Probleme De Omologare Jante Pe 16

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Postez aici raspunsul pt Alex86, deoarece dinsul nu poate primi PM-uri...Apropo, Alex, vezi ca ai o optiune care nu-ti da vpoie sa primesti PM-uri, dezactiveaz-o daca vrei sa primesti raspunsurile la private...

    Am zis ca nu prea pot da detalii. Daca se putea, iti dai seama ca oamenii iti luau banii cu placere. Mi s-a spus ca nu se poate pt altcineva, doar pt mine. Sorry

    @cristi, nu se poate... Din anumite motive, nu se poate sa mergi sa treci dimensiunea aia in talon. Imi pare rau sa te dezamagesc.



    @soboBN, alte masini au din fabrica dimensiuni variate ale anvelopei. Daca luam Clio spre exemplu, poti echipa pe unul cu motor de 1.2 cu rotile de RS... Deci cei care au Clio Bicorp tunat, cu roti mari, n-au probleme.

    Asa ca nu toate masinile au probleme. Da, cei prinsi cu modificari ale dimensiunii anvelopelor, fara omologare, sunt pasibili de amenda. Ramine la latitudinea politistului daca iti da amenda si te lasa fara talon sau doar avertisment.

    Banuiesc ca esti unul din cei care nu inteleg de ce mama dracului nu ne da Politia voie sa ne punem roti de tractor pe masini. Ei bine, raspunsul este : din motive de siguranta. Pentru simplul motiv ca unii de pe aici au pus roti de 235/50/17 pe Logan si in inconstienta lor au pretentia ca lor nu li se intimpla nimic... Au impresia ca o roata muuult mai mare ii ajuta mai mult. Uite de asta nu ne lasa Militia in pace
    Last edited by dsign; 20 July 2008, 21:57.
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • #32
      Mi-au raspuns ce-i de la vocea clientului. " In legatura cu solicitarea dumneavoastra va informam ca producatorul nu recomanda modificari constructive aduse asupra vehiculului. Pentru a monta roti mai mari decat cele cu care este echipat momentan vehiculul va recomandam sa va adresati Registrului Auto Roman pentru omologarea individuala a acestei modificari. "
      Cumpar volan de Duster

      Comment


      • #33
        La RAR o sa primesti raspunsul urmator. Nu se poate fiindca fabrica nu a echipat masina cu alte dimensiuni

        Comment


        • #34
          In concluzie, lasati-le asa, sau echipati masina cu cauciucuri performante.

          Comment


          • #35
            RAR omologari individuale, care ai o pila buna, sari cu banu´
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • #36
              M-am dus eu la o cunostinta la RAR dar nu am reusit nimic. Se rezolva numai cu hartie de la fabrica sau de la dealer autorizat ca se poate monta acel tip de anvelope, dar aceasta hartie nu am putut sa o obtin.
              sigpic

              Comment


              • #37
                Cunostinta de la RAR nu e suficient de "cunostinta". La mine cum de s-o putut?
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • #38
                  Am auzit aseara un zvon de la cineva care lucreaza la uzina Dacia. Cica noul Logan de 133 CP ( cu ocazia asta zic ca primul "prototip" este in productie ) o sa fie echipat cu jante pe 16" ( mi s-ar parea o tampenie sa puna janta de 15 pe ditamai ghipu care e Loganu la 133cp ... Sange te faci cu el ... Dar traim in romania si totul e posibil )

                  Comment


                  • #39
                    Se pare ca proiectul Logan sport e oprit... Asa ca dream oooon....
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Io am inteles ca motorul de 133 cp o sa fie pe logan2,pe ala ce se face pe platforma de laguna...
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #41
                        Dar ce se intampla in situatia in care, producatorul jantelor respective are un certificat de omologare pentru dimensiunile respective, dar intr-o alta tara (Germania)?
                        Attached Files

                        Comment


                        • #42
                          Exista vreo diferenta in sensul ca ti se omologheaza mai usor jante pe 16 decat pe 17 ?
                          Eu unul nu am fost prea lamurit de cum faci rost de acea hartie de la fabrica de care zicea dsign si nici de ce fabrica era vorba.. Cea de jante sau cea a masinii Dacia.
                          turbo makes torque and torque makes fun

                          LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                          Comment


                          • #43
                            Nu va mai omorati atat,nu se pot trece alte dimensiuni in carte decat prin fals,cand veti merge la ITP,sau mai grav sunteti descoperiti in trafic, va dati seama ca ati dat banii degeaba,datele din carte nu corespund cu cele din baza de date RAR.Atentie falsul in inscrisuri oficiale se pedepseste.Eu intalnesc zilnic treburi destea,dar baiat salon, le recomand sa rupa cartea si sa o dea pierduta sa nu pateasca mai rau.Asa ca orice dimensinune,decat cea din carte este ilegala, si eu am 205/60/15 asta este, cand m-o prinde pun rotile de iarna care sunt normale, merg la RAR si tot asa,stiti vorba aia :''sufera baba la frumusete''.
                            LOGAN--> <--TOYOTA

                            Comment


                            • #44
                              Deci in concluzie daca tot imi iau jenti si pneuri nici nu tre sa ma mai duc la rar sa dau vreo spaga ceva.. Dau la politzai direct cand mo lua la ochi sau ma duc simi ridic masina cu rotzile vechi.. Le pun iar palea noi ...
                              turbo makes torque and torque makes fun

                              LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                              Comment


                              • #45
                                Da nu-ti sechestreaza nimeni masina,numai certificatul de inmatriculare,pe care nu-l poti redobandi decat dupa o vizita la RAR, nu la o statie ITP.Eu circul asa de mult timp,dar nu am patit-o,si circul in toata tara,treaba este sa te faci frate cu dracu pana treci puntea,daca te dai jmecher se da si el.La un set de anvelope, am polizat, scrisul cu dimensiunea,dar nu se merita poti pierde garantia anvelopei.
                                LOGAN--> <--TOYOTA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google