jante 17"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    depinde la cine apelezi de la RAR ,teoretic nu se pot...practic...merita sa incerci
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #17
      azi am fost la RAR la cineva pe care il cunosc, si mi-a cerut cartea de identitate.Dupa ce s-a uitat in ea a zis ca nu se pot trece in certificat deoarece fabrica nu a specificat ca se pot pune jante decat pe 14 sau 15.Singura modalitate de omologare este ducerea masinii in Bucuresti la un test de stabilitate, si daca iese testul bine, atunci obtii omologarea, daca nu .....pacat
      sigpic

      Comment


      • #18
        este o prostie sa sustii niste lucruri auzite din popor. Eu am jante pe 17 pe ligheanul meu 1.6 mpi . 205/45/17. Nici o diferenta la demaraj, si nici la consum. Atit timp cit roata intreaga, cu cauciuc montat pe ea nu depaseste greutatea unei roti de origine, esti in grafic. Planetarele sufera nu din cauza jantelor mai mari, ci sufera din cauza plusului de aderenta pe care-l aduc pneurile mai late. La plecari e pe loc in forta, planetarele sunt solicitate mai mult deparece roata nu mai rupe aderenta ca inainte, de aici folclorul asta absurd...

        Cu Politia e alta problema, fiecare se descurca cum poate
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • #19
          Salut nu vreau sa fac pe desteptul de la primul "contact" cu acest forum, dar simt nevoia sa intervin pentru eu am asa ceva pe Logan deci sunt in masura sa iti raspund.
          Treaba cu omologatul e clara: nu ai pile la RAR nu poti !
          Eu am dci-ul si cu tot cu power box jantele pe 17 m-au "mancat". In sensul ca am pierdut mult la demaraj, mi-a crescut sensibil consumul si au aparut si durerile de "dos" (masina devine mai rigida).
          Insa impreuna cu arcurile sport masina a devenit mult, muult mai stabila. Eu am versiunea Laureat (deci nu am ABS !) si cu gumele de 215/45/17 ma simt mai sigur. Acum masina franeaza mai bine.
          Varul meu are aceeasi "configuratie" numai ca e vorba de 1.6 8v. El nu s-a plans de problemele cu care m-am confruntat eu.
          Attached Files

          Comment


          • #20
            la demaraj se pierde,daca se pierde din cauza greutatii jantelor,insa la astea din aliaj nu se pune problema ,pentru ca sunt mai usoare decat alea din tabla.Eu le-am cantarit ale mele cu tot cu gume 205/55/ R16 si aveau 16 kg,la fel ca rezerva 185/65/R15 din tabla.Daca dimensiunile rotii/total cu tot cu cauciuc este aceeasi ca dimensiunea rotii cu jantele originale,si greutatea rotii este aceeasi,nu inteleg...unde se pierde puterea de la demaraj?Eu am impresia ca asta e doar un efect "placebo"
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #21
              eu am jante pe 17'' de vreo 4 luni si nu am probleme cu nimic atat ca este incomparabil mai stabila masina......
              Attached Files
              beat me if you can !!!

              Comment


              • #22
                Tu ai de 4 luni. Foarte bine, dar in cazul meu a trecut mai mult de un an. Asta am subliniat si eu ! Am castigat mult in privinta stabilitatii si a distantei de franare dar in rest ... JALEEE !!!
                Aaa ce motorizare ai ?

                Comment


                • #23
                  jale...la ce?
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by behu
                    Tu ai de 4 luni. Foarte bine, dar in cazul meu a trecut mai mult de un an. Asta am subliniat si eu ! Am castigat mult in privinta stabilitatii si a distantei de franare dar in rest ... JALEEE !!!
                    Aaa ce motorizare ai ?
                    1.6 mpi benzina
                    beat me if you can !!!

                    Comment


                    • #25
                      jale la licuricii unora din creier... singurul dezavantaj al unei jante mai mari este confortul sau lipsa lui... Eu m-am obisnuit, merg foarte incet peste denivelari, pe piatra cubica merg maxim cu a 2a pe la 30-40. Ma injura multi, dar aia nu stiu ca eu am dat 5000 roni aproape pe rotile alea.

                      Insa pe la Posada, ce ii mai alerg pe "baetzasii" veniti cu beamveuri din Italia... sa le vezi fetele crispate cind realizeaza ca stau in spatele unui Logan care abordeaza virajele mai in forta decit ei... Am fost pe Piriul Rece de curind... singurul regret e ca nu am motoreanu mai capabil, ca sa pot urca si eu ca lumea, ca la coborire e binisor din cauza rotilor si a suspensiei. Am GY EagleF1 205/45/17
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Pe dsign parca il puteti intreba cum sa omolagati cauciucuri pe 17.
                        Corect?
                        http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

                        Comment


                        • #27
                          pai si ce va asteptati sa va spuna?inca nu stiti cum se rezolva lucrurile in Romania ? daca vrei si ai resurse...poti !
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #28
                            asa deci sa presupunem ca ejti tanar...ca te mananca sa o calci ca ai un diesel de 70 de martoage swi ca vreo totushi dupa o remapare sa o calci si u ce jenti nu iti i-au din demaraj...alea de 16?:-?

                            Comment


                            • #29
                              scuzati greshelile din post vrei* e akolo.multumesc pentru intelegere dar am scris in graba

                              Comment


                              • #30
                                jantele care nu iti iau din demaraj sunt alea usoare, cit mai usoare...
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google