Difuzor Bara Spate Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by csebalyn View Post
    din raspunsurile ce ti le-am dat poti trage singur concluzia evidenta referitoare la acel ornament bara spate (ca nu-i corect sa-l numim "difuzor" din respect pt adevaratele difuzoare aerodinamice )...
    si atuncea cum ar trebui sa arate un adevarat difuzor aerodinamic? m-ai facut curios imi dai mai multe detalii te rog

    Comment


    • #17
      Sper ca nu se supara seba daca raspund in locul lui, dar uite cam asa arata "the real thing". Si sa nu uitam ca trebuie sa ai garda de maxim 5 cm din cate stiu eu ca sa functioneze(pricipiul e ca aripa de avion intoarsa cu susu in jos si asigura "lipirea" masinii de asfalt, impreuna cu eleronul spate eventual si spoilerul fata
      Attached Files
      If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

      Comment


      • #18
        Nu ma supar . teoretic, chiar si practic, difuzorul functioneaza si la 15cm garda la sol, numai ca efectul e mult mai slab decat daca lucreaza la 5-6cm de sol. cu cat aerul ce trece pe sub masina are viteza mai mare, cu atat difuzorul e mai performant. vezi renault clio rs, asta, versiunea 3, are deflector sub bara fata, extractor in spatele aripilor fata si difuzor sub bara spate. exact ca masinile de F1. numai ca aerodinamica nu-i totusi asa de performanta, dar fata de o masina stock, e o diferenta considerabila.
        uitati aici cateva schite si discutii/explicatii referitoare la difuzoarele aerodinamice:
        link 1
        link 2
        link 3
        link 4
        Last edited by Seba; 14 May 2008, 15:37.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #19
          Eu zic ca ceva de genu ar arata mai bine pe Logan decat ornamentu ala de spoiler si eleronu luneta ce il ofera Dacia.

          Comment


          • #20
            Corect...ar arata mai bine, dar ar ajuta masina? la prima vedere, parca nu...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              OK am inteles dar porcaria aea de difuzor sau ornament cum vreti sa ai ziceti se gaseste de cumparat undeva sau daca il vrei tre sa sari cu 4bulies la dacia.

              Comment


              • #22
                Cam asa ceva... 4 milioane la dacia... mie mi se pare o tampenie, sa dai 4 milioane pe el, doar ca sa fie "kitch" - in dictionarul meu orice tuning facut doar pt aspect si nu pentru performanta e kitch... parerea mea... oricine are alta parere e liber s-o exprime

                Comment


                • #23
                  Pai poate omu vrea sa arate masina lui altfel ca sasa is 100 de mi de loganuri pe strazile patriei nu neaparat sa alerge mai tare

                  Comment


                  • #24
                    Io mai bine as opta pentru " alergatura " decat pentru aspect
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Colegul de la craiova a aruncat bomba si pe urma ne-a lasat in ceata.

                      Comment


                      • #26
                        Poate vedem maine un topic la anunturi online
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #27
                          Se poate. Acum doar sondeaza.

                          Comment


                          • #28
                            Scuze de intarziere: e un atelier in craiova unde se fac aceste difuzoare, de fapt tot kitu de la dacia; preturile:2,5 mil pt fiecare componenta. Deci si dufuzorul e 2,5 mil. din pacate nu am decat aceste poze, dar care nu cuprind difu spate, pt cine e interesat , astept PM

                            Comment


                            • #29
                              Pozele is urmatoarele:
                              Attached Files

                              Comment


                              • #30
                                Valeuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!! Dar din pozele acelea finisajul e incomparabil mai prost decat a celor de la Dacia .
                                Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google