Logan 1.6 2004 Vs Octavia Tour 1.6 2002-2003

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.6 2004 Vs Octavia Tour 1.6 2002-2003

    Mi s-a pus un pitic ca sa schimb masina si am nevoie de cateva pareri.
    Am citit si celalalt topic logan 1.2 vs octavia dar nu am gasit informatiile care sa ma faca iau o decizie.
    Loganul actual din dotare il am de 3 ani , 66 k km la bord, motorizare 1.6 8v,model laureate ,fabricat in 2004 nov-dec parca.

    Deocamdata nu a cerut bani insa datorita varstei (7 ani) trebuiesc schimbate una alta la el:bucse, capete de bara, 1-2 rulmenti ca huruie, bielete ...chestii dastea pt drumurile noastre.

    S-ar cere o schimbare a masinii (de catre mine) + ca a mai venit un membru in familie ( un bebe).
    Se doreste asa: sa se vanda loganul actual ( nu stiu care ar fi valoarea probabil 3000E-3500E cred) se mai adauga 1000E-1500E si se achizitioneaza alta masina la o clasa mai avansata.

    De la noua masina se doreste asa:
    Sa fie fiabila si ieftin de reparat
    Sa fie pe benzina probabil pt ca nu se merge prea mult intr-un an 10-15k km + ca exista optiunea de a pune GPL (pt un pret/km mai mic)
    Sa fie mai confortabila decat loganul la drum lung ( in special la viteze de croaziera 110-130km/h)

    Sa fie mai antifonata decat loganul care la viteze de 120 km/h ma dispera si trebuie sa urlu la pasager sa ma auda (probabil din cauza rezonantei)
    Sa fie la fel de spatioasa poate chiar mai spatioasa decat loganul in zona portbagaj ( in interior nu conteaza prea mult pt ca sunt mic si nu foarte corpolent)

    Minim de confort: AC , servo si geamuri
    Siguranta: airbaguri minim 2, ABS si ESP ( chiar daca nu am folosit niciodata cred ca sunt bune)

    M-am gandit fie la o Skoda octavia tour 1.6 de prin 2003
    Ca stil de mers cu masina atat eu cat si sotia ne incadram la mers :linistit mai mult spre consum.

    Astept pareri daca merita sa fac pasul asta pt o skoda octavia tour 1 riscand un pic pentru o masina sh dar cu km mai multi.

  • #2
    numai putin nu consuma Octavia aia. in rest e peste Logan cam la toate capitolele. totusi e cam veche 2002 2003 ... bagi bani multi in ea

    Comment


    • #3
      Nu man...Skoda e o masina care dupa ce am condus-o 20de km de la Braila la Galati am crezut ca am mers cu Lada 200.O prostie de masina.As prefera oricand un Logan sau un Accent ca al meu in loc de prostia aia.Mai ales ca e si din 2003 cine stie de cate ori a fost rasturnata sau de cate ori s-au ba*** oamenii in ea).Alege Loganul daca vrei ceva cu bani putini si fiabilitate si bani de intretinere mai putini.

      Comment


      • #4
        uiti doar sa ne mentionezi ca Skoda condusa de tine era 1000MB

        eram sigur ca si pe acest thread se va incepe asa. furie oarba impotriva adversarelor Loganului. de ce ? am condus zeci de mii de km Skode si pot spune ca bat din orice pozitie Loganul la capitolul confort. whatever....

        Comment


        • #5
          nu vad de ce sa mai pui bani sa iei o masina si mai obosita, acel sh va cere mult mai multi bani decat nimicurile pe care le necesita loganul tau acum.
          Daca vrei un upgrade ia o masina din 2008-2009 sa stii macar pentru ce platesti.

          Comment


          • #6
            Nu am de ce sa il ridic in slavi pe Logan.Nu am nici Skoda nici Logan am doar Accent,dar de ce sa spun ca o masina care la vremea aia era buna dar acum e praf si pulbere ca e mai buna ca o masina ceva mai noua ca ea?Doar de dragul ca are insigna de Skoda pe ea?
            No Offence;)

            Comment


            • #7
              A nu se intelege ca loganul care il detin e "mai nou".
              E si el batranel , cam cu 1-2 ani decat posibila Octavia Tour si va incepe si el sa ceara bani.

              Pentru un upgrade la o masina din 2009 nu imi ajung banii, decat probabil tot pentru un logan ...de pe care s-au scos piese si rabat la calitate pentru a pastra pretul mic.

              Daca schimba masina doresc macar un confort mai mare.

              Deci:fie tin loganul pana la adanci batraneti pentru ca mai tarziu nu mai iau pe el decat 2-3 saci de cartofi fie fac pasul.

              Comment


              • #8
                Fi sigur ca si skoda pe care ai pus ochii va cere bani mai multi ca loganul.
                O fi mai rezistenta, o fi mai confortabila, dar va fi implicit mai scumpa ca intretiere. Acum nu stiu daca un cap de bara de logan original de 130 de lei e mai ieftin sau mai scump decat omologul sau la skoda, dar mai pune anii ce-i are in plus masina respectiva. Parerea mea e ca mai bine sta cu siguranta doar la rugina si confort la interior, in rest la anii aia te poti trezi ca pica orice la ea, caz in care se afla si loganul, insa macar e masina e folosita dupa placul tau ...
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • #9
                  ideea e ca nu va exista masina sh din 2001-2002 mai buna decat loganul care il ai acum cu 66 kkm . Tot ce va fi sh la anul ala va fi undeva pe la 200 k km masini obosite rau ... forjate pe autostrazi in afara cu schimburi de ulei facute la 30.000 de km

                  Nu inteleg de ce vrei sa te apuci de schimbat motoare in loc sa schimbi pivoti si capete de bara la loganul tau, unde mai pui ca sunt ridicol de ieftine in comparatie cu orice sh.

                  Pe acelasi principiu loganul tau +1500 de euro si iei un Mercedes din 1999-2000 de ce neaparat skoda din 2002...

                  PS Am luat din Autovit duminica pivoti TRW 15 ron bucata X2 , 4 bucse bascula 50 de ron toate 4, si 70 de ron 2 capete de bara TRW, total 150 de ron montate cu inca 100 de ron la Viorel si cu 250 de ron am rezolvat toata fata masinii ...

                  Legat de devalorizare ambele masinii se devalorizeaza, sa nu iti imaginezi ca skoda tine valoarea si loganul il dai pe 2 saci de cartofi peste 10 ani
                  Last edited by Drogas; 10 October 2011, 16:37.

                  Comment


                  • #10
                    Pe acelasi principiu loganul tau +1500 de euro si iei un Mercedes din 1999-2000 de ce neaparat skoda din 2002...[/QUOTE]

                    1.Octavia Tour imi place, Mercedesul nu
                    2.OT-ul este cunoscut ca fiind fiabil , cum este deasemenea si loganul
                    3.Piesele la Mercedes > decat cele de la OT > decat cele de la Logan

                    Daca voi pastra loganul nu voi monta piese TRW, voi monta piese mai de calitate swag, moog ,lemforder, deci nu ar fi vorba de bani (cel putin la logan) sa ma zgarcesc.
                    Last edited by zeus85; 10 October 2011, 16:39.

                    Comment


                    • #11
                      Daca vrei lux am vazut ca se gaseste megane 2 cu 4000.Atunci Megane sa fie;)

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Mihai2435 View Post
                        Daca vrei lux am vazut ca se gaseste megane 2 cu 4000.Atunci Megane sa fie;)
                        Nu vreau lux, vreau un pic ceva peste logan la confort. Meganul nu intra in categoria lux.
                        Am luat in considerare si Meganul insa l-am scos de lista , ramanand doar Octavia chiar daca e cu o generatie tehnologica mai in urma.
                        Ca pret de intretinere nu cred ca meganul sa fie mai ieftin ca Octavia.
                        Sa revenim la topicul cu Octavia.

                        Comment


                        • #13
                          Cati k are la bord OT?Ca sa vad daca merita sau nu sa dai Lg pe Oc.

                          Comment


                          • #14
                            Nu am ochita o Octavia anume.
                            Daca aveam deja una in vedere imi era mai usor sa iau o decizie asa.
                            Deci ramanem la o discutie Loganul meu vs o Octavia Tour

                            Comment


                            • #15
                              Octavia este o masina ok dpdv al raportului calitate/pret. Dar, daca tii neaparat sa cumperi Skoda, iti recomand motorul diesel, cele pe benzina nefiind foarte performante.

                              Megane'ul si eu l'as taia de pe lista.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google