URGENT! Sfaturi Vopsire - Iasi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • URGENT! Sfaturi Vopsire - Iasi

    Citesc de cateva saptamani forumul, dar nu m-as fi gandit niciodata ca asa va fi primul meu mesaj.

    Sa va povestesc ce s-a intamplat: i-am imprumutat masina prietenei pentru ca sa iasa cu amicele ei pe malul Ciricului. (M-as fi dus si eu dar n-am putut pentru ca aveam de terminat un proiect care trebuie predat maine, pentru job.) La intoarcere, cand sa plece, a dat cu spatele exact intr-un cos de gunoi metalic!!! (Zice ea ca nu l-a vazut) A sarit vopseaua in 3 locuri, pe spate stanga, iar unul din ele e zgariat bine! Cand am vazut-o, sa turbez si nu altceva!!!

    Intrebarea e unde as putea sa o vopsesc bine pentru ca sa nu se cunoasca! Trebuie s-o rezolv in maxim 2 saptamani pentru ca pe data de 20 ma intorc acasa la Bacau si daca vad ai mei, am pus-o: nu mai vad masina din toamna! Mi-e o ciuda de mor pentru ca stiu ca am avut grija de ea ca de ochii din cap, exact de ce m-am ferit, de asta n-am scapat!

    Intrebarea e unde gasesc un meserias priceput si care sa nu ia si pielea de pe mine? Masina e inca in garantie, are 1 an si 2 luni vechime, in plus am CASCO la zi, sper sa ma ajute si s-o pot rezolva in maxim 2 saptamani, mai ales ca nu stau deloc pe roze cu banii.

    Imi cer scuze daca n-am fost prea coerent dar sunt inca un pachet de nervi!
    Last edited by Cosmin29; 3 August 2011, 19:48.

  • #2
    Nu am inteles ce s-a zgariat! aripa?portbagajul?bara? ..in orice caz daca vrei sa iasa bine trebuie vopsita toata componenta ..culoarea in principiu iese f bine dupa cod. Daca nu ai fransiza la CASCO apeleaza la el, in schimb cu fransiza se mai schimba treaba in functie de cat de grav e. In mod normal ca sa vopsesti o bara cu tot cu vopsea,intaritor,manopera nu ar trebui sa fie mai mult de 300 ron. Acum depinde si de service ...cu siguranta baietii care sunt de pe aici si locuiesc in Iasi o sa iti recomande ceva bun.

    PS: nu mai da masina la gagica)
    Last edited by Donnie; 3 August 2011, 20:21.

    Comment


    • #3
      E zgariat portbagajul in partea din stanga sus pe o portiune extrem de vizibila, lunga de vreo 3 cm si lata de 1,5-2. Tot pe portbagaj, putin mai jos, spre centru, e alta zgarietura mai subtire, liniara. Iar pe bara, in dreptul stopului stanga, e sarita vopseaua intr-un punct.
      Am sa fac maine o poza ca sa fie clara situatia.

      Despre fransiza nu vad nimic pomenit pe polita de asigurare.

      PS: A fost vorba de o distanta mica, de 7-8 km dus-intors (stam chiar in cartierul din imediata vecinatate a Ciricului). M-am gandit ca o sa se descurce. I-am tinut si instructajul aferent, spunandu-i sa aiba grija la intrarea si iesirea din Complexul Ciric, unde e soseaua ingusta. Degeaba! Acum (cand e prea tarziu) mi-e invatatura de minte!
      Last edited by Cosmin29; 3 August 2011, 21:30.

      Comment


      • #4
        my bad! am uitat ca la prima utilizare casco la o masina noua nu se plateste fransiza, cel putin asa e la Asirom si Omniasig.

        sa zicem ca bara o poti lasa asa daca nu e chiar rau, dar portbagajul probabil trebuie facut ...e si infundat? sau doar zgariat?

        oricum, in mod clar trebuie vopsit in totalitate daca vrei sa iasa treaba buna si sa nu se observe nimic:P ...intereseaza-te la casco pt constatare si bag-o intr-un service bun cu decontare directa de la asigurator, ca sa iti iei masina repede ...in mod normal ei o fac in 2 zile, dar platile astea de la asigurari uneori dureaza

        eu am vopsit portiera complet in Bucuresti acum 2 saptamani, pe deviz era trecuta suma de 700 lei, aici cred ca a intrat vopsea,chit,alte prostii,mana de lucru ...bine astia cu serviceurile si ii tepuiesc pe astia cu CASCO mai mereu ...da in orice caz masina a iesit f bine.

        PS: pana la urma bagi si tu o minciunica la parinti, zici ca asa ai gasit-o in parcare, or sa inteleaga, priveste partea buna a lucrurilor, bine ca nu a intrat in alta masina
        Last edited by Donnie; 3 August 2011, 21:59.

        Comment


        • #5
          Acum vad, dupa ce mi-au mai trecut nervii, ca n-am CASCO, ci doar RCA. Cand mi-a dat taica-miu actele, n-am mai stat sa ma uit pe ele, ci mi-am pus in portofel Certificatul de Inmatriculare, asigurarea si rovignieta, iar restul le-am lasat intr-o mapa. Iar pana acum nici nu m-am mai uitat pe acte neavand niciun incident si nefiind oprit vreodata de politie.
          Pe de alta parte, masina e inca in garantia de 3 ani sau 100.000 de km.(are 1 an si 2 luni / 9.600 km), dar cum in Certificatul de Garantie se specifica: "Garantia Comerciala vehicul nou nu se aplica si Producatorul este absolvit de toate responsabilitatile in urmatoarele cazuri: - In cazul componentelor deteriorate in urma unor accidente", garantia e complet inutila!

          Comment


          • #6
            Eeeee...pai normal ca nu se aplica garantia pt avarii...cine nu ar fi vrut asa ceva ..nu ai CASCO la masina, sau nu ai contractul la tine?

            Mergi maine la un service ceva si intreaba un tinichigiu care e treaba ...in mod normal pt portbagaj nu ar trebui sa te coste mai mult de 500 RON la un service decent ...aia la DACIA sigur or sa iti bage o suma mai mare.

            asta e, ai gresit acum platesti ..stii proverbul "masina si nevasta nu se imprumuta" ..o poti transforma in masina neveste-i nu se imprumuta

            LATER EDIT: ce veste proasta poti sa iti dau in cazul CASCO este ca la scoaterea masinii din service, uneori trebuie sa semneze chiar propietarul ...acum depinde si de service
            Last edited by Donnie; 3 August 2011, 22:21.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Donnie View Post
              sa zicem ca bara o poti lasa asa daca nu e chiar rau, dar portbagajul probabil trebuie facut ...e si infundat? sau doar zgariat?
              E putin infundata doar zgarietura mai subtire de pe portbagaj, cea despre care spuneam ca e situata mai jos si e liniara.

              Originally posted by Donnie View Post
              priveste partea buna a lucrurilor, bine ca nu a intrat in alta masina
              Si asta e adevarat.

              Originally posted by Donnie View Post
              pana la urma bagi si tu o minciunica la parinti, zici ca asa ai gasit-o in parcare
              Chiar la varianta asta ma gandeam pentru ca e destul de plauzibila. Eventual, pot sa dau vina pe masina de gunoi.(strada e destul de ingusta)

              Originally posted by Donnie View Post
              nu ai CASCO la masina, sau nu ai contractul la tine?
              In mod cert n-am CASCO! Taica-mu mi-a dat toate actele masinii intr-o mapa cand am plecat de acasa, ori acolo sunt manualul, factura de la cumparare, garantia si certificatul de control la 1 an. Daca as fi avut si CASCO, trebuia sa fie la un loc cu celelalte.

              Originally posted by Donnie View Post
              Mergi maine la un service ceva si intreaba un tinichigiu care e treaba ...in mod normal pt portbagaj nu ar trebui sa te coste mai mult de 500 RON la un service decent ...aia la DACIA sigur or sa iti bage o suma mai mare.
              Asa am sa procedez. Merci de sfaturi!
              Last edited by Cosmin29; 3 August 2011, 22:35.

              Comment


              • #8
                Asteptam maine pozuta . Stai calm...se rezolva pana la urma,dar parerea mea sa nu incerci sa te ascunzi de parinti ..ma rog, luand fapta asupra ta ..da-o incolo, e fier, se faceeu am patit mai rau, am gasit-o bulita rau in parcare, pe portiera ..cand e sa se intample tot se intampla

                good night, eu am iesit.. astepam maine pozuta

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Donnie View Post
                  Asteptam maine pozuta . Stai calm...se rezolva pana la urma,dar parerea mea sa nu incerci sa te ascunzi de parinti ..ma rog, luand fapta asupra ta ..da-o incolo, e fier, se faceeu am patit mai rau, am gasit-o bulita rau in parcare, pe portiera ..cand e sa se intample tot se intampla

                  Stiu, asa e! Partea proasta e ca am avut un eveniment in urma cu 4 ani, imediat dupa ce luasem carnetul, ai mei erau cu mine in masina(o Dacia berlina, cealalta masina a familiei), culmea ca n-a fost vina mea, dar ai mei au ramas cam reticenti in ceea ce priveste responsabilitatea mea ca si sofer. (am sa detaliez pe viitor, acum nu vreau sa deviez prea mult de la subiect)
                  Dupa ce am trecut pe acasa in urma cu 3 saptamani si i-am luat pentru nunta unui var (la Focsani), la intoarcere chiar m-au laudat spunandu-mi ca ma descurc foarte bine, ca se vede ca sunt un sofer responsabil.
                  Speram sa le confirm impresia si acum, dar se pare ca n-o sa fie cazul.

                  Originally posted by Donnie View Post
                  good night, eu am iesit.. astepam maine pozuta
                  Merci la fel!

                  Maine revin cu detaliile, asa cum am promis.
                  Last edited by Cosmin29; 3 August 2011, 22:58.

                  Comment


                  • #10
                    Atasat poza!

                    Am trecut astazi pe la un service(AutoMayer) si mi-au spus ca s-ar ridica costul la 1200 de lei (600 lei / componenta) daca vreau sa iasa treaba impecabil sau s-ar putea face doar portbagajul, iar pe bara, unde e sarita vopseaua, se poate retusa cu un creion special.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Parerea mea e ca sa lasi bara la locul ei, chiar nu se merita sa o dai jos pt o mica zgarietura. Nici o masina daca o iei la puricat nu e perfecta, ca si omul, mai are si alunite.

                      Insa portbagajul trebuie dat jos si revopsit ...oricum nu e chiar asa grav din ce se vede in poza nu stiu care e treaba cu emblemele alea cu Logan, 1.6, Dacia ..daca sunt lipite sau sunt prinse cu surub pe interior, pentru ca trebuiesc date jos la vopsire.

                      Personal eu mai stateam cu ea asa o vreme, dar acum e decizia ta ...pretul e cum am preconizat si eu pe acolo ...totusi un pic cam mult pt o bara ...600 de lei

                      Comment


                      • #12
                        Bara am s-o las. Si mie mi s-a parut mult 600 de lei, dar omul mi-a spus ca asa au ei pretul stabilit, acelasi indiferent de componenta.

                        Despre embleme chiar mi-a spus fara sa-l intreb ca se pot da jos si pune la loc dupa aceea fara niciun fel de probleme.

                        Deocamdata am sa stau cu ea asa. Acum ca mi-au trecut nervii, imi dau seama ca nu se vad decat de aproape, deci e circulabila. Iar daca ma incadrez cu banii (am de platit si rovignieta, de facut un plin de benzina + facturi si alte cheltuieli curente), am sa fac portbagajul inainte sa plec acasa, pe 20. Omul de la service chiar mi-a spus ca se rezolva repede, intr-o zi.


                        BTW, merci de sfaturi! Chiar ma bucur ca am avut cu cine conversa pe tema asta, cu cineva care sa stie ce spune. De la amicii cu care am discutat ieri n-am avut parte decat de remarci gen: "Nasol", "Pacat" sau "Aiurea".
                        As fi vorbit cu frati-miu, si el era tot Logan, si e extrem de pasionat de masina, dar e plecat in Afghanistan.

                        Comment


                        • #13
                          Nu ai pt ce. E bine sa ne ajutam intre noi ...si eu sunt incepator pe aici, vad insa ca userii mai cu vechime nu prea au postat.

                          Comment


                          • #14
                            Eu zic sa mai cauti si la alte service-uri ca s-ar putea sa iti dea si preturi mai mici. La Bucuresti gasesti si cu 400 lei pe element...

                            si o bara pe la 200 lei.

                            Comment


                            • #15
                              eu sa fiu sincer cu tine as fi zis parintilor ca asa am gasit masina in parcare.. la urma urmei nici nu se vede ca ar fi fost atinsa.. cel putin din poza..

                              eu am patit de mi-am lasat masina parcata pe o strada ingusta si dupa amiaza la intoarcere o masina de gunoi mi-a cresta partea din plastic..deci din pacate se pot intampla.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google