Logan 1.6 Mpi-85 Cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by moldi1969 View Post
    Buna!
    Multi s-au speriat de aceasta capacitate cilindrica,toata lumea zice ca asa motor mare?Dar de masinile mai vechi euro2 de 1,6 pina la 2.0 litrii nu se mira nimeni.Loganul de 1.6 este mare dar un Astra,Golf,Vectra,Passat etc de 1.8 este ok!
    Eu gasesc acest motor ok,pacat ca nu are 90-100 cp dar se comporta bine.Tot timpul zic ca pacat ca nu s-a mers pe un motor de 1.4 16 v,care normal ar fi de 98 cp poate in logan era varianta eco cu 85-90 cp.Dar ma gindesc ca cineva s-a gindit la motorizarile logan cu cap,sau nu?
    Da multi au ales varianta de 1.2 16v.Avantaje si dezavantaje!!
    Noi mergem cu 1.6!!!
    Personal, eu sunt foarte multumit de motor... initial mia parut rau ca nu mai aveau masini cu 1.6 16v la momentul cand miam luat masina, dar uitanduma peste caracteristicile tehmice, analizand raportul cp/kg, cp/tona... cam la fel, cu max 0,2 in favoarea dohc`ului... + faptul ca la motorul de 16v puterea se afla la o turatie mai mare, la fel si cuplul, iar plaja de turatie a acestuia e mai scurta...Consumul un pic mai mare... Pt ce? 20 cp? Calutii astia va garantez ca nu se simt in trafic, iar eu nu particip la liniute si elte curse...Eu m`am ferit de dci`uri, iar benzinerul de 1.2 nu ar fi fost capabil nevoilor mele...

    Eu circul des pe serpentine cu dealuri/vai(10*-15*), macadam, de obicei cu masina incarcata cu vreo 450kg(pasageri + bagaje)
    Last edited by phanes; 10 February 2012, 15:48. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic
    Show your car off in public, ride her hard in private...
    http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

    Comment


    • #32
      Garantezi si in scris, cu executare directa?

      Comment


      • #33
        Daca mergi pana la magazin si inapoi cu masina, normal ca nu se simt 20 de cai in plus.
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment


        • #34
          Adica? La ce te referi?

          Originally posted by aleXpeed View Post
          Daca mergi pana la magazin si inapoi cu masina, normal ca nu se simt 20 de cai in plus.
          Daca as fi genul de persoana care tin tare sa plec primul de la stop, sa fac depasiri cat cuprinde, etc. ar conta... dar la cum conduc eu, nu simt diferenta(nu conduc precum bunicul oricum)...
          Acu 2 ani am avut un Logan 1.4 ca masina de servici, am condus n masini pe langa asta... diferenta in trafic(TRAFICUL NORMAL) se simte de la 30cp in sus si mai ales la cuplul dieselarilor...
          Cand am postat anterior cu referire la alegerea motorizarii, si la faptul k putini caluti nu conteaza, am vb in cunostinte de cauza, pt k am condus motoarele benzinare de pe Logan, mai putin asta de 1.2...
          REPET... E OPINIA MEA PERSONALA, VERIFICATA PE STILUL MEU DE CONDUS...
          Last edited by phanes; 10 February 2012, 17:08. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic
          Show your car off in public, ride her hard in private...
          http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

          Comment


          • #35
            Da, daca mergi usor si obisnuiesti sa accelerezi masina sporadic este evident ca nu simti acei 20 cp in plus.
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment


            • #36
              acri strugurii aia aa ?? daca spui ca nu se simte diferenta fata de 16v de ce nu ai ales 1.4 daca spui ca ai condus ?? sau aia 10 caluti in plus la 1.6 ii simti mai mult decati i-ai simti pe aia 20 ??? lasa-ne....

              Comment


              • #37
                Ba da' ce sariti pe om.
                S-a declarat multumit de motorizarea asta 1.6 E5 (basina) si si-a permis usoare comparatii cu restul benzinarelor...
                Ba ce rai sunteti...

                Un lucru e cert, cel mai pregnant se simte lipsa si a 10 cp nu in oras, nu pe drumuri nationale, ci pe autostrada!
                Acolo e clar, are 10 cp in plus (aprox la aceeasi greutate) s-a dus in fata si nu-l mai ajungi numai daca vrea el.

                Am patit-o inainte sa dea zapada, pe autostrada (AR-TM, halal ce autostrada...) eram furios pe masina (cu 4 pers) ca nu trage!!, tarziu mai apoi am remarcat ca acul kilometraj era undeva la 160/h si eu vroiam sa demarez...unde nu stiu. ))

                Comment


                • #38
                  geo: nu am luat un 1.4 pt ca asa ceva nu au E5(daca ar fi avut, probabil l`as fi luat) Strugurii au fost acri la inceput, dar luand in considerare faptul ca merg 70-80% in trafic greu(nici nu am intrat pe o autostrada pana acum), mi`am dat seama ca nu ar fi fost mare chestie daca as fi avut motorul in 16v (doar drepturi de lauda), iar in restul timpului, cand ies la drum intins, pe europeana, sunt multumit... merge bine, depaseste normal... eu mi-am luat masina sa o am de familie, nu de competitie...
                  octavian: ms de sustinere
                  eu nu m`am referit ca nu se simt deloc caii in plus, dar in traficul de la noi, pe drumurile noaztre...
                  sa nu credeti ca nu stiu ce e puterea... am condus masini cu 300 de cai(Lexus, BMW, Porsche...)
                  Acel Logan 1.4 imi era masina de servici, insemnand ca ma foloseam de ea sa ajung la diferite showroom-uri ce nu erau in oras(deci europeana) k am lucrat la o firma de leasing...
                  Normal k odata ajuns in showroom, luat orice masina gaseam la un test...
                  Tin minte ca eram cu un BMW Z4 pe europeana, la iesirea din oras(limita de 60) cu a5a, masina decapotata, drum liber... Mam gandit sa ii dau sa aud si eu acel 6 linie legendar... Vant in freza, kickdown, zgomot... Cand am coborat privirea in ceasuri... 150...Timpul, cam cat o depasire...
                  STIU CE INSEAMNA CAII SI CUPLUL
                  (si de acum innainte vor incepe replicile necredinciosilor starnite tot de "struguri acri")

                  Pt cei care nu au citit fisa tehnica, motorul de 16v e mai greu cu 100kg decat cel mpi(ma refer caroserie/dotari identice)
                  Last edited by phanes; 10 February 2012, 22:26. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic
                  Show your car off in public, ride her hard in private...
                  http://www.loganclub.ro/forum/nt_89_...1.html?t=38851

                  Comment


                  • #39
                    Octavian , scuza-ma ca iti spun, referitor la ce ai spus tu

                    Pai daca 1.6 E5 (90-5 CP ADICA 85) pai 1.4 pe langa 1.6 (basina) 1.4 (diarie)

                    e corect ce zic ?
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      E incorect, chiar IDIOT ce zici, pt ca performantele lui 1.6 E5 sunt apropiate de 1.4 E4, avand in vedere ca 1.4 e mai mic, poti spune ca sta mai bine raportat la putere si cuplu.
                      E doar o basina mai mica 1.4

                      Comment


                      • #41
                        "Da, sta mai bine la putere si cuplu , asta am vazut si eu."

                        Esti foarte impatimit, succes pe viitor, si app , 1.4 e cel mai tare

                        Mai ales 1.4 inmatriculat pe Arad
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          N-o lua la modul personal (pt ca eu n-am luat-o), uita-te ce spune cartea si apoi comenteaza.

                          Comment


                          • #43
                            Octaviane, chiar si cu remapatul tau te distrezi un pic cu un 1.4 stock in "real life", eu am facut asta, d-apai cu un 1.6 85 cp fata de un 1.4 75 cp. Am discutat un pic cu un posesor de 1.6 85 cp E5 si e foarte multumit de cum trage masina.

                            Comment


                            • #44
                              Eu nu ma mai distrez cu nimic, am softul stock (aproape), dar spuneam ca virgula combinatia 1.6 E5 85 cp e cat se pote de proasta.
                              Mai rar sa vezi la alte masini 1.6 E5 asemenea putere ''naucitoare''.

                              Colegul/prietenul tau e foarte multimit de cum trage in comparatie cu ce? Cu nevoile lui?

                              Comment


                              • #45
                                Sincer, nici nu ma intereseaza daca se raporteaza chiar si la mersul pe jos, asa a zis un posesor de 1.6 e5, ca si-o supraevalua motorizarea sau nu, problema lui.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google