Big Brother In Trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Noi despre ce vorbim aici? Spune despre ce conditii de trafic este vorba, ca nu te-am intrebat daca vor fi sau nu vor fi vreodata.

    Nu era vorba de niciun apropo sau de corectitudine, dar daca tu te simti cu musca pe caciula, atunci m-am lamurit de ce sunt politistii infecti - pentru ca au treaba cu tine.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #32
      Ca sa stopezi un fenomen trebuie sa iei masuri legale. Cred ca 80% sunt deranjati de modul in care romanii isi conduc masinile, le stationeaza. Am stat detasat la munca in Germania ca inginer vreo 3 ani in Bavaria si bateam Elvetia, Franta, Germania lunar. Disciplina. Masini suparate respectand indicatoare de restrictie de viteza de 30 km/h. Trafic fluidizat, fara injuraturi si ghertoi. Sa fie oare civilizatia, frica de amenzi sau calitatea omului? Cred ca un cumul din toate. Pe autostrada unul a oprit ca ratase intrarea in benzinarie. A dat cu spatele si ghinionul lui pe prima banda incet mergeau "baietii" imbracati obisnuit, masini medie. L-au facut la portofel sigur.

      In Romania problema amenzilor este legata de proba caci Procesul Verbal poate fi contestat in instanta. Ai probe amenda se mentine, n-ai se anuleaza. Nu poate constatatorul sa spuna ca te-a vazut trecand pe rosu, ce proba are? Mai ales ca el este in fata semaforului si nu in spate. Politia este prea proasta sa aiba dovezi, politistii cacaciosii aia tineri aplica legea de-a-n boulea. Ia colo la americani masina este dotata cu camera video si microfon. Probe pentru judecator. Am fost amendat anul trecut ca am sunat la 112 pentru un nene cazut in strada. Politistii il stiau de betiv si m-au apostrofat verbal ca blochez numarul, ca este fals. M-au amendat pentru apel fals. I-am desfiintat in instanta usor. Apel fals este cand o faci cu intentie si cand n-ai nimic urgent. Ori daca un om cazut in sant (pe care l-am pozat pentru probe), chiar si betiv fiind, i se refuza un ajutor, inseamna ca ne-am pierdut umanitatea. Acei politisti meritau o plangere pe baza statutului politistului.

      Concluzie, miscarea este buna, sper sa fie tinuta la maxim. Nu ma deranjeaza pentru ca eu respect legea si partenerii de trafic. Nimeni nu este mai presus de lege si asta ar trebuie sa fie sloganul romanilor, nu desteapta-te romane. Daca toti ne-am dori ordine, tara asta s-ar pune pe picioare.

      Comment


      • #33
        @cosmindan: ti se pare normal ca pe Dn1 unde limita e 100 km/h in afara localitatii, sa mergi pe banda 3 cu 70 km/h, sau sa gasesti 2 cascati care merg paralel pe banda 2 si 3?
        Din punctul meu de vedere, astia gura casca sunt principalii vinovati de producerea de accidente, mai ales pe dn1. De ce?
        Pentru ca am vazut multe faze de genul in care "X" dormea pe banda 3 cu 60-70 km/h, cel din spate are rabdare 1 minut, 2, 3 si din cauza lui trebuie sa faca manevre periculoase de depasire pe banda 2, ceea ce nu este ok.
        Vrei sa dormi? Ok, treci te rog frumos pe banda 1, dar lasa banda 3 libera.
        Daca banda 3 ar fi libera, nu ai mai fi nevoit sa faci depasiri si jonglerii prin trafic.
        E doar parerea mea.

        PPS: daca nu stie sa mearga pe DN1, sa stea acasa. Nu sunt legi mai speciale pe Dn1. Daca are carnet, ar trebuie sa le cunoasca.
        sigpic

        Comment


        • #34
          pai si cu adolescentii astia intarziati ce facem? ca le bubuie hormonii pe instalatie.
          ca de astia am vazut si in Austria, Franta, Italia, etc.
          dar parca isi pierdeau pantalonii de pe ei cand vedeau un politist si din lei se faceau pisoiasi.

          @pacco: pe DN1 din cate stiu portiunea aia cu 3 benzi e cu limitare la 70 cam toata...deci ce spui tu acolo?
          Last edited by skd_ozenel; 7 August 2013, 08:40.

          Comment


          • #35
            Din ce observ, majoritatea e de parere ca astfel de actiuni sunt binevenite, exceptandu-i pe unii care au ei o problema, de acceptiune se pare.
            Vorbea cineva de masuri preventive; astea sunt pana la urma si masuri profilactice, pentru ca, frica pazeste... legea; daca macar 1% din cei care au un comportament...deviant uneori atunci cand se afla in trafic, vor renunta la actiunile lor, atunci aceasta actiune a politiei si-a atins scopul; nu vi se pare ca e preventie? Cu cat mai multe actiuni de acest fel, cu atat mai bine. Altfel cum?; cu emisiuni si talk-show-uri la televizor, s-a vazut; nu merge.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #36
              Originally posted by vitriol View Post
              Noi despre ce vorbim aici? Spune despre ce conditii de trafic este vorba, ca nu te-am intrebat daca vor fi sau nu vor fi vreodata.

              Nu era vorba de niciun apropo sau de corectitudine, dar daca tu te simti cu musca pe caciula, atunci m-am lamurit de ce sunt politistii infecti - pentru ca au treaba cu tine.
              NU are rost sa mai comentez in vreun fel spusele tale. Ramai cu ale tale concluzii eronate.

              Comment


              • #37
                Daca vrei sa discutam, vino cu niste argumente palbabile, nu ma lua cu "n-are rost sa discutam" sau cu "ramai cu ale tale concluzii eronate".

                Daca tu esti de alta parere, bring it on - cum ar spune francezu', altfel nu faci decat sa folosesti forumul asta de pomana. La fel de bine ai putea sa nu scrii nimic.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Pacco View Post
                  Cu ce te deranjeaza soferii care fac jonglerii?
                  Si eu fac jonglerii cu masina de la munca, pentru ca de fiecare data sunt in graba, am urgente si nu pot sta dupa fiecare adormit.
                  PS: de la iesire de la Otopeni (iesirea de la gara Balotesti, nu cealalta spre Bucuresti), pana la intersectie la Izvor am facut 18 minute pe ceas.
                  Acelasi drum, mers normal si asteptat dupa fiecare adormit am facut 40 minute.
                  Am alte lucruri mai importante de facut decat sa stau dupa fiecare adormit.

                  PPS: nu depasesc coloana la semafor, nu merg pe linia de tramvai, nu trec pe rosu, etc.
                  Cred ca astea sunt singurele reguli pe care le-ai respectat ca sa scoti timpul asta .
                  Din postul tau reiese : adormit = sofer care merge legal .

                  Parerea mea.

                  Originally posted by Pacco View Post
                  @cosmindan: ti se pare normal ca pe Dn1 unde limita e 100 km/h in afara localitatii, sa mergi pe banda 3 cu 70 km/h, sau sa gasesti 2 cascati care merg paralel pe banda 2 si 3?
                  Din punctul meu de vedere, astia gura casca sunt principalii vinovati de producerea de accidente, mai ales pe dn1. De ce?
                  Pentru ca am vazut multe faze de genul in care "X" dormea pe banda 3 cu 60-70 km/h, cel din spate are rabdare 1 minut, 2, 3 si din cauza lui trebuie sa faca manevre periculoase de depasire pe banda 2, ceea ce nu este ok.
                  Vrei sa dormi? Ok, treci te rog frumos pe banda 1, dar lasa banda 3 libera.
                  Daca banda 3 ar fi libera, nu ai mai fi nevoit sa faci depasiri si jonglerii prin trafic.
                  E doar parerea mea.

                  PPS: daca nu stie sa mearga pe DN1, sa stea acasa. Nu sunt legi mai speciale pe Dn1. Daca are carnet, ar trebuie sa le cunoasca.
                  100 km/h este limita superioara nu viteza minima .
                  Dupa tine , cei care merg legal sunt vinovati de accidentele pe care le produc vitezomanii in incercarile acrobatice de depasire .
                  Adormitii , soferi care merg cu 70 unde limita MAXIMA este 100 sunt participanti la trafic , cu bune si rele , nu jaloane .

                  Atunci cand depasesc , pe DN1 , un sofer care merge cu 100 km/h (limita de viteza ) si iau flash-uri de la altul sa ma dau la o parte ce sunt, adormit ? Eu m-as da dar 75 cai ai mei fata de 300 ai celui din spate ce sa faca .
                  Deci in concluzie , adormit.
                  Last edited by cristiboerica; 7 August 2013, 10:59. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #39
                    mie mi se pare buna actiunea, mai ales ca au saltat si "smecheri", lucru rar intalnit de obicei. peste tot se face legea cu forta, nu cu vorba buna. Vorba unui amic ce locuieste la Bruxelles: " daca n-ai ce face cu banii, arunca o hartie pe jos, sau fumeaza in locuri nepermise. GARANTAT iei amenda". In Romanistan, din pacate, Politia este MULT prea blanda. Sunt de acord chiar si sa respect limitele imbecile de viteza, daca stiu sigur ca nu dau de carute/harburi/smecheri pe drum.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by cristiboerica View Post
                      Atunci cand depasesc , pe DN1 , un sofer care merge cu 100 km/h (limita de viteza ) si iau flash-uri de la altul sa ma dau la o parte ce sunt, adormit ? Eu m-as da dar 75 cai ai mei fata de 300 ai celui din spate ce sa faca .
                      Deci in concluzie , adormit.
                      Aici am si eu o problema.

                      Daca te bagi sa depasesti un sofer care merge cu 100km, te uiti in oglinda si vezi daca nu cumva vine vreo masina din spate, dar nu te uiti scurt si te bagi, ci te uiti de doua ori si calculezi cam cat de repede vine ala. Daca distanta dintre "cele doua ori" este mare, atunci nu te bagi pentru ca e clar ca ala vine tare si o sa te prinda in depasire. Astepti putin sa treaca si abia apoi poti sa te bagi.

                      Cam cat de greu e sa intelegi si sa faci ce am zis eu mai sus?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #41
                        daca ala are 100km/h pe dn1 si vrei sa depasesti, eu inteleg ca vrei, de fapt, sa incalci viteza maxima admisa. Ma insel?

                        Comment


                        • #42
                          Si care ar fi problema ta ca incalc eu limita de viteza? Treaba ta este sa lasi banda doi libera pentru depasiri, chiar daca depasirile alea se fac cu 200 km/h.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #43
                            Ei uite vezi, de asta v-as pune camere si radare ca la englezi...sa nu traga nimeni o basina fara sa afle politia.
                            Atitudinea de genul "Si care ar fi problema ta ca incalc eu limita de viteza?"
                            Fara suparare, dar din moment ce tu incalci limita de viteza, nu crezi ca omul care reactioneaza ciudat la flashurile tale e indreptatit sa reactioneze asa? Daca esti asa hotarat pe treaba du-te peste el si ia-l pe bara, da-l in sant... ai curaj?
                            In acelasi timp, daca e coloana pe ambele benzi si lumea merge constant, ti se pare normal sa apara un MIG de asta sa ii ia pe toti la rand la flash-uri ca sa ii impinga pe B1? Mie nu si nici nu ma dau la o parte iar daca se insista cu meltenismul asta incerc sa fac tot posibilul sa il incomodez pe respectivul. In 99,9% din cazuri smecheria se termina foarte repede.
                            incerc sa respect cat mai mult chestia cu banda de pe mijlocul drumului si sa o ocup cat mai putin si DOAR cand e necesar.
                            Sunt perfect de acord ca sunt foarte multi care folosesc B2 sau B3 aiurea ca sa se taraie cu 70-80km/h in afara localitatilor. NU le dau dreptate. De asemenea mi se par la fel de rapandule si cei care merg cu 60-70 in afara localitatilor pe drumuri cu o singura banda pe sens.
                            Daca nu ma grabesc o folosesc doar pentru depasiri si daca ma grabesc, ma integrez in coloana cat ma tin talentele sau masina, dupa caz.
                            Dar repet, atitudinea asta nu e deloc Ok. Vrei sa zbori la firul ierbii? Treaba ta, riscul tau, dar nu ma forta sa iti fac un favor, ca nu o sa ti-l fac. Dimpotriva.
                            Last edited by skd_ozenel; 7 August 2013, 11:47.

                            Comment


                            • #44
                              Asa, asa!

                              Niciodata in tara asta nu o sa se circule normal, lumea nu o sa se poarte normal, civilizat. E imposibil, de la faptul ca infrastructura este demna de evul mediu, iar meltenismul si mentalitatea mioritica sunt prezente in sangele multor conationali. Va raciti gura, nervii si tociti tastaturile degeaba.

                              Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                              Comment


                              • #45
                                Hai ca deja m-ai catalogat, gratuit, ca fiind cocalarul cu numere de Bugaria cu un godin din 1990 (BMW E36) care vine tare si ti da tie flash-uri.

                                Atitudinea asta cu "nu ma dau de pe banda 2 pentru ca merg cu limita legala" este una mioritica. In lege scrie clar ca banda doi este folosita pentru depasiri, nu specifica nicaieri ca daca mergi cu viteza legala esti indreptatit sa tii coloana in spatele tau si sa "sprijini legea", recte sa nu lasi pe nimeni sa o incalce.

                                Este o atitudine de om nesimtit ideea ca daca tu depasesti cu 100km/h si te bagi in depasire, ai dreptul s-o faci chiar daca il deranjezi (il faci sa franeze) pe ala care vine cu 150 km/h pe banda doi.

                                P.S. Nu dau flash-uri in depasiri si nici nu-mi iau flash-uri de la cei din spate, pentru ca am grija sa nu ma intersectez cu niciunul dintre ei.

                                Originally posted by skd_ozenel View Post
                                Vrei sa zbori la firul ierbii? Treaba ta, riscul tau, dar nu ma forta sa iti fac un favor, ca nu o sa ti-l fac. Dimpotriva.
                                Explica-mi treaba asta ca nu o inteleg. Daca eu vreau sa "zbor la firul ierbii" de ce sa nu te dai de pe banda doi? Care-i smecheria?
                                Last edited by vitriol; 7 August 2013, 12:00.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google