Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Camerele pentru rovinietă împânzesc ţara. CNADNR creşte de 6 ori numărul acestora.

    CNADNR a decis înmulţirea numărului de camere fixe pentru detectarea lipsei rovinietelor, din cauza încasărilor mici. Astfel, pe drumurile naţionale din ţară vor pândi de şase ori mai multe camere fixe.

    Conducerea Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR) din România a anunţat că de luna viitoare va cumpăra încă 63 de camere fixe pentru depistarea celor care circulă fără rovinietă, potrivit ziarulring.

    Acestea se adaugă celor 11 camere fixe şi 14 mobile existente deja, noile achiziţii făcând parte din setul de măsuri care vizează creşterea gradului de plată voluntară a taxei respective.

    După 10 ani ar fi trebuit să avem un grad de încasare de 80%, iar noi abia dacă avem 30%. Scopul nostru nu a fost şi nu este să dăm amenzi, ci ca toată lumea să conştientizeze că pentru utilizarea drumurilor naţionale trebuie să plătească rovinieta, a declarat Lucian Calmuş, director comercial al CNADNR.

    Comment


    • eu zic ca suntem constienti ce platim: ...nimic, eventual gropi si denivelari si incompetenta lor.

      Comment


      • N-are rost sa facem politica aici, ca nu eliminam noi taxele.
        Rovinieta se plateste doar pentru drumurile nationale, nu e obligatorie pentru celelalte categorii de drumuri.
        Nu circuli pe DN, nu platesti. Eu am mers pe DN-uri si autostrazi in concediu jumatate de tara si au fost drumuri bune.
        Last edited by mr.K; 18 October 2012, 13:56.

        Comment


        • marea autostrada (a se citi centura) de la Sb dupa vreo 8 ani de executie si max 2 ani de folosire a inceput sa sufere de cratere si denivelari; intr-adevar 2 ani e destul de mult...sunt romanii prea pretentiosi!

          Comment


          • Daca ne poti zice ceva de rovinieta, ar fi util.

            Comment


            • cumparati rovigneta pentru a fi legal...

              Comment


              • ca o informatie, in statiile rompetrol nu se mai elibereaza rovinieta de la 1 octombrie cu aproximatie, pana nu se stie cand ...

                Comment


                • oricum poti sa iti iei si de la tonomate de cartele rovigneta !
                  sigpic

                  Comment


                  • Am reinnoit rovigneta la o benzinarie Mol si mi-a cerut doar numarul de inmatriculare pe care l-a introdus intr-un dispozitiv portabil care a eliberat hartia(rovigneta) cu datele de sasiu si perioada de valabilitate.
                    Deci totul este electronic si asa te verifica.
                    Anul trecut mi-a cerut talonul dar se pare ca am mai evoluat.

                    Comment


                    • La inceput s-a creat "arhiva" folosind datele din certificatul de inmatriculare.
                      Era firesc sa isi solicite doar numarul de inmatriculare, tu fiind deja in baza lor de date.
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Baza de date folosita de sistem (SIEGMCR) e cea de la DRCPIV (Inmatriculari Vehicule).
                        Din octombrie 2010 ajunge doar furnizarea numarului de inmatriculare, ca se cere talonul e altceva, doar pentru o supraverificare.
                        O baza de date creata nu ajuta, acel numar de inmatriculare poate trece pe alta masina cu o categorie de tarifara diferita. Doar la inmatriculari stii exact ce masina are acel numar de inmatriculare.
                        Last edited by mr.K; 18 October 2012, 23:14.

                        Comment


                        • La inceput s-a facut "transplant" de date intre cele doua baze de date?
                          Nu s-au introdus manual datele fiecarui autoturism, in noua-viitoare arhiva?
                          Din ce mai scormonesc memoria, la inceput au bughisit datele din certificat... Sa nu fi stiut "tinerii" de la ghiseu ca era mai simplu doar sa introduca numarul de inmatriculare, pentru reperare?

                          Am avut ocazia sa vorbesc cu un flacau de la Novensys, atunci in 2010 si ne avertiza pe cei prezenti de a ne cumpara (daca nu o facuseram deja), caci sistemul urma "sa comita victime" prin amenzi. Imi pare rau ca nu am avut si timpul pentru a-l "interoga", desi nu facuse parte direct din echipa de implementare...
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • Initial in sistem au fost migrate bazele de date adunate din vreo 400 de puncte apartinand unui numar de 7-8 distribuitori. Tot asa, inainte de octombrie 2010 rovinieta ramanea valabila si la schimbarea numarului de inmatriculare al acelei masini.
                            De aia a fost un risc de amenzi.

                            Acum, singurul risc e ca cineva de la DRCPIV sa fie prea lenes sa introduca noile date le unui autovehicul, dar putin probabil.
                            De aceea, verificati concordanta numar inmatriculare-serise sasiu pe rovinieta si pe talonul masinii.
                            Prevederea e sfanta. Voi semnati un bon la dealer, ca atestati corectitudinea datelor. Odata semnat, mai aveti 60 de minute sa indreptati o eroare ce o descoperiti ulterior.
                            Dupa aia, e raspunderea voastra pentru tot ce o sa rezulte din innformatiile incorecte de pe rovinieta si implicit din baza de date.

                            Comment


                            • Am inteles, acum...
                              Cand se referea la "victime", povestea de modul in care va functiona mecanismul: camerele de filmat/pozat, distanta intre vechicule la care nu poate "percuta" camera (extrem de mica, impozibil de atins), emiterea amenzii, transmiterea ei, etc...
                              Era, atunci, ceva absolut nou.
                              Culmea! Acum, dupa luni buuune de functionare, tot exista foarte multi utilizatori care nu platesc rovinieta.
                              Ce sa vorbim de perioada de dinainte, cand si mai multi nu o plateau, prea putini fiind descoperiti/sanctionati.
                              Pentru multi a fost o supriza. Neplacuta.
                              Ca au fost si erori, e alta poveste, din alt film, dar se pare ca mecanismul se perfectioneaza si in acest sens
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • Sistemul are 2 ani de cand functioneaza, s-au eliminat multe neajunsuri.
                                S-a eliminat de exemplu aberatia unei amenzi in fiecare zi, acum e una la 30 de zile.
                                Romanii nu sunt obinuiti sa plateasca serviciile de care beneficiaza, exact ca in cazul parcarilor. Nici veniturile nu-s mari, dar....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google