Logan Vs Fabia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    oricum ai da-o, orice motorizare/echipare, fabia cere un plus de cel putin 2000 de euro la achizitie, pentru fix aceleasi dotari respectiv un spatiu mai mic, 4 oameni in ea la drum lung reprezinta un chin d.p.d.v al confortului.
    cred ca se referea la 1.4 86 cai cu 1.6 85 cai de pe logan, aici e mai apropiata comparatia
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #17
      asa nu e deloc apropiata comparatia. asa comparam si 1.9 sdi 75 cai cu 1.5 dci 85 cai sau benzina cu diesel ...

      fiabilitate si costuri de intretinere castiga oricum 1.6 16v de pe logan

      totusi vine tsi-ul din urma pentru skoda ... acolo n-are rival
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • #18
        ba are rival, la pret !
        nu te mai gandi strict la motoare sau la confort, pune in balanta si banii pe care-i dai pe fiecare in parte, altfel n-ar avea nimeni logan !
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Niki B View Post
          Razvane, ce e cu psihoza asta pe tine?
          Ai impresia ca toata lumea cumpara masina sa se "dea" la linii? La asta se reduce totul?
          Care'i legatura intre motorul 1.2 si liniute?
          sincer ? din punctul meu de vedere este mai fun sa te dai la liniute cu masini de pana in 100 cai.

          Comment


          • #20
            sa vezi cum scuipa pistoanele cu tot cu supape ?
            atunci sa o dam in nova gti 1.6 cu dubla carburatie, cateva modificari si atunci e mai fun
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #21
              Fabia, mi-as lua cu motorul 1.4 tdi. Imi place cum se misca si merge doar cu aer, sau aproape.. asa putin consuma . Ca minus e faptul ca e in 3 pistoane si la relanti are zgomotul acela specific si o mica vibratie, dar in mers se atenueaza. Ca masina in general, e peste logan... nu cu mult dar sunt diferente in favoarea fabiei, dar e si normal avand in vedere ca e mai scumpa.

              Comment


              • #22
                Eu nu vad comfort la fabia...Tot aceeasi mancare de peste cu plasticuri peste plasticuri...Chiar ce m-a uitam pe site-ul celor de la skoda...Fabia Elegance 105 cp 17.000 euro .Nava spatiala ce mai) Cu banii aia iti iei ford focus cu ceva dotari de bun gus:|

                Comment


                • #23
                  Originally posted by alessandro View Post
                  alt thread care o sa se umple de aberatii si insulte

                  Ok s-a tras concluzia si la VS ul asta...
                  Fabia- masina mai putin fiabila ca Loganu, confort mai prost, spatiu mai mic, plastice la fel de proaste,la liniute e sub Logan 1.4, si foarte scumpa.

                  Gata eu zic sa trecem la urmatorul vs ca pana acoperim toate auto de pe piata mai e de munca.
                  La Skoda ar mai fi Superb si Yeti si am acoperit tot brandul.
                  Last edited by eugenmanea; 2 December 2011, 18:31.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by eugenmanea View Post
                    Ok s-a tras concluzia si la VS ul asta...
                    Fabia- masina mai putin fiabila ca Loganu, confort mai prost, spatiu mai mic, plastice la fel de proaste,la liniute e sub Logan 1.4, si foarte scumpa.
                    cine a zis ?
                    Fabia - mai putin fiabila ca loganul , muuult mai buna la tabla , confort (si ergoinomie) mai bun in fata , dar mult mai rau in spate , spatiu mai mic , plastice la fel de proaste , la liniute e sub Logan , si foarte scumpa .

                    poate asa ...
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • #25
                      Am avut si eu aceeasi problema la cumpararea masinii si am optat dupa cum se vede pt logan. Am preferat spatiul in plus

                      Comment


                      • #26
                        ati uitat sa puneti o problema
                        daca vreau spatiu sa car tot familionu de la bebe la soacra loganu clar
                        daca vreau sa merg cu ea la scoala/piata/supermarket/cu prietena undeva as alege fabia
                        plasticele totusi cred ca sunt putin mai bune decat la logan totusi este skoda.... motorul de 1.2 nu merita sa mai vorbim...intr-adevar la liniute este sub logan dar asa se misca binisor(are unchiul meu seat ibiza de 1.2 65 cp ) si ce-mi place cel mai mult e ca nu se simte aerul conditionat...
                        iar stabilitatea banuiesc ca este ceva mai buna (cel putin la ibiza este buna si ibiza cu polo cu fabia sunt una si aceeasi masina)
                        sper ca nu-mi pun in cap juma' de forum
                        I changed her oil , she changed my life
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          logan vs fabia

                          Legat de fabia, mama are o fabia 1.2 din 2009 cu 33.000 de km, condusa 90 % din timp afara din oras, iar problemele pana acum au fost: schimbat alternator dupa 1,6 ani, bucse, pivoti, telescopul de pe partea dreapta bate mai ales cand ploua, inchiderea centralizata s-a stricat de 2 ori, au trebuit reglate usile din spate ca nu se mai deschideau din interior, usa de la sofer s-a "lasat" dupa 6 luni. Masina a fost cumparata de noua prin programul rabla, a costat 10800 de euro si are Ac, inchidere centralizata, ABS, ESP. Deci daca vorbim de Skoda va pot da exemple de cat de bune sunt cate vreti, eu am avut o skoda ocavia 1.9 tdi, si abia am scapat de ea. Apropo la skoda ai garantie 2 ai, ca la aspirator.

                          Comment


                          • #28
                            Cum reusiti sa schimbati atat de multe elemente la o masina?(33000km)Am un Matiz de serviciu (aproape 90 000km) la care am schimbat pedalierul(s-a rupt deoarece nu am schimbat kitul de ambreiaj la timp) kitul cu pricina,valva IAC si o baterie.Continuare ,2 cauciucuri de vara Sava.(pe spate am inca cele de origine)
                            Last edited by q_acdc; 29 April 2012, 11:52.
                            AC/DC- RIDE ON

                            Comment


                            • #29
                              Roco: ce ai patit tu, e un caz izolat... n-are rost sa generalizam aiurea si sa ne certam ca Loganu' e tanc si Skoda e praf sau viceversa, ca adevarul e undeva la mijloc. La fel iti pot da si eu exemplu de Skoda Octavia 1.9 tdi ALH 90 cp masina de firma cu 350.000 km fara interventii la motor sau la sistemul de injectie, iar Logan 1.5 dci tot de firma cu toate injectoarele praf la 50.000 km.
                              Poti trage din asta concluzia ca toate Skodele sunt extrem de fiabile si Loganurile sunt praf? Eu zic ca nu... la fel si din ce ai povestit tu.

                              Comment


                              • #30
                                nu stiu daca e un caz izolat la noi in familie sau nu, dar la marea majoritate a Skodelor care sunt fabricate dupa 2008 sunt probleme. O cunostinta are o Skoda octavia de 1 an cu 39000 km si i s-a stricat clima. Poate ca eu sunt exagerat si suparat pe skoda, din punctul meu de vedere nu merita banii.
                                Apropo de tabla, faza tare : intru pe o straduta si in fata masina de gunoi, opresc si vine un nene din spate hotarat, dar franeaza si doar ma atinge un pic, s-a miscat doar bradutu de la oglinda, ma umfla rasu si cobor jos, el coboara se uita la fabia mea si avea o fata speriata. Ma uit si eu, spoiler spart ca ii din plastic si usa de la porbagaj indoita de nu se mai deschidea ............ a lui un far crapat. Aaaa am uitat sa spun masina domnului Dacia 1300, an de fabricatie 1970.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google