Modificare Transmisie 1.4 / 1.6 / 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Numai pentru ca dispare mizeria aia de cablu se merita modificarea.

    @ iamagi Ambreiajul de SN are 215mm. Acelasi ambreiaj se gaseste pe Laguna2 1.6 16v si 1.8 16v. Pe Logan 1.6 nu mai are moarte

    Piesele necesare sunt : cutie, kit ambreiaj + volanta, rulment+pompa+pedala dci85
    Last edited by alessandro; 23 November 2013, 23:47.

    Comment


    • Si eu care credeam ca-l stric daca mai continui sa-i dau jar pe la 5000rpm de 5 ori pe zi, vine unu care se lauda cu 7k, buzoian de-al meu.
      Din cate am citit pe net, la ce distanta parcurge pistonul din punctul minim in cel maxim, se poate tura la ~8500rpm acest motor(1.4) safe, fara probleme.

      Comment


      • Originally posted by Dan_Ionut View Post
        Din cate am citit pe net, la ce distanta parcurge pistonul din punctul minim in cel maxim, se poate tura la ~8500rpm acest motor(1.4) safe, fara probleme.
        de unde le scoateti mai
        Rog pe userul dr_mke sa intre AICEA si sa puna un comentariu
        ​​​​​​

        Comment


        • motorul meu este 1.4 doar pe eticheta . si duce chiar si 9000, numai sa nu le vada "deodata", ca rupi rampa culbutorilor.

          Pentru intrebarile anterioare: Nu trage mai tare, ma refer comparativ in aceeasi treapta. Daaaar (mare mare DAR) se aseaza altfel la drum. Demarajul nu cred sa aiba de suferit prea mult, mai ales ca acum ating 100 schimband doar o treapta!

          Comment


          • trebuie alta axa ptr 8500-9000 rpm ! no offence
            si trebe scoasa si limitarea
            are dreptate razvanmanza ce a zis mai sus
            inca astept sa posteze userul dr_mke aicea. Multumesc
            ​​​​​​

            Comment


            • Offtopic: Ligheanul meu 1.6 cred ca a facut mai mult de 9000, avand in vedere ca la 120 in loc de a 4a a primit a 2a.. Iar ca daune: culbutorii dereglati. Dupa ce au fost reglati cum trebuie, masina merge la fel ca inainte.

              Ontopic: Sa inteleg ca te ajuta cutia doar cand e vorba de drum intins, nu? La 1-2-3 in forta, se simte schimbare? Asta daca ai facut teste comparative..
              sigpic

              Comment


              • Orice axa ai pune, nu-l faci motor de Honda. Un astfel de motor este gandit destul de diferit. Mai bine te limitezi la 7000, dar incerci sa-i dai mai mult aer! oricum mergem in offtopic. aici vorbim de modificari transmisie.

                Comment


                • Razvan, complimente pentru modificare. Tot respectul. D-aia vr sa trec si eu la dacie, ca se poate bricola dupa bunul plac. Ar merge si la 1.2 aceasta modificare? Nu vr raspunsuri de genul celor ca "nu trage".

                  Comment


                  • Pentru 1.2 ti-as recomanda o cutie stock de 1.4. Tine cont ca toate masinile avand aceasta modificare dispun de ceva cuplu (16v alessandro, 1.6 dsign si al meu, care nu-i deloc 1.4). Motorul de 1.2 este motor de turatie, plaja lui corecta de mers este cam 3000 rpm. Daca-i pui cutie de-asta la tine diferenta va fi enorma. Cate rpm ai in tr. 5 la 120km/h? 4000? Cutia asta are vreo 3000, si cred ca motorasul tau va scoate limba la cei 107Nm..

                    Mai trebuie tinut cont ca am avut un car de noroc sa fie buna cutia. NU merit facuta modificarea daca n-ai deja ceva probleme, costul e marisor (la mine au fost 850 ron), bani pe care nu-i recuperezi in veci. In plus,ambrriajul tau duce mai usor cuplul mai mic al motorului, nu cred ca la 1.2 apar probleme...
                    Last edited by razvanamza; 24 November 2013, 00:48.

                    Comment


                    • Momentan am 1.9 dar o voi skimba cu 1.2.

                      Cu resoftare, filtru si eventual evacuare sigur va duce daca ducea supernova stock. Intrebarea e daca se potriveste.
                      Nu mi-i se pare asa mult 850 ron pt o cutie ce skimba comportamentul masinii. Inca nu am condus 1.2, doar 1.5 si 1.6 16v pe mcv, care avea rapoarte enervant de scurte. E drept ca sunt obisnuit cu 6 trepte, dar nici la 1310 nu era asa scurta cutia.

                      Comment


                      • supernova stock avea vreo 900kg si roti pe 13". 12-ul are 1000kg si roti pe 15". Suma aia este atat de mica fiindca am avut noroc CHIOR.

                        Comment


                        • Se potriveste?

                          Comment


                          • Cred ca da, dar 100% ne poate spune Alessandro, ca el e "taticu lor". Dar iti garantez ca vei fi dezamagit.

                            Comment


                            • Pe ce sa mearga ? Pe 1.2 ? Da merge, dar eu nu vad rostul transplantului atat timp cat masina merge bine. Totusi o cutie de SN are niste ani si niste km.

                              Alta varianta ar diferentialul si carterul de SN cu carcasa si pinioane le Logan.

                              Comment


                              • La volanta de 16v merge pus ambreiaj de SuperNova? Sau merge si cel de Clio 1/2 RS?
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google