Jante Pe 15" Cu ET 35, 7,25J

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ET este distanta cu care iese in afara janta cu cauciucul fata de axa butucului (ET mai mic , iese cauciucul un pic in afara aripii) ,J inseamna profilul si latimea jantei.janta de tabla de la logan este ET50 , 6J, iar eu am pus janta cu ET 37 si 7,25 j.http://imageshack.us/content_round.p...upload&newlp=1
    Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

    Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

    Comment


    • #17
      multumesc pentru explicatie

      Comment


      • #18
        Ca sa nu mai deschid si eu alt topic ......pe 7J ar merge 185/65/R15????
        Fara Semnatura.

        Comment


        • #19
          Merg cu incredere eu am asa ceva pe a mea.

          Comment


          • #20
            cu un pic de efort si imaginatie, ati pune 185 si pe 9J. ca merg sigur, garantat. garanteaza vreunul din voi, astia care sunteti impotriva tabelelor si sfaturilor date de producatori, ca atunci cand cedeaza guma si zbori in sant, nu pateste nimeni nimic? daca inmultesti numarul de producatori cu numarul de ani de experienta ai fiecaruia, va ies cifre de ordinul miliardelor de ani si de kilometrii. dar unii ati facut 1700km si ati fortat masina si e sigur bine. astia, care puneti intrebari, pe cine credeti?
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              @seba.tind sa cred ce spui tu , ca esti mai priceput , mai in varsta.eu am intrebat chestia asta pt ca la mine o sa fie doar un lucru temporar, de 1luna maxim , oricum vine noiembrie si suntem obligati sa punem de iarna , asa ca pana la primavara trebuie sa ma descurc de alte gume care intra pe 7J.
              Fara Semnatura.

              Comment


              • #22
                n-are a face varsta si/sau ca as fi sau nu mai priceput. asta e discutabil. insa la anvelope nu am auzit pe nimeni sa faca tuning, deci lucrurile sunt clare, cele mai bune sunt alea de fabrica, in conditiile date de fabrica. ori daca aia zic ce gume si cum sa le punem, dar noi experimentam si "garantam", mie chestia asta mi se pare deplasata. credeti ca aia inainte sa scrie tabele si sfaturi, nu fac destule teste, tre' sa ne gasim noi mai smecheri decat ei?
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #23
                  atunci maestre cum explici ca pe taloanele noastre al doilea rand de anvelope este 165/80 r 14 iar diametrul discului de franare are 260 mm fata de 236 cat avea loganul fabr inainte de 2006 si echipat cu aceleasi anvelope 165/80 r 14, cum punem janta pe butuc..? de ce din iulie 2008 alte loganuri au pe certificat 195/60 r 15, pe langa 185/65 r15? cine ne lamureste cu privire la aceste date ?nu vreau sa crezi ca e o sfidare la persoana , dar toate modificarile astea pe cartea de identitate se fac pe banii nostri, iar producatorii nu ne menajeaja cu nimic...stima loganistilor si salutari Seba

                  Comment


                  • #24
                    jante

                    Salut. Am un logan, pe janta de fabrica originala, scrie et 43 ! Intrebarea mea este : Ce et pot pune maxim pe cauciuc de 185 65 15 si ce J maxim ?

                    Comment


                    • #25
                      posibil sai ai janta "alba" , gen pick-up sau van daca zici cau au 43
                      Click! - http://www.youtube.com/watch?v=P9IGaLsK4s4

                      Comment


                      • #26
                        unele berline veneau cu 43, altele cu 50. probabil furnizori diferiti.
                        internal combustionizer

                        Comment


                        • #27
                          Diferenta e foarte simpla, ph1 au table et50, ph2 table et43.
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • #28
                            pentru cel care a probat in 1700 km gumele si jantele si a simtit o enorma imbunatatire a stabilitatii imi permit sa ii pun o intrebare . de unde vine aceasta imbunatatire ?? ai tot 185 65 15 ,latimea caii de rulare este aceeasi , balonul este tot pe 65 singura diferenta e ca sta mai strans cauciucul pe janta(= 0) si poate putin de la et jantei . deci de unde diferenta enorma???

                            Comment


                            • #29
                              @segane: scuze de intarziere, acum am vazut abia postul tau. din fabrica, loganurile au in talon 185/65r15 si optional 164/80r14. ca unii angajati ai r.a.r. dau omologari pe alte gume, pe naspa, nu e treaba mea. am vazut talon de logan cu jante de 17, dar eu daca ma duc sa imi treaca aceleasi jante, trebuie sa le omologhez din nou, in baza de date nu apare acea omologare pt logan cu roti de 17.
                              in alta ordine de idei, un calcul simplu imi lasa senzatia ca rotile pe 14 merg si cu discuri de 260. 14"=350mm. 350-260=90mm. etrierul nu stiu daca e mai mare cu 4cm decat discul, deci teoretic ar intra roata de 14. n-am incercat, dar cred ca spre surprinderea multora, va merge.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #30
                                merg sigur 14` pe discuri de 260 mm+ etrier trw . cu echiparea asta a venit clio-ul meu deci garantez !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google