Android vs. iOS vs. Windows Phone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by BlueStar_KWO View Post
    shakar foarte frumos spus...dar pe de alta parte eu ma gandesc ca el a zis ca e marca consacrata in domeniu pentru ca ei au facut smartphonurile si eu au revolutionat tehnologia touch screen si dupa ei s-au luat si ceilalti...la asta e posibil sa se fi referit PCH...daca s-a referit la asta avea dreptate daca nu vorbea doar baliverne
    Nu Apple a creat smartphone-urile, nici pe departe, existau cu mult inaintea aparitiei iFail-ului 2G. Nici macar telefonul cu touch screen nu l-au inventat, doar ca au scos primul device cu ecran capacitiv daca nu ma insel.

    @ Cristi - bineinteles ca nu asambleaza telefoane cu componente deja existente ci sunt produse dupa specificatiile lor dar tot de Samsung, LG si Sony sunt facute.

    Daca e sa discutam de fail-uri, fiecare companie, fie ca vorbim de telefoane, becuri, masini sau prezervative a avut fail-uri in portofoliu, nu exista flawless. Dar Samsung Omnia nu e asa rau cum vrei sa para, la vremea lui era un telefon destul de ok, Are neajunsuri dar asta e. Display-ul este de tip rezistiv, evident nu are aceeasi finete ca unul capacitiv, daca e sa despicam firul in 4 nici nu e touch screen ci press screen dar are avantajele de rigoare - poate fi folosit stylus sau cu manusi pe maini.
    Nu vreau sa ma intelegi gresit, chiar imi plac iPhone-urile in special 4/4S, materiale bune, finisare buna, performante arhisuficiente, software optimizat dar nu e asa cum unii vor sa para, zeul telefoanelor, flawless. Are neajunsurile lui, la fel ca toate aifonurile (unele chiar grosolane si la ce price tag are e strigator la cer). Totul se rezuma la preferinte, la ce il utilizezi mai mult si daca esti dispus sa platesti dublu pentru ~ acelasi lucru.
    Ca sa evit campul asta de lupta, dupa ce mi-am vandut Android-ul am trecut in alta zona, BlackBerry. Sincer, cel mai probabil urmatoarele telefoane o sa fie tot de la RIM, ma multumesc pe deplin si nu trebuie sa stau cu priza dupa mine. Un touch screen utilizat in acelasi regim ar tine ~ 2 zile, asta ma tine de 3 ori mai mult.

    PS - daca e sa folosim cuvinte grele, aifon sunt wannabe fiindca nu ei au scos primul telefon cu ts :>.
    PS2 - orice chestie e scoasa prima data de cineva apoi concurenta o adopta, nu e musai copiere si chiar daca ar fi, nu inseamna ca originalul e cel mai bun, un exemplu perfect fiind industria auto.
    Last edited by Cristi_Xp; 24 February 2012, 00:52.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • #32
      e o chestie de gusturi.Am incercat si android,mi-a placut, e un pic mai user friendly decat appleu ,mai ales daca esti incepator in domeniu IOS,dureaza cateva zile pana te acomodezi cu aplicatiile cu itunes cu intregul concept.Mi-a placut ecranul de la S,merge finut , ca la iphone,culorile care sunt un pic fortate gen verde,rosu,galben chestii aprinse care nu tind catre real,dar dau bine.S nu-mi place din motivul ca seamana cu 3G ,S2 e fainut dar la fel e un aifon 4 un pic mai latit si mai mare care da catre tableta,si oricum costa o gramada de bani si ala .O firma adevarata care se respecta vine cu inovatii, concepte noi, idei noi,pentru ca altfel nu mai evoluam, ci doar asteptam o companie care poate sa scoata ceva interesant si apoi scoatem si noi la pret mai mic ca sa furam clientii
      Last edited by Cristi_Xp; 24 February 2012, 00:41.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #33
        Nu am spus ca IGO este inclus in Android. Am enumerat lucrurile pentru care folosesc Androidul. IGO am putut sa il instalez fara sa trebuiasca sa imi rootez telefonul... acesta era avantajul.

        Un alt avantaj pe care am vrut sa il scot in evidenta era numarul diversificat de terminale ce pot fi folosite pentru toate buzunarele. Sunt convins ca si HTC si Sony precum si LG au o multime de terminale, dar eu le-am enumerat doar pe cele de la Samsung pentru ca pe acestea le stiam.

        Este complet irelevant ca unii fac telefoane de mult timp si alti nu. Nu uitati ca Nokia a crescut de la o firma care facea cizme si a ajuns la un moment dat sa aiba cele mai bune telefoane(si fiabile si usor de folosit), iar apoi a decazut. Asa ca in domeniul tehnologiei traditia nu conteaza. Conteaza strict produsul oferit.

        Eu ma feresc sa devin fanul unei anumite firme pentru ca asta m-ar orbi pe viitor cand trebuie sa fac o alegere ce implica sa imi folosesc banii munciti. Daca aveti de prezentat avantaje ale unui anumit model va rog sa le puneti frumos in ordine si in cuvinte putine ca sa le putem compara. Specificati ce folositi pe telefon si de ce credeti ca acea platforma are un avantaj.

        Comment


        • #34
          Shakar, daca nu poti citi si intelege un post, mai bine lasa-te de forum. Nu dau Ifone pe 12 samsunguri. Am galaxy s plus si visez la un Iphone 4! Cu asta am spus multe.....face samsung, drege samsung. Singurul produs la care este beton, exceleaza si l-as cumpara maine este televizorul LED al acestora. Romanul e incantat ca are android market si multe aplicatii gratuit si vezi duamne nu e ingradit de producator.....asta nu e problema celor de la Apple!

          Comment


          • #35
            Eu am inteles foarte bine, poate nu stii tu ce ai vrut sa scrii. Faptul ca preferi tu in i4 si visezi la el desi ai SGS nu spune nimic, decat ca nu ai fost in stare sa iti cumperi telefonul potrivit din prima, nu inseamna ca ai dreptate, doar nu esti tu etalonul in domeniu.

            Ce imi plac mie pseudo-cunoscatorii...Samsung este o companie gigant, face o gramada de produse dar tu spui ca singurul produs la care exceleaza sunt televizoarele LED. Te-ai documentat si celelalte jdemii de produse nu sunt bune, nu ? Stiai ca Samsung face si masini ?
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • #36
              Nu nu stiam doar asta, stiu ca sunt in bransa cu Renault! Daca vrei iti dau si cateva nume ale acelor masini. Eu nu spun ca "celularele" samsung sunt de necumparat- altfel nu mai achizitionam unul, spun doar ca din punctul meu de vedere Iphone, ca si telefon este peste. Ai nevoie de un ochi mai fin sa vezi diferentele, plus ca penibil mi se mai pare faptul ca samsung se bate cu pumnii in piept ca e lider mondial la vanzari.....pai fratilor, voi aveti zeci de modele in timp ce locul doi vinde un singur model si de curand un "facelift" al acestuia!

              Comment


              • #37
                Bre, aici se vorbeste de Android, nu de marci de telefoane
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #38
                  Originally posted by darksid3 View Post
                  Bre, aici se vorbeste de Android, nu de marci de telefoane
                  Ai dreptate, doar ca IOS ruleaza pe un singur terminal (ma rog generatii diferite dar asta e detaliu) si acest aspect face ca sistemul de operare sa fie bagat in aceeasi oala cu telefoanele pe care ruleaza

                  Comment


                  • #39
                    Aplicatiile platite din Android Market sunt in medie de 2.5 ori mai scumpe decat cele din App Store.
                    Asa scria pe idevice ...

                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • #40
                      Android.
                      Ca se vand iPhone-uri peste ocean si creste numarul de utilizatori la nivel global, tine de patriotismul dus spre fanatism al americanilor.
                      Apple are traditie in telefonie de bubuie, sa fim seriosi.
                      Produse mai scumpe decat se merita, de la computatoare pana la telefoane. Ce daca iti dau carcasa cu inox? Poti cumpara 50 de seturi de tacamuri, de diferenta fata de SII.

                      Nu-s fanul produselor koreene, am doar un LED Samsung si 2 telefoane Samsung.

                      Asa cumpara un iPhone pentru camera mai buna si...cam atat.

                      Comment


                      • #41
                        Cei mai cunoscuti americani, de mine, folosesc Android
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #42
                          Clar. S-au lamurit si aia.

                          Acum, cred ca cei ce cumpara produse Apple au un pic de snobism in sange, in cazul computerelor si telefoanelor vor ceva exclusivist, chiar de nu face nimic in plus fata de concurenta.

                          Cand 90 si ceva % din calculatoare sunt pe Windows, de ce sa ai un Mac?
                          Cand 90% din planeta va folosi Android, de ce sa-ti cumperi un iPhone?

                          Comment


                          • #43
                            mr.k gandeste-te ca dai mai multi bani pe un laptop apple dar nu ai erori cum are windowsul nu ai virusi...virusi care au fost facuti multi chiar de compania microsoft care vroia sa isi scoata banii...si americanii sau altii care folosesc iphone nu il folosesc pentru ca sunt ei mai smecheri si vor sa fie diferiti il folosesc pentru ca majoritatea la ei isi permit sa cumpere un iphone...la noi e un pic diferit pentru ca nu oricine isi poate cumpara iphone si de aia se apeleaza la alte marci de smartphonuri pentru ca ei scot telefoane asemanatoare ca functii si ca aspect dar la jumatate de pret...!

                            Comment


                            • #44
                              Da, sa cumparam varful de pret.
                              off topic
                              Te-ntreb, cand se strica un laptop Apple ce faci? Un prieten al meu a aflat raspunsul.
                              A cumparat un Toshiba, cand se va strica ala, de diferenta pana la Apple, isi mai cumpara un Toshiba nou.

                              Ce face iPhone asa bine fata de Samsung S2 cu Android? POZE!

                              Sony face LED-uri. Cica cele mai tari. Stii cine le produce ecranele? SAMSUNG. De aia am cumparat LED de la producatorul original al ecranului.

                              Comment


                              • #45
                                eu sunt de parere ca tine de gusturi.Si Mac-urile sunt foarte finute,foarte usoare,foarte subtiri,la fel cum unii prefera sa dea 50 mil pe un vaio care nu are nimic in plus fata de alte laptoape decat ca e VAIO,cu un aspect finut,finisaje superbe, la fel si e si Macbook Air sau ce o fi.Cu toate ca pretul e oarecum nejustificat de mare,se cumpara,plus ca mai exista oameni fanatici Apple.La fel cum probabil unu prefera sa-si cumpere symbol cu cateva mii de euro mai scump ca loganul ca sa nu isi ia Dacie si sa aibe Renault.
                                Mr.K ...S2 mai un pic si trece granita la tablete )
                                Last edited by Cristi_Xp; 24 February 2012, 14:50.
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google