Motorina La "mana A Doua"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motorina La "mana A Doua"

    Eu am alimentat cu motorina o singura data ed la cineva(nu de la pompa) a mers bine masina chiar nu am avut nici o problema......Voi ce parere aveti ati folosit si voi?
    Last edited by kata dog; 1 June 2008, 20:38.
    sigpic

  • #2
    Doar o singura data motorina mulsa
    dar in rest de 15 luni doar rompetrol si prima luna omv
    dar ma feresc sa mai bag motorina aiurea pastrez toate bonurile de alimentare in caz de problema la pompa injectie
    sigpic

    Comment


    • #3
      Sa o strecori printr-o sita f fina-de benzina, eventual printr-un ciorap de dama, astfel apa si eventuala mizerie nu trece, iar daca nu are in ea ulei, nu are ce probleme sa apara. Din cate stiu eu Euro 3 nu prea se mai gaseste pe nicaieri.

      Comment


      • #4
        Nu stiu daca are ulei in ea dar masina merge bine cu aceasta motorina si da sigur ca o filtrez
        sigpic

        Comment


        • #5
          Mutat la Dacia Logan: Motorizari Diesel deoarece la discutii generale se discuta orice doar despre masini nu prea se discuta...

          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by gigiman View Post
            Sa o strecori printr-o sita f fina-de benzina, eventual printr-un ciorap de dama, astfel apa si eventuala mizerie nu trece,
            Sa stii ca apa nu trece prin ciorap, chiar deloc...
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              o trece apa dar chiar crezi ca cei de la benzinarie nu au apa in motorina?
              sigpic

              Comment


              • #8
                Pui si filtru de hartie pt filtru de cafea
                sigpic

                Comment


                • #9
                  E bine sa lasati cateva zile (doua-trei) sa stea in bidoane.

                  E bine din nou sa stiti proveninta ei.
                  Eu iau de la pompa de MOL cu 3 lei (era 2,5 dar au scumpit-o baietii).
                  PS: e pt Mercedesu' lu' tata

                  Comment


                  • #10
                    Panza de parasuta

                    M-a amuzat putin discutia de mai sus...
                    Imi place ideea cu ciorapii de dama...Problema e ca trebuie sa gasesti dama careia sa ii rupi ciorapii

                    INSA!

                    Ce am vazut concret este "mostenire" de la papa. El folosea pentru filtrare (deoarece avea carburantii prosti pe acele timpuri datorita recipientilor problematici unde erau tinuti) panza de parasuta militara (dupa un anumit interval de folosire, fara ca parasuta sa fie obligatoriu afectata in structura ei, aceasta se caseaza).
                    Este,,,excelenta! Da clasa oricarui filtru pe care l-am intalnit. Nu permite apei sa treaca (imediat realizezi cat de infect este un carburant cand il pui in acea panza); motorina "de iarna" (cu parafina mai multa, pentru scaderea punctului de inghet) trece foarte greu (e mult mai vascoasa decat cea de vara),,,
                    De mizerie,,,ce sa mai vorbesc! Bun gardian mai e "filtrul" aista
                    Tare ma bate gandul sa imi filtrez fiecare litru de motorina cu ea (chiar daca este din peco de prestigiu!)
                    Pana acum am toate bonurile de motorina la "arhiva".

                    Ca recomandare generala:
                    NU folositi "motorina dubioasa".
                    Poate fi un cost aparent mic.
                    Finalul poate fi dramatic pentru "vistierie"
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • #11
                      Eu din cate stiu nu pre mai exista motorina prosta pe piata,dar poate fi proasata exact cum a zis colegu de mai sus din cauza recipientului sau a apei(pusa sa mai faca si ei u ban in plus) problema este acum de unde iau eu panza de parasuta.... Ca ciorap de parasuta se mai gaseste
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Da.. Am folosit motorina la mana a 2a insa numai intr-un Mercedes Sprinter. In Logan sau alte masini cu motoarele astea sensibile nu as pune.
                        numar secundele

                        Comment


                        • #13
                          Bag motorina la 3,5 lei de fiecare data cand merg acasa la BV. Omul se ocupa de cativa ani numai cu asta si de vreo 3 ani bag de la el de fiecare data cand am ocazia. Ce cumpara de la TIR-uri e numai din rezervoare si niciodata nu l-am vazut sa ia de la Rabe sau Saviemuri.

                          Mereu imi zice de la ce firma este si niciodata n-am avut nici cea mai mica problema. Dimpotriva, merge masina mai bine cateodata decat cu ce bag de obicei la pompa. Are omu toate sculele... Tu deschizi doar rezervorul si el se ocupa de tot.

                          Mie imi convine si asa cum am mai zis, 1 leu la litru se cunoaste. Voi baga de la el in orice masina imi iau pe viitor fiindca e super serios. Nu recomand sa luati de la orice om pe care il intalniti dar de la surse sigure si din rezervor, de ce nu?

                          Alaltaieri am bagat OMV, tot de la el, luata din Cisterna OMV cu 10 minute mai devreme.

                          Comment


                          • #14
                            Asa cum a spus si Kata, motorina proasta pe piata nu prea se mai gaseste (pt ca oricum toata e proasta...).
                            Stiu om cu GolfIV care baga de la pompa pt tiruri...Pt ca el sustine ca aia trebuie sa fie cea mai buna motorina...Si cam are dreptate.

                            PS: are 57000 la bord.
                            Eu in continuare bag la Mercedes (bine, ala cred ca ar merge si cu ulei) motorina de la baieti (motorina de Mol) cu 3 lei.

                            Comment


                            • #15
                              Unde ii gasit voi pe baietei astia ca as fi si eu interesat. Sa sa scumpit motorina in draci

                              cand am laut masin 6 martie era 40 500 la doua saptamanai era 45 000 asta e bataie de joc.
                              1.5 dc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google