Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Vs. Ford Focus vs. Megane 2 - Preturile Pieselor RIDICOL DE SCUMPE LA LOGAN?

    Salutare tuturor, acest thread este o continuare a altuia ce a fost inchis, Logan vs. Opel Astra am impresia.

    Din vorba in vorba s-a ajuns la Logan vs Ford Focus.

    Acum, de ce am deschis, as vrea sa incercam sa facem o comparatie pertinenta la pretul pieselor. Sunt 2 cazuri intre 2 tabere sa spunem:

    1. Unii spun ca bielete de directie, capete de bara, filtre, etc sunt asemanatoare la pret.

    2. A doua tabara ar spune ca aceasta comparatie nu este pertinenta. Cei de-aici sustin ca ar trebui facuta aceasta comparatie intre:

    - far
    - fata de usa
    - stopuri
    - scaune
    - etc, piese ce nu sunt toata ziua de schimbat.


    Eu va astept cu pareri.
    Numai bine.
    9! 9! 9!
    sigpic

  • #2
    Confirm ca piesele de ford sunt mai scumpe decat la logan. Si va intreb pe voi daca merita sa dai triplu pe un far atat timp cat lumina data de ambele, este la fel de buna ?
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #3
      kit distributie Ford Focus 1.6 16v 100 cai - 350 lei

      kit distributie Logan 1.6 16v 105 cai - 650 lei

      la restul pieselor Loganul este de departe mai ieftin

      Comment


      • #4
        Comparatia e pertinenta daca vorbim de piese ce au rulaj la o masina, nu sunt schimbate ocazional .
        Ma refer la amortizoare, capete de bara, bujii, discuri de frana, distributie, rulmenti ...

        Comment


        • #5
          De unde luati preturile astea???? de preferat ar fi sa aveti si o dovada....
          Megane II faza II 1.5dcI K9K

          http://www.loganclub.ro/forum/b_189_ygn_2-t41493.html

          Comment


          • #6
            ochi de pisica bara spate pt logan ph2 -50 lei (piesa origine made in turkey ) , element inchidere bara stga sau dreapta -50 lei ( un fel de triungi de plastic de 2 lei) . Da! mi se par ridicol de scumpe, si nu mai sunt capete de bara, cum se vbea pe celalalt thread. cat e un eleron de origine ?! capace roti cu sistem antifurt (cine stie cat o fi de eficient... ) 65 lei/ buc sau 260 lei toate patru. da... scump. da-l dracu ca e o coaja. te loveste unul in spate si dai 100 lei numai pe ochii de pisica.

            Comment


            • #7
              Rugamintea mea la voi este sa pastram discutia in termeni cat se poate de politicosi!

              Altfel se va inchide si acest thread.
              9! 9! 9!
              sigpic

              Comment


              • #8
                Pai un ochi de pisica pentru Ford difera asa mult fata de unul de Logan?

                Sau vreti ierarhizare pe coeficienti in functie de pretul masinii, de genul orice piesa de Focus = 3 x pret piesa similara Logan?

                Daca luam un capat de bara, nu exista tot cam aceeasi cantitate de metal, o rotula, 2 capete filetate, deci cam aceeasi manopera?
                Vreti sa fie mai ieftina cu mult aia de Logan doar pentru ca masina e low cost?
                Credeti ca producatorul capatului de bara se gandeste la masina pe care va ajunge capatul de bara sau la ce costuri are el pentru producerea piesei si o cota de profit?

                Comment


                • #9
                  Nu ma, ei vor sa dea pe o piesa la sfert decat la una straina, sa aibe acelasi confort si sa fie tot la fel de durabila, daca nu chiar sa nu schimbe nimic in 150 de mii de km. Si daca se poate sa coste 5 mii euri un prestige. Si nici atunci loganul n-ar fi bun, ca doar e eftin, da-l la dracu.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #10
                    Pompa Apa ( Focus 1.6 vs. Logan 1.6 )
                    Focus 155lei - Logan 115lei
                    Far
                    Focus 255lei - Logan 150 lei
                    Termostat
                    Focus 60lei - Logan 60 lei
                    Radiator aer conditionat
                    Focus 450lei - Logan 350 lei ...

                    cam astea sunt din mare , le-am luat asa aleatoriu... din toate "domeniile" ... diferenta nu este foarte mare , dar este ...
                    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                    Comment


                    • #11
                      exact acelasi raport ca si intre preturile de achizitie, nu foarte mare, dar este
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • #12
                        ochiul ala de sticla e cam la fel cu unul de bicicleta. cat costa ala ? si ce plastic e ala din elementul de inchidere ?! cu 50 de lei cumperi 2 galeti cu tot cu mop. si mai e si de unica falosinta. cum ai dat putin cu el se sparge de zici ca e sticla.

                        Comment


                        • #13
                          Exista intr-adevar un trend printre reprezentante, cu preturi nesimtite. De obicei, cu cat masina e mai scumpa, si piesele sunt mai scumpe.
                          Dar la piese aftermarket, daca nu vorbim de o tehnologie diferita, nu vad de ce de exemplu, un amortizor de Logan ar fi cu mult mai ieftin decat unul de Focus, acelasi brand.

                          Comment


                          • #14
                            S-a făcut o confuzie, adică o gândire total greşită. Ceva gen dacă am logan nu merită să îmi pun nişte cauciucuri de calitate ceva mai scumpe că e logan ce dreaq, nu merită, mai bine îi pun nişte cauciucuri la mâna a 3-a şi gata.
                            Omul nu a înţeles că loganul e low cost la confort şi dotări, nu e şi low cost la fiabilitate.
                            B997NDL păi spune-ne cât e şi la focus să nu murim proşti.
                            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                            Comment


                            • #15
                              ca sa nu mai zic de niste capece de roti amarate care sun 260 de lei... mai lasati-o.. nu mai luati numai piesele. pompa de apa conteaza cat sta pe masina inainte s-o schimbi. iar cea de dci e 150 lei si peste. ce difera asa de mult fata de cea de 1,6 ?! daca tot vorbim de materiale si manopera...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google