Manevrabilitate Logan Versus Alte Masini.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Manevrabilitate Logan Versus Alte Masini.

    Mie mi se pare ca Lgn nu este o masina manevrabila.
    Am primit multe critici de la alti forumisti, asa ca m-am hotarat sa deschid un thread privind comparatia diametrului de bracare.
    Va rog sa scrieti diametrul de bracaj al masinilor din acceasi clasa, pe care le cunoasteti.
    Logan are 10.5 m sedan 11.3 MCV ATENTIE - intre trotuare!
    Va rog nu comparati cu diametrul de bracaj intre ziduri care e cu cca 1m mai mare!
    Poate am avut eu noroc de masini supermanevrabile inainte. Oricum o sa recunosc ca m-am inselat daca ma convingeti.
    Am cautat sa vad daca sunt eu prea chitibusar si am gasit:

    La Logan y souffre en plus de sa longueur conséquente et de son rayon de braquage important.

    Par ailleurs, le rayon de braquage nous a semblé bien trop élevé. spacer

    Enfin si le rayon de braquage de 11,25m ne sera pas gênant sur les routes de campagne, il en sera autrement dans les villes

    par un rayon de braquage important, le flottement dans la direction en pleine

    le moins:
    Visibilité
    Rayon de braquage
    Sous-motorisée

    Am gasit Meriva 10.3 m
    R19 10.2 m
    Megan 10.5 m ciudat, mie mi se parea mult mai manevrabila...e adevarat megan I

  • #2
    Nu cunosc termenii, dar tin sa tic ca, pe faimoasele serpentine din dealul negru, aveam un mic concurs cu o skoda octavia II, care ajunge mai repede pe autostrada...nu ma laud dar pe serpentine l-am pierdut...
    la urcare cu vreo 80km/h se simtea la curbe dar nu intrucat sa fuga de fund, skoda la curbe frana si se lasa mult mai mult pe o parte la un pas de derapaj...in cele din urma a lasat-o moale si aia a fost

    Comment


    • #3
      Eu cu mcvul meu intorc si fac manevre in locuri mult mai stramte de cat faceam cu vhechea dacie ...
      si tot ca , comparatie a condus mcvul meu si un posesor de tuareg si a zis ca raport marime/manevrabilitate , mcvu e mai manevrabil decat tuareg

      sigpic

      Comment


      • #4
        Mi se pare ok am 2 masini Corsa si Loganu nu se pot compara la capitolul Directie, de se tine bine si Loganelu....Corsa are 10,20 da i diferenta mare intre una si alta.

        Comment


        • #5
          In primul rand diametru de bracaj nu este definitoriu in ceea ce priveste manevrabilitatea. Poate doar pe spatii mici si inghesuite. Dar manevrabilitate inseamna si altceva.Skoda Roomster are tot undeva pe la 11 si e mai mica decat MCV-ul. Dupa cum reiese din articol un diametru de bracaj un pic mai mare, poate fi si un avantaj. Asa ca nu vad unde e problema.

          Comment


          • #6
            Uite pentru Vectra - comparabila ca dimensiuni

            Dimensiunile autovehiculului în mm Vectra cu 4 usi Vectra cu 5 usi Vectra station wagon Signum
            Lungime 4611 4611 4839 4651
            Lăţime cu oglinzi exterioare nerabatate / rabatate 2036 / 1798 2036 / 1798 2036 / 1798 2036 / 1798
            Înălţime (la masa proprie) 1460 1460 1500 1466
            Ampatament 2700 2700 2830 2830
            Ecartament, faţă 1536 1536 1536 1536
            Ecartament, spate 1525 1525 1525 1525
            Diametru de bracaj în mm
            Din perete în perete 11,50 11,50 11,95 11,92
            Din curbă în curbă 10,96 10,96 11,21 11,38

            Comment


            • #7
              Io ma inteleg de minune cu loganu la manevre , parcari, toate cele ....repede si eficient si al milimetru fara senzori de parcare si ghidaje
              sigpic

              Comment


              • #8
                Daca facem referire numai la unghiul de bracare (defapt cred ca nici n-are unghi de bracare) sau diametrul de bracare, Loganu' cam lasa de dorit. Nu o data am fost nevoit sa dau cu spatele (mai ales la Praktiker) ca sa pot lua curba cum trebuie.
                La polul opus as pomeni Mercedesu care e mult mai mare, dar cabreaza inuman de mult (are unghiu' ala destept).
                Unde n-am putut intoarce cu Loganu dintr-o miscare, cu Mertzanu (W124, nu ceva nou) a fost o joaca.
                Si la alte masini cu pretentii, diam. de cabrare e nasol - Peugeot 407 spre ex.

                Comment


                • #9
                  unghiu de bracare e inclinatia rotii cand iei de volan(vedeti la masinile mai rasarite care cand au maxim de volan zici ca au basculele rupte ) si diametrul se refera la cercul format de urmele rotilor cand te intorci in loc cu masina...
                  la berlina diametrul de bracaj intre trotuare este de 10,5m
                  iar numaru de rotatii de volan este de : 4,55 directie manuala
                  3,18 directia asistata
                  la mcv e 11.25m bracaju
                  si rotatile de volan 1,6stanga-1,6dreapta
                  Last edited by SoNyKeL; 29 March 2008, 18:30.

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Nu poti sa o intorci intre trotuare?Calc-o tare si sa vezi unghi de bracare atunci...frana de mana stie mai bine...manevrabilitate!LOGAN!
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • #11
                      Si directia parca difera fata de alte masini straine...am mers cu cateva masini straine miscai volanul fff usor si dupa ce m-am urcat la mine ma intrebam oare daca mai am servo sau sa nu se fi stricat...
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        La noi e un compromis cele care au volanu foarte sensibil la intoarcere pe locan , au sistemul acela care o data cu cresterea vitezei volanu devine mai ferm plus ca alea au directia asistata electric si nu hidraulica ca la benzinoarele noastrea(diselurile o au electro-hidraulica daca nu ma insel)
                        apropo de unghiuri de bracare acum 2 ani pe buza unui rau un ford fiesta dala hatcback nu a putut sa intoarca in loc doar din 2 miscari asa cum am facut eu cu dacia mea break

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Eu sunt multumit de manevrabilitatea Logan-ului...pentru pretul pe care l-am platit.
                          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                          Comment


                          • #14
                            Eu in a mea ma simt ca in autobuzele alea cu burduf in viraje mai stramte sau cand fac viraj la 90de grade pe stradute

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Adevarul e ca MCV - ul are o problema la capitolul asta. Eu am unul de la munca si intr-adevar, cand trebuie sa intru intr-un loc mai stramt, prefer s-o fac dand cu spatele . Dar m-am obisnuit.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google