Feriti-va De Vopsitoria Dacoserv

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sa vedem cum o sa iasa masina saptamana viitoare. O sa ii fac poze si dezbatem atunci.
    Razvy - reprezentanta dacia
    My turbo lag, give your MPI, a chance

    Comment


    • #17
      Si..DA. Foarte multumit de vopsitoria Dacoserv Militari. Asa arata maasina.
      Attached Files
      My turbo lag, give your MPI, a chance

      Comment


      • #18
        Arata ca o masina noua, desi pozele sunt neclare.

        In reprezentanta mie mi-au vopsit aripa fata si capota, arata ca restul masinii, chiar mai bine. Dupa 1 an si-a pierdut iremediabil din luciu (lacul e acolo, dar e degeaba).
        Degeaba am polishat-o.

        Comment


        • #19
          Update. Cheia pe care mi-au pus-o in locul cheii originale este mai noua cu 4 luni decat masina.
          Referitor la vopsea nu am rezolvat cu ei nimic pentru ca s-au fofilat exact ca niste gainari.
          Un magar de la receptie mi-a spus sa revopsesc din nou pe Casco.
          Intre timp s-au mai adunat zgarieturi si pietre care vor intra pe asigurare.

          Traiam cu impresia ca la Dacii poti sa ai parte de un service decent si preturi normale dar situatia este similara cu cea intalnita la marcile scumpe.
          Magarii sunt pusi pe stricat, furat si jumulit.

          Comment


          • #20
            Salutare,

            Nu vreau sa fiu rautacios dar va mirati degeaba de ce se exfoliaza vopseaua dupa ce revopsiti anumite elemente.
            Vopsitoria vs mecanica mai implica ceva talent si pricepere din partea celui care pregateste masina, nu este ca la mecanica unde se imbina niste piese si gata.Cand reparati pe casco cei de la asigurari platesc ore infime de manopera pentru vopsit, si eu sunt un exemplu bun deoarece am capota si aripa de reparat si mi-au dat doar 2 ore pe element (tinichigerie + vopsitorie )ceea ce este infim deoarece doar la capota sunt necesare 8 ore de indreptat si finisat si vopsit.
            Prin urmare masinile sunt facute repede si cat se poate mai bine in timpul oferit si platit de asigurator, si sa nu uitam de vopselele pe baza de apa care sunt precum crema de pantofi.
            Dupa toate aceste incomveniente mergem cu masinile pe drumuri pline de pietre si sare si le bagam la spalatorie unde se foloseste un super jet de sute de bari si spuma cu soda ca sa arunce repede sarea de pe masina si la final se freaca manual cu o laveta care mai prinde si nisip intre timp.
            Dupa parerea mea nu este 100% vina celor care vopsesc masina, ci este si vina celor de la asigurari , a materialelor ,si a noastra, de aceea se intmpla si la case mai mari sa sara vopseaua.....un alt ex un prieten cu o Mazda 3 care si-a exfoliat lacul de pe bara, tot din cauza unor pietricele + jetul de la spalatorie.

            Exista un lac special care se da in start mai gros pe masina si acela va poate ajuta mai mult in mentinerea vopselei pe masina.
            Ce am spus aici este din experienta mea deoarece am lucrat 2 ani intr-o vopsitorie auto si stiu ce inseamna vopsit de la a la z si cum se pregateste cu adevarat o masina.

            La partea cu lipsurile din masina ...tine foarte mult de cum predati masina (se face un pv de predare) si nu esti obligat sa o golesti, deoarece nu duci masina si pleci cu o geanta de lucruri acasa de frica sa nu dispara. Se pot pune frumos toate intr-o cutie de carton si se poate sigila cu banda adeziva si se lasa in portbagaj, iar acolo nu se umbla daca nu este neaparat nevoie.
            Last edited by cosmindan; 10 January 2013, 11:19.
            real power..... diesel power by

            Comment


            • #21
              Pai la tinichigiul care mi-a indreptat mie un pasaj jos la aripa din spate, o indoitura banala de circa 6-7 cm lungime i-a luat 3 ore sa o indrepte si sa o finiseze+pregatire pentru vopsire, adevarul ca nici macar nu se cunoaste ca acolo a fost indoita aripa.
              Ma mir cat de incostienti sunt cei care iti dau numai atat timp de lucru la ceea ce ai tu.
              P.S. : asta inseamna sa faci munca numai din birou fara sa ai habar macar de un minim de cunostinte in ceea ce implica aceste lucrari.
              sigpic

              Comment


              • #22
                Timpul pe care il scrie asiguratorul pe acea hartie este numai de indreptat. Pentru dezechipare-echipare, pregatire si vopsire sunt alti timpi care se gasesc in manualele de reparatii ale masinilor.
                sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                Comment


                • #23
                  Ideea este ca pentru capota si aripa de indreptat/vopsit, Schimbat bara si vopsit, schimbat parbriz ,......masina a stat la service 7 zile, dar lucrarea a iesit super bine.
                  real power..... diesel power by

                  Comment


                  • #24
                    Eu am facut la Dacoserv 3 usi, o aripa si un prag, asta pe langa un far, oglinda, scut roata si bara fata. Momentan sunt toate ok.

                    Comment


                    • #25
                      Si experienta mea cu Dacoserv-ul a fost ok. O aripa spate revopsita + bara spate + capacul de la portbagaj schimbate. Singurul lucru care m-a nemultumit a fost ca nu sunt la fel de bine pozitionate (bara si capacul de la portbagaj)...zic comparativ cu, cum a venit din fabrica. Oricum am inteles ca se intampla peste tot asta.

                      ah da...si abia cand am ajuns acasa (imi notasem pe o foaie in prealabil numarul de km totali)...se facusera 50 de km cu masina.. Dar cum puteam demonstra cuiva ca ce am scris eu pe foaie era pe bune ?

                      Comment


                      • #26
                        Cand ti-a bagat masina in service trebuia sa scrie pe o fisa nr de km al masinii la predare.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Ririnel View Post
                          Si experienta mea cu Dacoserv-ul a fost ok. O aripa spate revopsita + bara spate + capacul de la portbagaj schimbate. Singurul lucru care m-a nemultumit a fost ca nu sunt la fel de bine pozitionate (bara si capacul de la portbagaj)...zic comparativ cu, cum a venit din fabrica. Oricum am inteles ca se intampla peste tot asta.

                          ah da...si abia cand am ajuns acasa (imi notasem pe o foaie in prealabil numarul de km totali)...se facusera 50 de km cu masina.. Dar cum puteam demonstra cuiva ca ce am scris eu pe foaie era pe bune ?
                          Cine stie pe unde s-a plimbat masina ta in cei 50 de km.
                          Poate ca a fost in vizita pe la vreun posesor de masina similara care ar fi vrut sa iti schimbe niste piese.
                          Am mai spus pe aici, in service-urile romanesti se schimba cam orice piesa, incepand de la lampi si sisteme de inchidere si pana la turbine.
                          Cand schimbi vreun parbriz sa fii atent la oglinda retrovizoare, se schimba si aia.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Ririnel View Post
                            ah da...si abia cand am ajuns acasa (imi notasem pe o foaie in prealabil numarul de km totali)...se facusera 50 de km cu masina.. Dar cum puteam demonstra cuiva ca ce am scris eu pe foaie era pe bune ?
                            In ziua de azi toti avem telefoane cu foto si video. Cateva poze si eventual o filmare erau de ajuns in locul foii.
                            Eu unul asa am facut cand am avut masina la vopsit pt o usa si aripa spate vreo 2/3 zile.
                            Am pozat tot ceea ce era de pozat la masina,atunci cand am ajuns in curtea vopsitoriei auto,inclusiv cateva poze cu masina in curtea lor.
                            Am mai avut grije ca data si ora pozelor sa apara pe foto in momentul la care am facut pozele la ei in service.

                            Comment


                            • #29
                              Dacoserv Militari este un service foarte bun! Eu il recomand, au mecanici buni, vopsitori buni, totul este ok! Cui nu-i convine sa mearga la Meridian

                              Comment


                              • #30
                                Ivan Marian orice poza tine minte data cu ora cu tot, se numeste EXIF.
                                Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google