Idei modificare stopuri cu led

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    aaa, de acolo si aprinderea mai puternica, ma refer ca pot fi folosite ca pozitie si frana.
    hai ca daca vad ca te pricepi te mai intreb, ledurile alea doua din interior au intensitati egale?
    sigpic

    Comment


    • #32
      da, bineinteles. dar poti face cumva sa ai un raport de 1:4 pentru ledurile de pozitie:frana, si este chiar ideal pe frana sa se aprinda leduri separate, nu jumatati de leduri. la Matheo66c este prea albastra sticla, ca se vedeau si din avion fara probleme. cat despre frana, evident ca pui niste lede si in stopu central, sa se vada bine ca pui frana.

      Comment


      • #33
        pai o rezistenta mai mare pe pozitie si una mai mica pe frana, da asa e matheo are sticla prea albastra, si pentru cei care nu stiu lumina rosie nu trece prin culoarea albastra si invers!
        sigpic

        Comment


        • #34
          Da dar in sticla orginala dau super! Apropo nenea militianu ce zice de ele ii plac sau nu?

          L.E De exemplu cum sunt ale lui Matheo ar putea face sa se aprinda ca in schema urmatoare la franare, ma gandesc ca se observa cat de cat in momentul cand pui frana, nu stiu exact cum fac ale lui cand apasa frana ce se mai aprinde pe acolo
          Attached Files
          Last edited by Narcisuc20; 16 November 2011, 17:30.

          Comment


          • #35
            Acolo este tot secretul dintre pozitie si frana,pe placa rezistentele sunt toate la fel

            Am facut un modul care imi aprinde stopul de ceata si pe frana si nu-mi da curentul inapoi pe instalatie .

            Am pus cate o rezistenta pe fiecare led pentru ca este o solutie mai buna,daca se arde un led nu se aprinde decat cel ars,daca erau cate trei legate,se ardea un led si nu se aprindeau 3 .
            Attached Files
            sigpic
            "BRABUS" STYLE

            Comment


            • #36
              matheo, am uitat, imi mai spui o data cat costa una bucata led din ala de care ai pus tu?
              Alin0007 te mai intreb o data crezand ca nu ai citit postul anterior, imi spui si mie diametrele celor doua cercuri? ca nu as vrea sa desfac stopurile doar pentru a masura!
              sigpic

              Comment


              • #37
                sincer nu prea mai tin minte,cred ca 0,40-0,70 lei bucata
                sigpic
                "BRABUS" STYLE

                Comment


                • #38
                  maica domnului sau zextar?
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by matheo66c View Post
                    Acolo este tot secretul dintre pozitie si frana,pe placa rezistentele sunt toate la fel

                    Am facut un modul care imi aprinde stopul de ceata si pe frana si nu-mi da curentul inapoi pe instalatie .

                    Am pus cate o rezistenta pe fiecare led pentru ca este o solutie mai buna,daca se arde un led nu se aprinde decat cel ars,daca erau cate trei legate,se ardea un led si nu se aprindeau 3 .

                    Deci sa inteleg ca fiecare led este legat in paralel. Foarte interesant modulul acela l-ai facut tu sau este de cumparat, iar daca l-ai facut ne poti pune o schema a lui?

                    Comment


                    • #40
                      este facut de mine cu ajutorul lui Dsign,trebuie sa desfac stopul si sa-i fac o poza..ca nu mai stiu cum le-am legat,in principiu sunt 2 diode si o rezistenta.
                      sigpic
                      "BRABUS" STYLE

                      Comment


                      • #41
                        buna imi ziceti si mie daca pun folie pe stopuri trebuie omologata sau nu

                        Comment


                        • #42
                          foarte mistoo ledurile la LOW as incerca si eu sami pun...

                          Comment


                          • #43
                            @radionight17,multumesc,incearca

                            Originally posted by Narcisuc20 View Post
                            Da dar in sticla orginala dau super! Apropo nenea militianu ce zice de ele ii plac sau nu?

                            L.E De exemplu cum sunt ale lui Matheo ar putea face sa se aprinda ca in schema urmatoare la franare, ma gandesc ca se observa cat de cat in momentul cand pui frana, nu stiu exact cum fac ale lui cand apasa frana ce se mai aprinde pe acolo
                            Am modificat poza sa iti faci idee cum se aprind (poza 2),exteriorul rosu este si pozitie(redusa puterea ca la jumatate) si frana (alimentate la maxim).

                            Mi-am adus aminte si de cele 2 module care le-am facut,si am mai facut cateva poze
                            Attached Files
                            sigpic
                            "BRABUS" STYLE

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by pop_ionut007 View Post
                              buna imi ziceti si mie daca pun folie pe stopuri trebuie omologata sau nu
                              Tema topicului nu e asta, dar hai sa.ti raspund:
                              Daca pui folie fumurie nu cred ca ti.o va omologa cineva.
                              Daca pui rosie nu prea bate la ochi, deci ai sanse mai mari sa ramai cu talonul.
                              Daca pui transparenta nu se va lua nimeni de tine deoarece e insesizabila.
                              Insa tind sa cred ca vrei sa pui fumurie, daca dai de cine nu trebuie ramai fara talon. Ca sa nu.ti mai spun ca daca esti lovit din spate si pe respectivul il duce putin mintea va spune ca n.a vazut si vei pica tu vinovat!
                              Acum faci cum vrei eu doar ti.am deschis putin capul.
                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by matheo66c View Post
                                @radionight17,multumesc,incearca



                                Am modificat poza sa iti faci idee cum se aprind (poza 2),exteriorul rosu este si pozitie(redusa puterea ca la jumatate) si frana (alimentate la maxim).

                                Mi-am adus aminte si de cele 2 module care le-am facut,si am mai facut cateva poze

                                Da trebuie sa iti mearga un pic bibilica si e mult, foarte mult de lucru pentru realizarea lor, iar de costuri nici nu mai vorbesc si pe langa toate astea sa ai si cu cine te sfatui! Oricum ce ai realizat tu e jos palaria! Multumesc mult pentru poze si detalii!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google