Fiabilitate Logan FULL 1.6 90CP VS Renault Megane I Sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La reprezentante, istoricul unei masini il poti verifica daca stii VIN'ul acelei masini.

    Vezi ca'i un Megane I de vanzare, aici, pe forum.
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • #17
      Pe autovit te-ai uitat?
      9! 9! 9!
      sigpic

      Comment


      • #18
        Originally posted by Niki B View Post
        La reprezentante, istoricul unei masini il poti verifica daca stii VIN'ul acelei masini.

        Vezi ca'i un Megane I de vanzare, aici, pe forum.
        Se pare ca nu.
        Am sunat la Opel si la FORD, chiar asta am intrebat.

        La Ford mi-au spus ca nu se poate.Ca ce e indica calculatorul de bord, aia e. Apa de ploaie.

        La Opel le-am zis daca pot verifica masina dupa VIN si mi-au zis ca nu au o baza de date comuna. Tre sa sun la service sa verific.
        Iara apa de ploaie.

        Sunt sigur ca o sa sune romanul la service-ul din Germania si o sa verifice ce e cu masina lui!
        Nici vorba.

        In concluzie carte service=hartie igenica.

        Daca masina e luata din RO, se schimba datele problemei. Asta si caut o masina luata din RO.Dar sunt prea putine si foarte greu de gasit.

        O sa sun si la Renault.Dar cred ca raspunsul va fi acelasi.

        Comment


        • #19
          Eu ti-as sugera sa mai strangi nitel ceva bani si sa cumperi 3 cupoane de pt programul rabla. Astfel te alegi cu o masina noua. Macar stii o treaba...
          sigpic

          Comment


          • #20
            Uite aici o masina ce pare in regula!
            9! 9! 9!
            sigpic

            Comment


            • #21
              Am sunat si la Renault, mai exact la Auto Meridian.
              Vad ca cei de la AMG sunt prea ocupati sa raspunda la telefoane.

              Ce mi-au zis: Pot verifica doar masinile care au efectuat reviziile in service-ul lor.
              Cu alte cuvinte, faci ceva daca stii VIN-ul.Tre sa iei toata service-urile la rand, sa suni si sa vezi cum sta treaba.Daca se pupa ce e in cartea service cu realitatea.
              Nu exista baza de date comuna si pe baza asta, samsarii prospera !
              Aici masinile cumparate din RO, au un avantaj net.Macar mai ai sanse sa le verifici printr-un telefon la service-ul respectiv !

              Una din masinile care le-am luat in consideratie:



              Renault Megane I, cumparat RO din reprezentata, carte service.


              Revenind on-topic: mai spuneti-mi ceva despre fiabilitatea acestei masini.

              Daca nu, raman la Logan si asta e.Ori daca am noroc sa gasesc un Astra/Focus 2002-2003 cumparat din RO, pe care il pot verifica la sange. Dar slabe sanse.
              Last edited by M4V3RiCk; 23 August 2011, 11:58.

              Comment


              • #22
                Este o masina fiabila.
                Piese gasesti oriunde, cum spunea si Cristi, exista dezmembrari, la preturi rezonabile.
                Unele motorizari sunt identice cu cele de logan.
                Unele piese sunt comune cu cele de logan.

                Gradul de confort este ok. Insonorizare foarte buna, climatizare ok, ce sa-ti mai spun?
                9! 9! 9!
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Ma sperii de cat de bine vorbita e aici:

                  Read 2002 Renault Megane reviews from real owners. Find out what they're like to drive, and what problems they have.


                  Despre Logan, se vb numai de bine la capitolul fiabilitate&intretinere.
                  Si nu doar de utilizatori din RO.

                  Comment


                  • #24
                    Nu te baza pe faptul ca megane 1 e cu mult peste. Atat logan cat si megane 1 au fost fabricate si testate in perioade diferite. Dupa cum ar trebui sa stii, se schimba de la an la an regulile de acordare a punctajului la crash test. De exemplu, dusterul daca era testat cu un an inainte lua cu brio 4 stele, dar a fost depunctat pentru lipsa esp,martor centura pasager la modelul standard(asistenta la condus, de astea imi aduc aminte),la protectie copii si pasageri avand 78 respectiv 74.

                    Oricum de la o anumita viteza nu conteaza masina ci norocul.


                    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.



                    http://www.euroncap.com/tests/renault_megane_1999/41.aspx Frontal Impact takes place at 64 Km/h, 40% of the width of the car striking a deformable barrier. I...

                    Comment


                    • #25
                      va zic si eu parerea mea fata de megane 1

                      acum mai mult de 10 ani o firma de taxi din Bacau a cumparat peste 40 de megane sedane si le-a bagat pe treaba. inca mai exista multe dintre ele , cu mult peste 500.000 km fiecare trecute prin multe maini. is mult mult mai calitative decat meganul 2 si gasesti piese mai ieftine si noi si second. fata de logan inca is mult peste la confort , stabilitate si tabla. pe la 3000-3500 E gasesti o benzinara buna daca cauti cu maxim 200.000 km reali (iti dai seama dupa uzura materialelor interioare) nu dupa VIN .
                      singurul dezavantaj e ca consuma cam mult. rar cobori sub 10 in oras , dar daca pui gpl e OK !

                      multa bafta si cauta incet si bine !
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #26
                        Foarte bine a spus Pedro, masinile au fost testate in perioade diferite iar alea 30 de puncte de la megane pot fi chiar mai putin decat cele de la logan. Desi nu bag mana in foc, renault facea la vremea aia (anii2000) masini foarte sigure, laguna2 de ex a fost cea mai sigura masina de atunci.
                        De megane sedan nu stiuu ce sa spun, stiu ca toate sedanurile se faceau in turcia, doar hatch si break in franta.
                        Sunt masini bune, motoare bune (mai ales k4m 1.6 16v), masini dotate, daca prinzi una buna eu zic ca nu se compara cu loganul . Dar si daca prinzi una neingrijita e f nasol, piesele sunt in general cam scumpe.

                        Un amic si-a luat un megane1 1.6 16v 2001 hatch, jante,4 geamuri, 4 airbaguri si a dat 2100 . Era cam neingrijita masina, dar nu ceva deosebit, a schimbat doar rulmenti, distributie, tampoane la motor,cutie,niste racorduri la evacuare si probabil si altele.
                        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google