de fabrica (DACIA) la ~350 lei. De restu nu stiu ce sa zic. De asta ziceam ca voi lua eu piesele si voi plati manopera.

                        Comment


                        • #42
                          La banii astia mai bine ia alt motor
                          MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

                          Comment


                          • #43
                            Inainte sa te apuci sa schimbi segmenti, cuzineti, pistoane, etc. verifica foarte bine chiulasa(in special supapele si semeringurile/ghidajele acestora dar si sa nu fie fisurata). Eu unul banui ca acolo-i probloema: chiulasa.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by 6diablo View Post
                              ...Am si eu o problema mai veche cu masina mea care se pare ca s-a complicat. Am un logan dci de 85 cp luat la sh. Initial a mers bine dar de ceva timp a inceput sa consume ulei (si bineinteles sa scoata mult fum). Am fost pe la mai multe service-uri si am eliminat drept cauza turbosuflanta. ...
                              Si...pana la urma care a fost problema, piesa belea, nu cumva turbina?
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • #45
                                Turbosuflanta am inlocuit-o pana la urma..., degeaba. Acum am montata turbosuflanta noua si face la fel. Cea veche a mai fost verifacata o data si era ok. In afara de faptul ca era putin afumata era ok. Joc in ax = 0. Uzura palete = 0. Cam atat. Pana la urma trebuie vazut ce e in motor. Ramane sa mai verific pistoane, segmenti, supape, simeringuri, ce mai e pe acolo, etc. Acum astept sa mai produc niste bani Ca doar de asta avem masina: sa nu ne facem probleme ca nu stim cum sa cheltuim banii.
                                Va urma...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google