Logan 1.4 Vs Opel Astra 1.7cdti

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.4 Vs Opel Astra 1.7cdti

    Imi cer scuze modelatorilor daca mai exista acest thread !azi cu loganashu meu de 1.4 am fost pe aeroport(craiova)si m-am dat cu un opel astra 17.cdti 75!am facut 3 liniute si l-am facut 3/3!ori avea probleme masina dar de la a2a nu se mai tinea de mine!tin sa precizez k schimbam in 5000rpm.Sunt pur si simplu socat!Pe distanta lunga in drum spre casa 1,5km m-a dovedit!astept pareri si opinii!Daca mai exista acest thread rog modelatori sa il stearsa si sa accepte scuzele de riguare!

  • #2
    E un motor obosit 1.7 cdti.In general motoarele de pe Opel sunt niste motoare proaste din punctul meu de vedere.Nu vad niciun motiv pentru care mi-as lua Opel.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Posibil avea o problema la motor, sau nu a stiut sa schimbe vitezele. Daca distantza a fost mica at ai sanse mai mari sa faci opelul, dar pe distantza mare nu ai nici o sansa, mai ales cu un 1.7cdti. Iti spun asta din experientza am avut 3 ani un astra2 caravan1.7cdti. Motorul este super k, are un consum foarte mic de motorina, de asta e si normal ca sa para obosit. Daca turatia motorului este sub 1500 rot at ti se pare ca si dacia 1300 e mai rapida decat opelul.

      Comment


      • #4
        N-avea nimic la motor acel Astra, avea doar 80 cp, adica stie sa ia 100/h in 14-15 sec...
        E normal rezultatul la liniuta.

        Comment


        • #5
          Dupa cele trei liniute am pus un prieten de-al meu la volanul loganului meu si am sarit eu la astra!am schimbat in 4500rpm dar urca foarte greu in turatii!si loganushu meu se ducea tot innainte(schimbat la 5500rpm).Liniutza a fost cam pe 400-500m!nu cred ca avea vreo problema opelu ca in drum spre casa m-a cam alergat...

          Comment


          • #6
            Diferenta intre motorina si benzina este ca motorina pana la 80 la ora nu are forta abia intre 80 si 110. Iar Logan 1.4 are forta pana la 80 la ora apoi mai greu.
            M-i se pare normal la liniute sa castige benzinaru iar la drum lug dieselul

            Comment


            • #7
              Asa s-a si intamplat Nytro!Foarte buna observatia!Daca a mai facut cineva liniute cu dieseluri sa ne spuna si noua!

              Comment


              • #8
                Mai exista un thread pe aceeasi tema! Si ca o paranteza, afirmatia cum ca "motoarele de pe Opel sunt niste motoare proaste din punctul meu de vedere.Nu vad niciun motiv pentru care mi-as lua Opel." este putin absurda!

                Comment


                • #9
                  @pch:motorul 1.7 cdti are 80 de cp.Intra pe forumul opel sa vezi ca si acolo exista comparatia intre 1.7cdti si logan 1.4 si logan 1.5dci cu i rosu.O sa vezi ce spun posesorii de opel.Ba sunt foarte suparati ca toti care au facut liniute cu 1.4 nu au putut sa-l bata.
                  Ce ti se pare asa minunatie de motor?
                  Eu cu 1.4 remapat m-am dat cu Opel Astra Caravan cu 2.0 cdti ,si pana la 100 km/h am stat fix unul langa altul.Abia de la 100 si ceva incolo a inceput sa castige teren.
                  Daca ti se pare asa grozav 1.7 cdti inseamna ca mai mult ca sigur nu ai condus alte diesel-uri.
                  Last edited by Pacco; 1 October 2011, 12:55.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Am condus chiar si dieselul de 4000 de pe noul seria 7...dar nu asta e discutia! Nu am spus ca este un motor senzational, iar tu ai spus ca nu vezi motivul pentru care ai cumpara opel...aici vin eu cu intrebarea, tu ai condus altceva in afara de Logan? un om normal la cap isi cumpara masina pentru a o utiliza in mod normal pe drumurile publice...cat la suta din timpul in care esti in masina faci liniute cu ea??? tu iti cumperi masina sa faci liniute? eu prefer o masina in care sa stau corect in scaun, sa nu imi rupa coloana, o masina bine antifonata, o masina stabila cu o directie buna....lucrurile astea conteaza pentru mine si nu ca pana la 100 se duce una mai bine ca alta si dupa 100 deja nu o mai vezi pe cealalta! nu se compara in mod clar opelul cu loganul (ma refer la stock, fara arcuri, perne de aer sau decolari verticale) cine sustine asta nu a codus decat 1310, oltcit trs, moskvichi, varburg si logan! fara suparare

                    Nu mai spun cat de absurda mi se pare comparatie intre un benzinar si un dizal.....de ce nu compari cu un alt benzinar de la opel? Nu sunt fan opel, nu pot sa suport soferii de opel dar imi place sa fiu corect!
                    Last edited by PCH; 1 October 2011, 13:35.

                    Comment


                    • #11
                      De ce mi-as lua opel in loc de un golf,sau octavia sa spunem?
                      Adu-mi argumente.Poate sunt eu prost informat si nu stiu ce vorbesc.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        fara sa supar pe cineva dar intre un MCV de 8000-9000 de euro si un opel Zafira la acelasi pret voi ce ati alege? stiu loganu
                        Attached Files
                        Last edited by nikuniku; 1 October 2011, 19:20.

                        Comment


                        • #13
                          Vrei sa spui intre un MCV nou si un zafira sh nu?
                          Aici deja o dam in nou vs sh
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            nu ambele sh difera doar anu de fabricatie la logan 2009-2010 si la opel 2006-2008
                            un MCV nou este mai mult de 8000 euroi

                            Comment


                            • #15
                              nu stiu ce astra ati condus voi, dar eu am la munca un astra g 1.7 cdti care vreau sa spun ca trage foarte foarte bine! am senzatia ca ar lasa in urma cu usurinta un logan ca al meu (16v), ca sa nu mai zic de 1.4 mpi remapat sau nu.
                              nu caut sa ma contrazic cu nimeni, asta e o concluzie personala.
                              Stock is boring...
                              My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google