Cu Ce Mergeti La Mare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cu toate ca sunt CFR-ist de ceva vreme, de cativa ani merg la Eforie N. in concediu cu masina proprie si personala. Trenul face mult prea mult ( mi-e rusine sa mai spun ca sunt CFR-ist si fost mecanic de locom). Pana anul trecut am mers cu "batrana" (Dacia an '97 pe GPL ). Anul asta m-am innoit, nu ca as fi vrut dar nu prea mai luam ITP-ul cu cea veche. Sa vedem ce va fi anul asta pana la mare. Ma gandesc cu groaza la Cernavoda prin oras.

    Comment


    • #32
      2 ore si 50 minute cu trenu?

      saptamana trecuta a facut Bucuresti Constanta in 3ore si 45 min.nu a avut deloc intarziere, a ajuns chiar mai devreme putin .biletu Bucuresti-Constanta: 20 lei cu cupoane pt studenti.de saptamana viitoare va merge mai repede ca termina lucrarile si va face 2 ore si 50 min.Cu o zi inainte avusese intarziere ,am inteles ca avusese loc un accident la o trecere la nivel .
      Plusuri: viteza mare in comparatie cu alti ani, vagoane noi,prize la fiecare scaun, racoritoare reci, sandwich .
      Minusuri: desi era noapte AC, mergea continuu -nasii habar n-aveau sa regleze AC.nu puteai dormi pt ca erau becurile aprinse toate desi erau si spoturi la fiecare scaun.Desi avea monitoare LCD .difuzoare publicul nu era informat nici vocal nici vizual.

      Comment


      • #33
        S-au bagat milioane de euro in aceste lucrari de pe C-ta , ca sa mergem tot cum mergeam pe vremea lui Ceausescu.... Nimic in plus. Viteza max. 140 km/h pe anumite portiuni. As fii vrut cel putin 160-180 km/h.

        Comment


        • #34
          Pai la 160 km/h UE, conform UE, CFR ar fi obligat sa puna garduri de protectie.

          Comment


          • #35
            Cu bibiu' sau cu avionul in afara. Cu trenul, in tara, evit sa merg si in delegatii, prefer sa conduc 800 de km pe zi.

            Niste prieteni au plecat la Paris cu trenul (bine, nu un tren tipic romanesc), au ajuns odihniti, si au inchiriat o masina acolo.

            Comment


            • #36
              @ laur @- un gard nu ar fi o problema. Problema e ca linia trece pe la Sarulesti, Preasna unde pe acel gard nu il vad bine... Ca si pe A2 in dreptul acestor localitati unde nu a mai ramas nimic intreg.
              @ mr.k- cred ca prietenii tai au luat un TGV ( 300 la ora). Din Austria spre Paris trenurile merg cu peste 200 la ora. Bravo lor. Romania te iubesc!

              Comment


              • #37
                Si eu am fost la Paris cu trenul.Erau vagoane romanesti(construite in Ro),aveau chiar si cabina de dus.Viteza in romania era destul de mica.Am facut cca 12 ore din Bucuresti pana sa ies din Romania.Trenul era direct pana la Viena.Dar nu am mers pana la Viena pt ca nu am avut loc la vagon de dormit ,ci la clasa 2.Numai vagonul de dormit mergea pana la Viena.Celelalte pana la Budapesta.Avantajul este ca poti cobori in orice orice oras .Desi nu am avut loc la vagon dormitor nu a fost obositor.La intoarcere am mers cu TGV.Biletul e f scump la TGV, si scaunele mi se pareau inconfortabile.Era si foarte frig ca mergea AC continuu si cand era frig afara.Am ajuns aproape de 2 ori mai repede de cat cu EN dar mai frumos a fost cu EN,care era full,erau calatori care dormeau pe hol intinsi pe jos.In gara din Munchen erau cca 40 de linii .
                Last edited by laur @; 10 June 2011, 15:53.

                Comment


                • #38
                  Eu visez sa conduc un TGV, lucru care nu se va intampla niciodata. Pe noi ne-au intrecut cam toate tarile la viteza de circulatie, viteza maxima sau viteza medie orara. Vb. de tari foste comuniste.

                  Comment


                  • #39
                    Circulati cu atentie la treceri cu CF

                    Comment


                    • #40
                      Am vazut si eu la TV. Impactul, vazut din locomotiva, este greu de descris in cuvinte. Am lovit un mistret pe la Branesti la viteza de 140 km/h, de am zis ca am luat-o cu trenul pe aratura. )). Abia asteptam sa ajung in Bucuresti Nord sa vad daca mi-a ramas de vreo friptura. Din pacate, nu mi-a ramas nimic.

                      Comment


                      • #41
                        si mie mi-a fost sters postul din ush ce motiv. in semn de protest am sa va zic ca merg la mare cu cercu'
                        My ride

                        Comment


                        • #42
                          Protejati mediul si mergeti cu trenul .In plus veti fi placut surprinsi de noua imagine CFR.Viteza de deplasare este mult mai mare decat in anii anteriori (max 140 km/h deocamdata) si majoritatea vagoanelor sunt moderne.Am calatorit la cuseta si am ramas placut surprins de servicii. Calea ferata merita sustinuta .

                          Comment


                          • #43
                            Ati fost la mare ? Cu ce ati mers pana la urma? Cate ore ati facut cu masina? Din cate stiu se lucreaza la autostrada si se circula greu.

                            Comment


                            • #44
                              Am fost eu Sambata acum.
                              La 7 dimineata am iesit pe a2 iar la 10:30 eram la vila, undeva la intrarea in Navodari.
                              O juma' de ora a fost pierduta la iesirea de pe autostrada in zona Cernavoda, trecerea de la 2 benzi spunandu-si cuvantul in schimb apoi s-a circulat chiar bine. Si acea bucata pe care o strabati in Cernavoda nu a pus probleme. Erau politisti la fiecare trecere de pietoni si in sensuri giratorii.

                              In schimb ce-am vazut Duminica prin Mamaia si Constanta de masini, vai. Eu m-am intors aseara si a fost foarte liber dar Duminica nu stiu cum s-au intors oamenii acasa!
                              Last edited by Eu4yas; 19 July 2011, 11:53.
                              9! 9! 9!
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Plec si eu pe 29 Iulie cateva zile, cu masina, @Eu4yas ce preturi sunt la cazare in Navodari?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google