Problema Sunet Ciudat , Tripidatie Spate Logan 1.4 Din 2005

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Sunet Ciudat , Tripidatie Spate Logan 1.4 Din 2005

    buna am o problem pe care inca nu am reusit sa o depistez un sunet ciudat se aude in spate in momentul in care merg pe un drum mai prost in sepcial la denivelari scurte se aude in sapte o tripidatie cateodata pe partea stanga alta data pe dreapta probabil se transmite. Sunetul e ca fiid de plasti am mers la mecanic mi-a spus ca amortizoarele sunt de vina le-am schimbat apoi bucsele de pe puntea spate acelasi rezultat mai apoi am desfacut stopurile spate pt ca am inteles tot pe forum ca si asta ar putea fi o problema si la imbinare le-am pus un burete sa nu se atinga plasticul dar acelasi sunet si in sepciala cum iarna pe drumul inzapezit s-au cu gheta e iritant pentru ca suna permanet la ceea mai mica denivelare. Am uitat sa spun ca ma verificat si capitonajele de la usi si nu imi explic de unde ar putea fi problema am emrs in 3 service cu ea dar s-a invartit catva mecanici si tot nu i-a gasit problema . cine are o idee va rog ajutati-ma

  • #2
    Uite colegul crististreulea a facut un tutorial aici http://www.loganclub.ro/forum/tutori...6.html?t=45486 despre imobilizarea cablului de frana de mina .......poate o fi de acolo.

    Acum citeva luni am avut proasta idee sa schimb pozitia de intindere a arcurilor de la portbagaj ,,,in scurt timp mi-a aparut zogomot asemanator cu ce descrii tu ,insa stiind unde am "mesterit" am repus in pozitia initiala arcul.Verifica si tu si incearca sa schimbi pozitia arcurilor .
    Attached Files

    Comment


    • #3
      mersii mult din cate vad in filmulet sunetul e asemanator cu ce am eu sau chiar identic astazi am sa merg sa irezolv problema si revin cu noutati

      Comment


      • #4
        am avut si eu o problema asemanatoare..verifica perna din spate cea care sta peste rezervor. scoate-o si pune sub ea o patura. la mine se rupsese buretele pernei si atingea sarma pernei pe tabla.

        Comment


        • #5
          zgomot ... zgomot si iar zgomot

          in principiu din cauza materialelor din care este confectionat autoturismul exista cateva zgomote tehnologice pe care cei de la dacia nu o sa le comunice oficial niciodata. ce descrii tu poate aparea de la diverse reziduri de pe sosea adica de la pietricele si nisip care s-au depus in farfuriile de la arcuri ... si arcurile de la sustinerea capotei porbagajului dat fiind temperatura scazuta poate intra in oscilatie si vibra. sunt tot felul de cauze ... incearca in primul rand sa treci pe la o spalatorie dupa care sa bagi un burei in interiorul arcurilor de la porbagaj, sa verifici strangerea rotii de rezerva a cricului . daca nu dispare zgomotul ...........
          eu am patit ce descrii tu am facut toate operatiunile de mai sus si am scapat pentru moment creg

          Comment


          • #6
            Si la mine a aparut un zgomot ciudat la viteza....si am depistat....e rulmentul spart.....si se aude de zici ca e o dacie 1310 cu toba sparta......
            daca esti puternic si ai vointa le rezovi pe toate

            Comment


            • #7
              am depistat mai multe probleme pe care pot sa vi le comunic una ar fi faptul ca suportul unde e bacul pentru numarul din sapte era iesit din locasul lui statea in fire si producea un zgomot asta am rezolvat-o, a 2 chestie era o tetiera de la bancheta sapte avea o tripidatia care la fel transmitea un sunet dar totusi can dsi cand mai exista zgomote ciudate dar revin cu o alta problema

              pe partea fata am schimbat in toamna brate planetare capete de bara si rulument pivot si bielata antiruliu deoarece erau varza toatea . acum constat ca ceva trozneste foarte tare si imi trnsmite o bataia in pod dar cand masian face balans se aude si pe stanga si pe dreapta asemantor cu snuentul cand iti sunt capatele de bara duse.Am mers in service toate sunt rigide nu e problema aceea m-am gandit laarcuri la fel nu e problema. Un mecanic mi-a spus ca e posibil sa fie dusa caseta de directie dar imi e greu sa cred nu curge ulei sau sa am bataie in volan. aveti vre-o idee pentru ca daca merg la reprezentanta o sa primesc acleasi raspuns adica pe ghicite le i-a si chelti o gramada de bani. am cu el 1480000 km si pana acum nu de mult nu avea asemenea simptmome sau n-am auzit cum erau duse bucsele si celelate
              Last edited by claus; 16 January 2013, 03:13. Reason: Automerged Doublepost

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google