1.5dci 85cp Vs 1.5dci90cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.5dci 85cp Vs 1.5dci90cp

    Vreau sa achizitionez un logan berlina second si vreau niste pareri, recomandari intre cele doua motorizari.

    1. 1.5dci euro4 - 85cp
    avantaje => .....
    dezavantaje => ....


    2. 1.5dci euro5 - 90cp
    avantaje => .....
    dezavantaje => ....

    masina va avea maxim 20 - 30.000km si berlina
    la euro5 stiu ca are filtru de particule, dar in rest nu ma pricep.
    multumesc
    merita diferenta de ~1.000 euro sa cumpar logan mai nou de 1 an si motor euro5?

    multumesc anticipat pt raspunsuri

  • #2
    cel de 90 are motor cu tehnologie mai noua,respectiv pompa motorina injectoare cu o fiabilitate mai mare.

    Comment


    • #3
      Eu unu as alege cel de 90 de cai,acuma depinde de bugetul tau.

      Comment


      • #4
        La ce preţ ai găsit maşinile ?

        Comment


        • #5
          daca stii sa "ai grija" de FAP sa nu il infunzi cumpara-ti de 90 de cai. rupe fashul motorul ala.
          e cu mult peste cel de 85 si se tine de parca are pe satan in el.
          am mers cu ambele variante de m-am saturat la drum lung si daca ar fi sa imi iau un logan 2 (logan 1 am deja 2...pe benzina ), cu motorul asta l-as lua.

          Comment


          • #6
            deci sa merg pe 1.5dci euro5 - 90cp
            l-am gasit pe autovit cu preturi intre 6.500 - 7.500euro, din 2012

            pana acuma am un 1.4mpi din 2008 fara ac. vreau sa-l vand si sa trec pe dci (consum si AC) pana'n vara vreau sa schimb cand vin caldurile si o sa am nevoie de AC

            skd_ozenel ce intelegi "ca rupe fashul motorul ala"

            Comment


            • #7
              eu as alege 1.5 DCI 90 de cai, tehnologie mai noua si rapoarte cutie mult mai ok.

              Comment


              • #8
                nu stiu cata tehnologie are noul dci 90cp fap ,dar dintre doua pocnitori eu nu as alege niciunul.dci-ul la logan a avut si o sa mai aibe bube in continuare.sistenmul de injectie nu stiu cat de nou si fiabil e la ala de 90 cp .turbinele la dci se au si o sa mai aibe belele, sistemul FAP de la mai multi producatori a avut belele,citeste pe net si o sa vezi.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • #9
                  PS apropo.. cu rugina cum sta loganul ph2 din 2012? peste 5 ani o sa am probleme? ca la ph1?

                  PS2 - Logan2 din 2013 are tabla galvanizata?

                  Comment


                  • #10
                    daca or sa scoata astia de la mioveni masini galvanizate iti dai seama ca le vor face o reclama... cind or sa se laude cu asta, atunci sa te gindesti ca au si fiarele noastre nationale o tabla buna. in afara asta nu e ceva de lauda, atit de banal si normal a ajuns acolo.

                    Comment


                    • #11
                      okey...
                      am inteles, merg pe 90cp si am grija de motor

                      Comment


                      • #12
                        Am ambele modele. Daca vrei putere bruta (incredibila pt un logan) ia dci85 euro4 si fa-i resoftare. mult mai placut la condus (are trepte mai scurte) fata de cel de dci90 euro5. Ca si fiabilitate la motor nu cred sa mai aibe probleme nici unu, eu am alimentat ~80% petrom, 15% rompetrol 5% alte benzinarii, nici un fel de problema la motor, cel de 85 are 160.000km iar cel de 90 ~30000km; Ca + la cel de 90 consum mai mic in oras, si la viteze peste 130km/h iar cutia fiind mai lunga merge mai lejer la viteze mari (la 160Km/h ai putin peste 3000U/min). Ca si viteza maxima cu ambele am prins 190Km/h pe bord. FAP-ul la euro5 gatuieste putin motorul + cutia cu trepte putin mai lungi lasa senzatia ca este mai puturos ca cel de 85 euro4. In ceea ce priveste FAP, sistemul este foarte bine pus la punct, nu cred sa apara probleme, mai ales daca la cateva mii de km faci si un drum mai lung(banuiesc ca de aia iti iei diesel). Cine spune ca dieselul nu merita daca nu faci peste 20000Km/an are dreptate. Ca si cost de intretinere euro4 ~450ron /10000km la reprezentanta, 280ron la alte serviceuri cu piese originale si ulei Mobil1, la euro5 ~650ron /20000km la reprezentanta(asta cand nu schimbi placute de frana). Sunt placut surprins de logan dci, am avut multe alte masini, este o masina fiabila ei economica, daca nu ai prea multe pretentii, e placut sentimentul de peste 1000km autonomie cu un plin de motorina . Alegerea iti apartine, bafta!

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google