Presiune Anvelope 1.5 Dci 85CP 2009

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Presiune Anvelope 1.5 Dci 85CP 2009

    Pe portiera stanga fata scrie ca presiunea la anvelopele 185/65R15 este de 2.2 pa fata si 2.4 pe spate.
    Toata lumea imi spune ca sunt presiunile pentru papuc dar la VAN au 3.2 pe spate. Cred ca la papuc e la fel. Mentionez ca nu am luat masina de noua. E posibil sa fi schimbat cel dinainte folia cu presiunile?
    Daca ma poate ajuta cineva care are Logan 1.5 DCi cu ,,i" rosu 85 CP Laureate din 2009 sa se uite pe usa din partea soferului si sa-mi spuna ce presiune trebuie sa aiba aceasta masina pentru anvelopele de 185/65R15 (la mine sunt valorile cele de mai jos). La vulcanizare si service spun in general ca e prea mult.
    Multumesc anticipat.

  • #2
    Mult mai important decat culoarea I ului ar fi caroseria masinii, e MCV?
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #3
      mihai, cine crezi ca e atat de cretin incat sa schimbe acel sticker?
      eu am de la 2.0 la 2.2, depinde cat de incarcata e masina.

      Comment


      • #4
        presiune anvelope

        Originally posted by panomihai View Post
        Pe portiera stanga fata scrie ca presiunea la anvelopele 185/65R15 este de 2.2 pa fata si 2.4 pe spate.
        Toata lumea imi spune ca sunt presiunile pentru papuc dar la VAN au 3.2 pe spate. Cred ca la papuc e la fel. Mentionez ca nu am luat masina de noua. E posibil sa fi schimbat cel dinainte folia cu presiunile?
        Daca ma poate ajuta cineva care are Logan 1.5 DCi cu ,,i" rosu 85 CP Laureate din 2009 sa se uite pe usa din partea soferului si sa-mi spuna ce presiune trebuie sa aiba aceasta masina pentru anvelopele de 185/65R15 (la mine sunt valorile cele de mai jos). La vulcanizare si service spun in general ca e prea mult.
        Multumesc anticipat.
        Si eu am tot 1.5 dci (cu i rosu) fabricata in februarie 2008. Pe usa de la sofer e scris 2.4 pe fatza si 2.6 pe spate. Se uita ciudat la mine toti cei de la vulcanizari care mi-au schimbat anvelopele (vara/iarna) si nu le vine sa creada ca e asa mult. Ei de obicei baga 2.2. Abtibildul lipit pe usa soferului este original, eu fiind primul proprietar. Masina merge foarte bine cand rotile sunt umflate exact asa cum e indicat acolo, dar dezavantajul este ca simte cam toate denivelarile.

        Comment


        • #5
          Maine ma uit si eu la mine sa vad cat arata,mati facut curios,eu deobicei bag 2,2 toate patru.

          Comment


          • #6
            Presiune anvelope Logan Diesel 2009 BERLINA

            Scuze, este vorba despre berlina.

            Pe usa este si la mine 2,4 fata si 2,6 spate. Aceleasi probleme la vulcanizare.
            In carte scrie la fel, dar este trecut in paranteza (pentru break si furgon).
            Ce sa mai inteleg? Cum este corect?
            In service mi-au zis ca toate Loganurile tip Berlina au aceleasi presiune in anvelope, indiferent de motorizare si ca ar fi de 2,0 pe fata si de 2,2 pe spate.

            Comment


            • #7
              Cam asa stiam si eu, ca la berlina e 2 si 2,2 bar, poate au reusit astia din fabrica sa pun stikere aiurea pe usi.
              Presiunea in roti depinde de masa pe punte, nu de puterea motorului. O fi K9K mai greu decat un K7, dar nu chiar atat de mult.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #8
                eu am 1.5 dci 85cp si pe fata scrie 2.0 si spate 2.2, laureate, iunie 2009
                Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                Comment


                • #9
                  Si la mine tot asa scrie,2.0 fata 2.2 spate,1.5 dci 85cp din 2008 ianuarie.

                  Comment


                  • #10
                    Salut
                    2 pe fata si 2.2 pe spate. Al meu este din mai 2008

                    Comment


                    • #11
                      Problem solved!
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google