Un Pic De Ajutor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un Pic De Ajutor

    am 4000 de euro si vreau sa imi iau masina mentionez ca sunt incepator si ma gandesc la un opel sau logan .in bani acestia as gasi opel 1.6 asta din 2001-2002 si un logan din 2007 poate si mai nou ce ma sfatuit?

  • #2
    daca iti iei logan si gasesti full ( nu stiu daca la pretul asta gasesti ) atunci e muuult mai convenabil decat un opel de 10 ani in care din start incepi sa bagi bani ! parerea mea nu-mi sariti in cap )
    sigpic
    Nu există întrebări proaste, doar oameni proşti.

    Comment


    • #3
      esti pe un forum Logan Club , deci nu pot sa-ti recomand decat Logan.
      bafta.

      Comment


      • #4
        Originally posted by pojejena View Post
        daca iti iei logan si gasesti full ( nu stiu daca la pretul asta gasesti ) atunci e muuult mai convenabil decat un opel de 10 ani in care din start incepi sa bagi bani ! parerea mea nu-mi sariti in cap )
        Am gasit eu anul trecut la fix 4000E logan full,aproximativ.Modelul e Laureate Plus,deci nu are jante de aliaj si motorul e de 1.4.

        @mariusbr112: si eu am stat sa ma gandesc,ori o masina veche de aproape 10 ani ori una de 4 5,si in momentul de fata(dupa un an de cand am intrat in posesia Loganului) nu imi pare rau de alegerea facuta.
        Last edited by Punk; 22 October 2011, 18:17.
        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
        My ride

        Comment


        • #5
          in primul rand, esti pe un forum dacia logan, deci e clar ce-ti va indica majoritatea lumii de aici
          insa, mai mult de atat, daca stam un pic stramb si judecam drept avem urmatoarea ecuatie:
          -esti incepator, deci doamne-fereste s-ar putea sa ai nevoie de ceva piese de caroserie sau chiar de mecanica, iar aici loganul iese clar castigator si la pret si la disponibilitatea pieselor (repet, doamne-fereste, sper sa nu fie nevoie, dar trebuie sa ai in vedere acest lucru)
          - o masina mai noua este oricand mai buna decat una mai veche(chiar daca gurile rele inca mai spun ca loganul nu e masina.....lasa-i sa spuna asta in timp ce ei repara la rablele lor iar tu te plimbi cu loganul cu un zambet laaaarg de satisfactie)
          - nu te lua dupa cei care spun ca un opel mai vechi ar avea tinuta de drum mai buna, ar fi mai confortabil, ar avea nu stiu ce plastice mai bune....fiind incepator cea mai mare parte a timpului vei fi prea crispat ca sa bagi in seama si nimicurile astea
          ar fi mai mlte elemente ale ecuatiei, dar cred ca e deja clar ca oricum ai da-o tot la un singur punct ajungi
          te las sa-ti dai singur seama care este
          oricum, spor la cumparaturi, si de ce nu, poate un bun venit in club!!!!

          Comment


          • #6
            Originally posted by mariusbr112 View Post
            am 4000 de euro si vreau sa imi iau masina mentionez ca sunt incepator si ma gandesc la un opel sau logan .in bani acestia as gasi opel 1.6 asta din 2001-2002 si un logan din 2007 poate si mai nou ce ma sfatuit?
            Am eu un logan de vanzare contacteaza-ma ce privat si vorbim.

            Comment


            • #7
              Poti cumpara Logan sau orice alta masina, nu neaparat Opel care este considerata ca fiind cea mai proasta masina nemteasca.
              Trebuie sa analizezi bine investitia, si faptul ca esti incepator nu are aface cu ce masina incepi. Costurile de intretinere sunt cam tot pe acolo, chiar daca ai Logan sau orice alta masina.Asa cum exista second hand pentru masini din vest, asa exista second hand si pentru logan, asta in cazul in care atingi o aripa sau o bara.
              Eu mi-am luat de curand un vw Passat si vreau sa-ti zic ca piesele sunt mai ieftine decat la Loagan .
              In cocluzie, iti recomand o masina la care sa te tina tabla in primul rand, si care sa fie confortabila la drum, sa poti sa faci 800 km intr-o zi si sa cobori din masina cat de cat odihnit, si fara dureri de spate si rupt in gura de oboseala.
              Din punctul meu de vedere poti sa iei o Skoada Fabia 1,4 TDI , sau un VW Golf .
              real power..... diesel power by

              Comment


              • #8
                multumesc tuturor de sfaturi

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cosmindan View Post
                  .

                  Eu mi-am luat de curand un vw Passat si vreau sa-ti zic ca piesele sunt mai ieftine decat la Loagan .

                  Din punctul meu de vedere poti sa iei o Skoada Fabia 1,4 TDI , sau un VW Golf .
                  1. Nu sunt asa sigur daca piesele de vw sunt mai ieftine ca cele de renault :-??

                  2. Nu cred ca o sa gaseasca el VW Golf sau Skoda la 4000 E din 2007 ( comparativ cu loganul mentionat de el ) ... si daca ar gasi ar fi pretul mare sau iar vechituri de 10 ani + ... si ai incepe sa schimbi ba o planetara ba un rulment ba un injector s.a.m.d
                  Last edited by pojejena; 22 October 2011, 23:27. Reason: Edit
                  sigpic
                  Nu există întrebări proaste, doar oameni proşti.

                  Comment


                  • #10
                    pojejena - intra te rog pe autokarma sa te convingi singur. Cand pe forum se vand discuri (pt Logan) de frana ventilate la preturi de iti cade parul eu le iau noi cu 180-190 lei setul, si multe altele, si astea sunt doar consumabile.Un parbriz nou cu montaj ma costa 450lei si nu este China . Jantele de tabla sh ma costa tot cat jantele sh de Logan.De munca am o Fabia si acolo preturile iar nu sunt depasite de Logan, basca ca am cu ea 189.000 km si nu am schimbat decat urmatoarele : kit ambreiaj(800 ron) la 160 mii, 2 randuri bucse bascula (80 lei bucata), discuri frana la 120 mii (300 ron setul), distributia cu pompa de apa (400 ron), +placute frana si ulei . Restul a fost motorina si talpa . . Daca tie ti se pare mult ceea ce am enumertat mai sus inseamna ca trebuie sa-mi iau caruta ca sa consum doar iarba si apa .
                    Ca si incepator poate sa strice un ambreiaj si sa juleasca o aripa. Cat timp am fost incepator nu am julit nimic pt ca am fost atent si asa cred ca a facut fiecare dintre noi.
                    Deci poate sa-si ia orice masina doreste dar are 2 variante : Logan sau altceva .
                    Last edited by cosmindan; 22 October 2011, 23:39.
                    real power..... diesel power by

                    Comment


                    • #11
                      La banii aia gasesti opel astra g, o masina mai ieftina la intretinere decat loganul.
                      O masina care iti ofera un confort mai mult decat decent. Tabla mult mai groasa decat in logan.

                      La logan ai avea avantajul kilometrilor mai putini, si in cazul in care ai de mers mai mult pe drumuri cu gropi, drumuri de tara, atunci e masina ideala.

                      Eu zic sa nu te grabesti, documenteaza-te foarte bine inainte, pentru ca mai tarziu sa nu-ti para rau de alegera facuta.
                      http://i298.photobucket.com/albums/m...stouserbar.png
                      Everything sounds better . . .

                      Comment


                      • #12
                        @cosmindan am zis ca nu sunt asa de sigur adica nu ca ma contrazic cu tine ca sunt mai scumpe ca la alte masini ... si nu ti-am zis sa`ti iei caruta )
                        sigpic
                        Nu există întrebări proaste, doar oameni proşti.

                        Comment


                        • #13
                          Eu nu am Logan, dar in situatia ta am fost acum cateva luni (cand a trebuit sa cumpar o masina in 4,200 EUR pentru socrul meu).
                          DIn start iti zic sa te inarmezi cu f multa rabdare si sa fii pregatit sa dai peste muulte caractere.

                          Intre Opel 10 ani si Logan 4 ani clar Logan 4 ani daca nu vrei sa bagi bani in ea.
                          O skoda Fabia Diesel (no offence dar este mult peste Logan si aici nu ma refer la 400 m sau portbagaj, ci la placerea de a conduce) ar fi perfecta, dar nu gasesti in 4,000 EUR- una buna si care sa nu fie din 1900 toamna e pe la 6,000.
                          Parerea mea- mai bine mai strange bani si ia-ti o masina care chiar sa iti placa.

                          PS acum mi-am amintit ca stiu pe cineva care se gandeste sa isi vanda Polo cam pe la 4,200. Masina e tipla- are 30,000 km reali si e din 2007 sau 2008 nu mai retin (e tipa si o foloseste doar pana la serviciu), dar are motorul mic- de 1.2 benzina. Mie mi-a parut f rau ca nu a zis cand cautam eu (pana la urma am cumparat un Logan 1.4 Laureat Plus cu 18,200 RON din 2007, 40,000 km).
                          Daca te intereseaza pot sa o intreb.
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • #14
                            vreau sa stiu cam cat costa xenoanele pt logan si unde pot sa le montez!CE BATERIE AM NEVOIE ETC!

                            Comment


                            • #15
                              Daca iti pui xenon, sunt curiosa sa vad unde iti montezi spalatoarele ;)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google