Probleme De Omologare Jante Pe 16

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Se pare ca legea are o scapare.Din cate am auzit,pe noile certificate de inmatriculare,nu mai sunt specificate dimensiunile rotilor.Cine are un certificat de tip nou,sa ne comfirme daca mai sunt trecute datele cu dimensiunile rotilor ?
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • #47
      Da . Eu am vazut acum la firma pe un OPEL Astra Caravan de RDS certificat nou de inmatriculare si nu sunt precizate dimensiunile jantelor. Dar probabil raman cele din baza lor de date . Deci daca te opreste ... e cam la fel ?!
      1.6 MPi Icy White

      Comment


      • #48
        Pana s-o dota ei cu aparatura necesara sa caute in baza de date....Practic politistul nu mai poate sa se lege de dimensiunea rotilor,este bine ! Acum ramane sa ne schimbam certificatele,astia care ne stim cu musca pe caciula
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • #49
          Super tare am auzit pe cineva ca nu mai sunt trecute dimensiunile in certificat dar nu stia nici el sigur daca de acum in colo certificatele vor fi fara acele dimensiuni.

          Comment


          • #50
            yo primu ) desi am jante pe 17" pe masina de 2 ani nici o data nu am avut probleme cu politia dar ptr orice eventualitate o sa il schimb

            Comment


            • #51
              Salut
              Thread-ul asta e unul dintre motivele pentru care m-am inscris pe acest forum.
              De un an de zile incerc sa gasesc o solutie legala pentru aceasta problema. Am avut bani sa-mi iau jante in vara asta, dar am preferat sa nu fac nimic fara suspensii mai joase si omologare.

              Iata raspunsurile primite in urma discutiilor cu oficialii RAR:

              1. Pentru omologarea individuala trebuie platita taxa de schimbare de talon si efectuate vestitele teste dinamice! Din pacate, testele nu sunt standardizate si impliciti costurile testelor vor varia extrem de mult. Din pacate, RAR-ur functioneaza in continuare ca o institutie de stat birocratica, care nu intelege ca realizarea unui cadru legal in care se pot omologa jante cu un set de teste predefinit si pret fix poate castiga foarte multi bani. Garantez ca ar castiga mai mult decat acum!
              2. Am intentionat sa-mi cumpar jantele din Germania. I-am intrebat pe cei de la RAR daca omologarea TUV de acolo poate fi tradusa legal si recunoscuta de RAR. Mi s-a raspuns ca de cand cu intrarea in UE, toate omologarile de autovehicule sunt valabile in orice tara din UE dar ca omologarile individuale (jante, etc) sunt sub juristictie locala
              3. Dupa discutii cu cativa prieteni din domeniu, am ajuns la concluzia ca pot apela la unul dintre dealeri care imi poate elibera o hartie care dovedeste ca testele dinamice au fost efectuate. Aceasta este si metoda folosita de dsign probabil!
              4. Din cate am inteles, taloanele noi nu au trecute marimea jantelor. La prima vedere, acest lucru poate pare benefic DAR aici intervine statutul politistului si a lucratorilor RAR.
              Conform legii rutiere, un politist poate retine talonul daca "masina prezinta modificari neomologate". Sunt sigur ca partea asta din lege nu a disparut odata cu schimbarea taloanelor, asa ca politistii inca pot ridica taloanele daca aveti jante mai mari.

              Eu as propune sa ne mobilizam! Ce-ar fi sa redactam o petitie si sa o trimitem celor de la Dacia? Astept parerile voastre constructive pe tema asta! Poate facem chiar un thead separat...

              Salut
              Thread-ul asta e unul dintre motivele pentru care m-am inscris pe acest forum.
              De un an de zile incerc sa gasesc o solutie legala pentru aceasta problema. Am avut bani sa-mi iau jante in vara asta, dar am preferat sa nu fac nimic fara suspensii mai joase si omologare.

              Iata raspunsurile primite in urma discutiilor cu oficialii RAR sau alte persoane cat de cat in tema:

              1. Pentru omologarea individuala trebuie platita taxa de schimbare de talon si efectuate vestitele teste dinamice! Din pacate, testele nu sunt standardizate si impliciti costurile testelor vor varia extrem de mult. Din pacate, RAR-ur functioneaza in continuare ca o institutie de stat birocratica, care nu intelege ca realizarea unui cadru legal in care se pot omologa jante cu un set de teste predefinit si pret fix poate aduce foarte multi bani. Sunt gata sa garantez ca ar castiga mai mult decat acum, avand in vedere ca foarte putini isi omologeaza jantele...
              2. Am intentionat sa-mi cumpar jantele din Germania. I-am intrebat pe cei de la RAR daca omologarea TUV de acolo poate fi tradusa legal si recunoscuta de RAR. Mi s-a raspuns ca de cand cu intrarea in UE, toate omologarile de autovehicule sunt valabile in orice tara din UE dar ca omologarile individuale (jante, etc) sunt sub juristictie locala.
              3. Dupa discutii cu cativa prieteni din domeniu, am ajuns la concluzia ca pot apela la unul dintre dealeri care imi poate elibera o hartie care dovedeste ca testele dinamice au fost efectuate. Aceasta este si metoda folosita de dsign probabil! Cel mai probabil asta va fi drumul pe care voi merge si eu daca va fi nevoie.
              4. Din cate am inteles, taloanele noi nu au trecute marimea jantelor/anvelopelor. La prima vedere, acest lucru poate pare benefic DAR aici intervine statutul politistului.
              Conform legii rutiere, un politist poate retine talonul daca "masina prezinta modificari neomologate". Sunt sigur ca partea asta din lege nu a disparut odata cu schimbarea taloanelor, asa ca politistii inca pot ridica taloanele daca aveti jante mai mari.

              Eu as propune sa ne mobilizam! Ce-ar fi sa redactam o petitie online si sa o trimitem celor de la Dacia sau RAR-urului? Astept parerile voastre constructive pe tema asta! Poate facem chiar un thead separat...
              Last edited by Valentin_N; 10 January 2009, 21:47. Reason: Automerged Doublepost
              sigpic
              ^Logan turbat (WIP)^

              Comment


              • #52
                Eu am scapat de problema asta acum pot monta si alte dimensiuni

                Comment


                • #53
                  cum ai scapat?
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #54
                    In noile certificate nu e trecuta dimensiunea anvelopelor

                    Comment


                    • #55
                      Sunt de acord cu ceea ce spune Valentin_N si chiar are dreptate - chiar daca nu sunt trecute in talon tot ti-l poate suspenda - pe motiv ca difera cu cele omologate - cu totii stim ca Loganurile sunt cu roti pe 15" (ca si ei au - o sa faca comparatia acolo pe loc)
                      Daca se va face un thread / petitie / cerere pentru omologare roti de dimensiuni mai mari puteti conta si pe mine . Ar fi bine ca un moderator sa ia masuri sa creeze un thread si sa incepem sa semnam - sau la intalnirile saptamanale - sa trimitem o cerere in masa si vom primi raspuns oficial conform legii in maximum 30 de zile . Daca ne va costa ceva - va fi o suma infima pentru ca se vor face testele pe 1 masina si se va adopta omologarea si pe celelalte . Deci putem contribui si cu sume de bani
                      1.6 MPi Icy White

                      Comment


                      • #56
                        Da, ar fi o idee, cred ca ar uni comunitatea ;)
                        Sunt sigur ca unii dintre noi au cunostiinte pe la dealeri/producator care ne pot ajuta cu niste sfaturi. Eu o sa incerc sa-mi "intind tentaculele" saptamana viitoare sa vad la cine pot apela...
                        sigpic
                        ^Logan turbat (WIP)^

                        Comment


                        • #57
                          contati si pe mine daca rezolva cineva cu omologarea ar fi super.....

                          Comment


                          • #58
                            Nu cred ca daca nu sunt trecute in certificat au ce sa imi faca. In baza la ce sa il retina?

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by ingerulol View Post
                              Sunt de acord cu ceea ce spune Valentin_N si chiar are dreptate - chiar daca nu sunt trecute in talon tot ti-l poate suspenda - pe motiv ca difera cu cele omologate - cu totii stim ca Loganurile sunt cu roti pe 15" (ca si ei au - o sa faca comparatia acolo pe loc)
                              Daca se va face un thread / petitie / cerere pentru omologare roti de dimensiuni mai mari puteti conta si pe mine . Ar fi bine ca un moderator sa ia masuri sa creeze un thread si sa incepem sa semnam - sau la intalnirile saptamanale - sa trimitem o cerere in masa si vom primi raspuns oficial conform legii in maximum 30 de zile . Daca ne va costa ceva - va fi o suma infima pentru ca se vor face testele pe 1 masina si se va adopta omologarea si pe celelalte . Deci putem contribui si cu sume de bani
                              Voi credti ca o petitie rezolva problema ?Si sa zicem ca adunam bani si facem un test dinamic,pe ce dimensiune,ca numai aici sunt useri care au vreo 5-6 dimensiuni de roti de la 15'' pana la 17'',eu vreau din primavara de 18'' !Am mai scris si mai in fata,la testul dinamic trebuie sa puna semnatura si fabricantul de automobile,si nu vrea pentru ca nu stie daca rezista planetarele,cutia de viteze, etc.
                              LOGAN--> <--TOYOTA

                              Comment


                              • #60
                                dan.gutu un priten de al meu din germania are logan si are pe el jante de 17 omologate la costat 50 euro omologarea si nu a luat nici o semnatura de la fabricant....app de planetare,cutie la el cum rezista e aceeas masina ca si a noastra

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google