Cateva Nelamuriri Legate De Niste Jante

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cateva Nelamuriri Legate De Niste Jante

    buna, as avea cateva intrebari legate de niste jante de aluminiu exip primite din germania, sunt de 15" 4x100 dar gaura interiara este de 59mm, intrebarile sunt urmatoarele:

    1. cat de sigur e sa merg la un strungar cu ele sa-mi mareasca gaura din mijlocul jantelor la 60mm, ca ele sa se potriveasca pe sandero, cand am dat jos cauciucurile omu de la vulcanizare mi-a spus ca fara flansa nu merge.

    2. buzele jantelor au fost putin zgariate, asa ca m-am informat pe net cum pot scapa de ele, am dat cu smirglu de la 60 pana la 1000 pana am scapat de zgarieturi, si am dat si cu 1200 cu apa sa luceasca, toate bune, am scapat de zgarieturi arata ca noi, cu o mica exceptie: in unele locuri unde a trebuit sa dau mai mult cu smirglu sa scot zgarieturile, a ramas culoarea jantei mai inchisa, am citit undeva cum ca acela ar fi aluminiul propriu zis si restu ar fi lacul cu care este data janta. daca dau cu lac peste acele pete, o sa fie culoarea uniforma sau trebuie sa dau jos tot lacul anterior sa ajung la aluminiu peste tot (ceea ce ar insemna ore multe de munca avand in vedere ca setul are 5 jante, si la toate am ramas cu cate o pata de genu.

    ce-mi recomandati? imi cer scuze daca s-a mai intrebat ceva de genu, m-am uitat peste topicuri dar n-am gasit nimic concret.

    multumesc anticipt si astept raspunsuri.

    si inca un lucru: 2 din jante au pe interior niste bucati de metal pe care scrie 5g 10g 5g , alea banuiesc ca sunt pt echilibrare, dar sunt pt echilibarea jantei fara cauciuc? adica daca le dau jos cand imi pun cauciucurile le v-a echilibra din nou oricum. sau alea trbuie sa stea acolo sa nu ma ating de ele? iar daca e ok sa le dau jos, cum le pot da jos fara sa deteriorez sau zgarii janta
    Last edited by robby88; 30 November 2012, 15:26. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    nu sunt doar lacuite, sunt si vopsite (argintiu..). greutatile acelea sunt "plumbi" adezivi. le dai jos si le folosesti la undita . poti majora gaura fara probleme, la un strungar mai priceput.

    Comment


    • #3
      daca dau jos de pe jante plumbii aia, cand imi pun cauciucurile n-o sa fie problema de genu ca trebuie sa puna prea mult plumb intre cauciuc si janta? am inteles ca daca trebuie pus prea mult sa le echilibreze nu e ok. imi cer scuze de intrebari cretine dar sunt bata la capitolul asta

      Comment


      • #4
        Echilibrarea se face intotdeauna cu anvelopa montata; plumbi iti va pune cati va fi nevoie, astfel ca roata sa fie perfect echilibrata.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          am inteles ca trebuie sa dau janta cu: primer, vopsea si lac... in cazul meu mai este vopsea pe janta, doar pe alocuri se vede aluminiul, daca dau cu primer peste tot (adica peste vopseaua existenta) se intampla ceva? sau dau cu primer doar unde se vede aluminiul si dupa aceea dau cu vopsea + lac. sau pur si simplu dau cu vopsea pe toata suprafara care trebuie vopsita si dupa aceea cu lac si nu mai dau cu primer?

          Comment


          • #6
            Vreau să-mi achiziţionez un set de 4 jante pentru anvelopele de vară, asta ca să scap în sfârşit de chinul schimbatului de anvelope de iarnă cu cele de vară şi viceversa!
            Cele de origine au un preţ destul de mare, le-am găsit la 180 lei/bucata aşa că am mai căutat alternative la ele, găsind într-un final acest model fabricat de MW Gianetti, Jantă Oţel 15" ET43 la 152 lei/bucata!



            A mai folosit cineva aşa ceva, păreri, sugestii?
            Economia totală ar fi de 112 lei şi aş vrea să ştiu dacă merită să mă zgârcesc la "tărâţe"!

            Comment


            • #7
              NU te baga MW Gianetti, Jantă Oţel 15" ET43 la 152 lei/bucata.
              In primu' rand, alea de origine au ET50, astea vad ca au ET43. Dar nu asta ar fi cauza principala.
              Nu te zgarci la tarate, sa nu patesti ca mine.
              In final cu tot cu paguba, m-au dus la aprox. 10mil 4 buc...cand puteam sa scap cu 6.5mil.

              Sunt 203lei / buc. la Nesty. Chiar acum am sunat sa intreb. Deci acelasi pret ca la Dacoserv.
              Considera ca e o investitie pe termen lung, poate mai lung decat un set de anvelope.

              Comment


              • #8
                Te contrazic, eu am originale cu ET 43 si am cumparat pentru cauciucurile de iarna tot originale si tot cu ET 43. Cand am cumparat am putut sa aleg intre cele 2 ET.

                Comment


                • #9
                  @ Ampt In functie de ET pe care il ai pe masina

                  ET50
                  Jante TABLA 15" - KFZ 7635 R 15 6 4X100 ET50 posibil argintii

                  Jante TABLA 15" - LOGAN ORIGINALE GRUP DACIA RENAULT R15 6 4X100 ET50

                  KFZ 8932 am pentru iarna si nu am avut probleme cu ele
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #10
                    @t0rquemada: Le-am văzut pe cele de la Vardexim, dar eu am pe maşină ET43 şi aşa le vreau şi pe cele noi!
                    Mersi frumos de info!

                    Comment


                    • #11
                      et43 este la logan ph2, iar la ph1 este et50.
                      Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                      Comment


                      • #12
                        Alte păreri?

                        Comment


                        • #13
                          1) Jantele de origine sunt furnizate de MW Gianetti.

                          http://www.jantealuminiu.ro/Janta-MW...60-1-p6558.htm

                          2) Jantele KFZ ar fi o a 2-a optiune.

                          3) Jante origine.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Cromatic View Post
                            1) Jantele de origine sunt furnizate de MW Gianetti.
                            3) Jante origine.
                            Am citit şi eu informaţia aceasta, dar nu sunt pe deplin convins că este aşa!
                            Este o contradicţie între punctele 1), respectiv 3), în sensul că dacă 1) este adevărat, atunci 3) înseamnă fix acelaşi lucru!
                            @Cromatic: Mulţumesc frumos de info!

                            Şi totuşi ar exista posibilitatea ca jantele să fie fabricate de MW Gianetti la fabrica din Drăgăşani şi pe ele să scrie Dacia-Renault!
                            ET-ul corespunde, interaxa este la fel, gaura de centrare tot 60,1mm, la greutatea lor sunt ceva diferenţe: 7,6 kg Janta Dacia-Renault / 7,2 Kg Janta MW Gianetti!
                            Dilemă mare mon cher!
                            Last edited by Ampt; 27 April 2014, 10:18. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #15
                              Nu inseamna acelasi lucru, cele de origine sunt facute dupa un caiet de sarcini (in caz de ceva raspunde DACIA nu MW - desi nu e cazul). In plus MW aftermarket are omologare TUV, tot ce se vinde pe site-ul ala e conform cu standardele in vigoare + garantie comerciala de 2 ani.

                              Fa-ma sa-nteleg, ai cantarit personal jantele si au rezultat valorile alea?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google