Logan 1.4MPI Vs Vw Touran 1.9TDI 107cp Vs Vw Sharan 1.9 TDI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu sunt profesionist in domeniu, doar ca ma documentez cand nu stiu ceva. Datele oficiale se fac cu jumate de rezervor plin si aproximativ 75 de kilograme surplus.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #17
      Orice producator auto nu prezinta oficial, datele obtinute cu motoarele testate "la blana" daca ma intelegeti, ei pun doar datele la care motorul functioneaza in parametri normali, cand nu exista riscuri pentru motor/masina, fara a prezenta insa, valorile obtinute lin conditii de utilizare extrema!

      Comment


      • #18
        Coane, nu are rost sa facem polemica pe treaba asta. Este logic ca ei testeaza motorul la puterea afisata, 75, 90, 100, nu conteaza. Atat scoate el, in coditiile standardizate, iar apoi le afiseaza. Crezi ca sunt idioti sa puna niste cifre mai mici decat realitatea? Asta se intampla doar la consum, pentru ca acolo sunt niste variabile de care ei profita. In rest, acceleratie si Vmax, cam alea sunt, fara vant din pupa sau panta.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #19
          Exemplu:
          *"Datele oficiale se fac cu jumate de rezervor plin si aproximativ 75 de kilograme surplus", sunt de acord;
          *Dacia zice ca de ex. daca nu gresesc, Logan 1.2 16v scoate consum de 7.5% in oras.
          *De ce nu prezinta rezultatele testului de consum urban al Logan-ului 1.2 16 in Bucuresti, la ore de varf, cand se merge cu 10-15 km/h maxim?
          *Pentru ca in aceste conditii de exploatare probabil ca orice masina cu orice motorizare probabil ca consuma peste 10% in acest caz, deci "si-ar da foc la valiza" daca stiti ce vreau sa spun!

          Producatorii in concluzie "rotunjesc" cifrele obtinute de ei in functie de planul "de promovare" al unui anumit model in scopul atingerii unui anumit nivel al vanzarilor estimate!

          Comment


          • #20
            Loganul berlina nu prea are ce cauta pe acolo, e cu minim 400kg mai usor decat aceste masini. Mai repede l-ai compara cu masini ce nu depasesc peste 1200kg. Acele masini sunt masini de famile sau sa poti cara cu ele marfa la greu, nu sunt facute pentru liniutze. Daca ai mai multi caluti nu inseamna neaparat ca poti sa atingi 0 - 100 mai repede, trebuie tinut cont de greutatea masinii, tipul cutii de viteze, apoi coeficientul de aerodinamica.

            Comment


            • #21
              Si cu viteza maxima e acelasi lucru! Ei fac mai multe teste cu mai multi soferi si pun in general ca date oficiale viteza maxima cea mai mica obtinuta de catre soferii de test, considerand ca daca cel "mai slab" sofer de test al lor a obtinut o anumita viteza maxima cu siguranta si soferii de rand pot obtine acea viteza maxima si prin urmare nu vor exista plangeri cum ca datele oficiale sunt "umflate" fata de realitate!

              Comment


              • #22
                Viteza maxima o cam poti afla din calcule, cel putin asa ma gandesc.
                Eu daca as fi constructor de masini, pai la ce mama zmeilor sa platesc multi bani pe un cascador ce e dispus sa-si riste pielea, implicit sa-mi ceara multi bani, cand asa oricum am o armata de tampiti cu scaune rabatabile ce imi pot calcula mizeria de viteza maxima.

                PS: Cine crezi ca s-ar plange ca loganul nu atinge viteza maxima? Hai sa fim seriosi. Oamenii nu se plang nici cand nu consuma cum spune cartea, dar sa se planga ca nu merge cu x km/h.

                Comment


                • #23
                  dantis am observat ca, compari loganu de 1.4 chiar cu orice, chiar nu are rost sa mai deschizi asemenea threaduri aiurea, unde sa se faca doar flame, cezar am vazut ca ai mai inchis unul, inchide-l si asta ... maine parca vad ca deschide logan 1.4 vs Iveco Stralis vs Mercedes Actros vs. Volvo FH12 ... hai sa fim seriosi, cum sa compari loganu cu sharanu ?
                  Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                  Comment


                  • #24
                    dantis am observat ca, compari loganu de 1.4 chiar cu orice, chiar nu are rost sa mai deschizi asemenea threaduri aiurea, unde sa se faca doar flame, cezar am vazut ca ai mai inchis unul, inchide-l si asta ... maine parca vad ca deschide logan 1.4 vs Iveco Stralis vs Mercedes Actros vs. Volvo FH12 ..
                    Io vreau unul
                    Logan 1.4 vs Veyron

                    Am auzit ca Logan 1.4 bate la consum/costurii intretinere Veyronul si vreau sa ma conving.

                    Am vaga impresie ca Veyronul in Brasov se incadreaza totusi cu mult sub media de consum urban anuntata de producator.

                    @dantis, la 200 de posturi vei deveni Loganist de 5 stele, indiferent cate idei traznite vei scrie pe aici, deci da-i bataie!
                    Sa stii doar ca numarul mare de posturi nu-ti aduce avantaje pe moment nici pe viitor, nici pensia nu va fi mai mare, peste ani.
                    Dar din ce afirmi, pierzi sau castigi credibilitatea userilor, care observ ca deja ...
                    Last edited by mr.K; 23 August 2012, 11:28.

                    Comment


                    • #25
                      Se inchide si gluma asta de thread. Sper ca initiatorul sa nu mai deschida si altele!
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google