Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aici ca sa-ti dai seama cat de idioti sunt, pentru ca nu sunt in stare sa colecteze niste taxe. Puteau s-o faca foarte simplu ca americanii, sau alte tari cu apa calda. Au preferat sa bage bani (au mancat si gurile unora, ceva) intr-un sistem alambicat, completat de birocratia exagerata.
    Asta e de manual "Cum sa te complici in colectarea taxelor"
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • In Canada totul e colectat prin asigurari, inclusiv taxele pentru drum.
      Totusi, actualul sistem de colectare e destul de bun, in acest moment, iar rovinietele sunt mai ieftine ca la vecini.
      De exemplu bulgarii le au mai scumpe, iar drumurile lor nu-s mai bune ca ale noastre.

      Comment


      • nu stiu exact cum stau bulgarii cu drumurile dar cu autostrazile sigur sunt pe calea cea buna, pe cand la noi ....

        Comment


        • Pe calea cea buna suntem si noi, doar ca statul nu poate plati nici ce s-au facut pana acum. CNADNR are peste 1 miliard de lei datorii.
          Doriti o majorare de rovinieta sau ceva taxe de autostrada? Eu unul, nu. Cand vor fi gata, vor fi. Prefer ca drumurile nationale sa fie practicabile, la acelasi pret al rovinietei.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Pe calea cea buna suntem si noi, doar ca statul nu poate plati nici ce s-au facut pana acum. CNADNR are peste 1 miliard de lei datorii.
            Ponta a zis azi ca nu o sa mai angajeze lucrari pentru drumuri nationale si autostrazi "pe caiet" .

            Comment


            • Ponta mai zice pana in decembrie. Dupa aia, se poate sa nu mai fie prim ministru. Slabut, copy-lotul, asteptam mai multe de la el. Nu stie decat sa se planga.
              Daca nu faci autostrazi "pe caiet", nu le termini niciodata.

              Comment


              • Rovinieta se poate plati prin telefonul mobil.

                Conducatorii auto din Romania pot achita taxa de drum catre Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) prin intermediul telefonului mobil, accesand aplicatia lansata de site-ul e-rovinieta.ro si disponibila pentru principalele sisteme de operare smartphones de pe piata în acest moment - iOS, Android si Windows Phone, se arata într-un comunicat remis joi AGERPRES de Uniunea Nationala a Transportatorilor Rutieri din Romania (UNTRR).
                "Aplicatia este gratuita si poate fi folosita de orice terminal cu o conexiune la internet. Orice persoana fizica sau juridica poate utiliza aplicatiile de mobil pentru a genera comenzi de roviniete pentru un numar nelimitat de beneficiari sau de vehicule. Comenzile sunt plasate în functie de datele proprii, care, odata introduse, sunt înmagazinate spre a fi folosite cu usurinta pentru comenzi viitoare. Aplicatiile salveaza de asemenea si rovinietele emise, ajutand utilizatorul sa vada în permanenta statusul comenzii si sa poata face o evidenta si un management al rovinietelor: data începere, validitate etc.", a declarat Radu Dinescu, secretar general al UNTRR.

                Comment


                • Nu vad unde mentioneaza daca necesita card sau daca se plateste in factura de mobil...
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Pai cred mai dureaza putin, acum doar au aruncat buzduganul. Logic ar fi sa apara plata pe factura de mobil, sau se ia suma din creditul cartelei.

                    Comment


                    • Va salut aveti idee daca pe langa cele 10 locatii cu camerele fpxe pentru rovinieta au mai aparut si altele?
                      De exemplu eu am vazut o camera ciudata in Judetul Arges in Comuna Albota DN 65 E 574.
                      Aveti idee pentru ce e aceasta camera?
                      atasez catvea poze dar nu sunt prea concludente...va multumesc
                      Thumbnail-uri ataşate
                      Attached Files

                      Comment


                      • Se vor mai instala inca 50-60 de camere fixe. Posibil ca primele sa se fi instalat deja.

                        Comment


                        • Conducatorii auto pot plati taxa de drum catre Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania si prin SMS. De asemenea, numarul de inmatriculare asociat unei roviniete va putea fi modificat gratuit.

                          Aceste prevederi sunt incluse in Ordinul MTI nr. 2.166/2012 publicat la data de 29 noiembrie in Monitorul Oficial al Romaniei.

                          Plata rovinietei prin SMS se face respectand urmatorii pasi:

                          1. Solicitantul transmite prin SMS numarul de inmatriculare al autovehiculului si tipul acestuia.

                          2. Solicitantul va primi un mesaj prin care i se aduce la cunostinta ca rovinieta va fi emisa pentru datele transmise.

                          3. Confirmarea emiterii rovinietei cu alt mesaj text trimis de solicitant.

                          4. Ultimul pas presupune primirea de catre solicitant a unui SMS care contine urmatoarele informatii ce vor fi stocate in baza de date a Sistemului Informatic de Emitere, Gestiune, Monitorizare si Control al Rovinietei (SIEGMR): seria rovinietei si seria unica a tranzactiei; numarul de identificare si cel de inmatriculare al vehiculului; tipul vehiculului; anul, luna, ziua si ora de la care este valabila rovinieta si anul, luna, ziua si ora expirarii valabilitatii acesteia.


                          Deocamdata nu zice la ce numar sa trimiti SMS. Din ce zice in ordinul ala, rovinieta prin SMS se va putea cumpara numai pentru autovehiculele cu numar de Romania, doar pentru perioadele minime, in cazul autoturismelor asta insemnand pe 7 zile.

                          Conducătorii auto români pot achita începând de miercuri, 5 decembrie, tariful aferent rovinietei prin intermediul serviciului de mesaje scurte SMS, la numărul de telefon 7500, facilitatea fiind posibilă însă numai în reţeaua Orange, şi doar pentru perioada minimă de utilizare.

                          Noua facilitate de plată a rovinietei este dezvoltată şi pusă la dispoziţia utilizatorilor de CNADNR SA, împreună cu Serviciul de Telecomunicaţii Speciale şi operatorul de telefonie mobilă Orange. Numărul de telefon alocat în reţeaua Orange este 7500, iar tariful va fi de 5 eurocenti/SMS trimis.
                          De miercuri, 5 decembrie.

                          A aparut si pe site-ul CNADNR.


                          Pentru achizitia on line, se poate folosi o aplicatie pentru smartphone.
                          Last edited by mr.K; 4 December 2012, 15:37. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Rovinieta pe 1 an, 126lei; anul trecut am platit 121lei.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Diferenta de curs valutar

                              Comment


                              • Am si eu o problema ! Acum o saptamana am facut un drum pana la Giurgiu si prin Jilava am oprit la un petrom sa fac rovineta . Am facut pe 1 saptamana, am platit 14 lei i-am dat talonul doamnei de la casa si eu grabindu-ma nu am mai verificat datele daca sunt coorecte si in loc de B 194 DNY (numarul meu) mi-a gresit numarul si a scris B 194 TNY ... eu intre timp am mai fost plecat din Bucuresti si nu am mai facut alta rovineta stiind ca o am pe aceea valabila pana ieri . Acuma ce am de facut ca mai mult ca sigur o sa imi vina amenda acasa . Daca contest am sanse sa castig ? Stiu ca intr-o luna nu poate sa iti vina decat o amenda pt rovineta
                                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google