Motorina La "mana A Doua"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Bine face omu cu tiru ca mai face un ban la cat alimenteaza ei nici nu se cunoaste 20l apropo cat mai este litru de motorina sh?

    Comment


    • #77
      am gresit cu petrom
      orice benzinarie
      eu stiu niste soferi ce lucreaza la drumuri care vand motorina cu imbunatatiri
      poate ca sunt si unii corecti,dar cum sa fie corecti daca fura motorina si o vand
      asa e in romania
      sigpic Alexandria

      Comment


      • #78
        Originally posted by cristy plus View Post
        am gresit cu petrom
        orice benzinarie
        eu stiu niste soferi ce lucreaza la drumuri care vand motorina cu imbunatatiri
        poate ca sunt si unii corecti,dar cum sa fie corecti daca fura motorina si o vand
        asa e in romania
        eu nu pun decat de la peco dar stiu de cazuri cu bmw uri, vw, sau logan destul de noi ca modele care prefera sa puna de la cei care alimenteaza tirul cu motorina de la peco. clar ca e dierenta intre motorina luata de la unul care o ia cu 5 minute inainte din peco si cel care ti-o aduce in canistra si o scoate cu furtunul sau mizerabil si poate din rezervorul unei rabe de 20 de ani plin de rugina si gunoaie,si care poate mai are si ulei si apa la fund,normal ca e riscant in acest caz

        Comment


        • #79
          motorina sh este intre2.5 si max 2.7ron,eu am incercat ca 10k sa nu bag de la pompa abia astept sa vad cum este filtru de moto,fratelo a avut grija de mine cu motorina de la el .parerea mea este ca motorina sh este buna si se merita DAR sa ai o sursa f sigura
          ,am mai luat si in bidon de la peco dar ce s-a adunat pe fundul bidonului ma pus pe ginduri,gunoaie si chiar si apa si alimentat de la statii mari si cu vad.

          Comment


          • #80
            Eu am 22k km si am bagat destul de multa motorina de pe la cfr bagata prin palnie cu filtru foarte fin (persoana care ami aduce motorina este de incredere) pana acuma nu am avut probleme si m-am gandit ca celputin 3 ani cat sunt in garantie merge sa bag deasta pe naspa.Daca observ ceva bag de la pompa plinu si ma duc la ei.Ar fi bun un poll din cei care alimentaza motorina pe naspa cati au avut probleme cu injectoarele si cati nu.

            Comment


            • #81
              Eu m-am ars la 15000 (traiasca garantia)si de atunci o decantez intr-un recipient mai mare, nu conteaza sursa ,tot ce este ,,sh'' decantati.Acum am 97000 fara probleme si au trecut 3 ani de atunci.

              Comment


              • #82
                Originally posted by giugiuc View Post
                Eu m-am ars la 15000 (traiasca garantia)si de atunci o decantez intr-un recipient mai mare, nu conteaza sursa ,tot ce este ,,sh'' decantati.Acum am 97000 fara probleme si au trecut 3 ani de atunci.
                Si eu am ajuns la aceeasi metoda ca si tine. Am reparat injectoarele la 53.000 km iar acum iau motorina din Peco in canistra si o bag in masina dupa ce o filtrez. Sper sa ajung si eu la cei 97.000 de km ai tai fara alte reparatii!!!!

                Comment


                • #83
                  Ar fi chiar culmea acum si de la peco sa stau sa iau motorina in canistre sa astept sa se decanteze, si pe urma sa o tot transfer si sa o tot filtrez, off.
                  Un lucru este clar , deja devine o fobie , moare injectorul. Am inteles ca motorina SH , este asa cum e, dar si aia de pe la peco sa o gadil atata ?
                  , sunt cu ochii pe voi !
                  :thumbsup:

                  Comment


                  • #84
                    Si motorina de la statiile peco e murdara, mai ales daca ai norocul si nimeresti dupa ce a fost cisterna si a descarcat.
                    sigpic

                    Comment


                    • #85
                      La benzinariile cu tancuri noi nu exista problema asta.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #86
                        Eu alimentez doar de la pompa (Petrom, Rompetrol), pana acum nici o problema cu injectoarele. Ar fi de plans sa cada injectia si cand alimentezi doar de la pompa.
                        Pana acum 53200 km.
                        Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

                        Comment


                        • #87
                          E vorba de motorina la mina a doua,aveti mare grija ce puneti in rezervor.Sa aveti o sursa sigura nu un prieten binevoitor.

                          Comment


                          • #88
                            53.264 Km motor 1.5 70 caluti motorina din peco cam pentru 8000 km restul "mana a doua" sa zic asa, fara sa o las sa decanteze fara nimc.nici o problema la motor.Motorina luata din sursa sigura.o pun in rezervor cu o palnie cu o sita foarte fina de opreste si eventuala apa.

                            Totul depinde de sursa zic eu.. un prieten a luat de la un asa zis cunoscut prin alt cunoscut si sa ales cu apa in motorina ...la 1 litru motorina 100 grame apa.

                            Comment


                            • #89
                              Toata chestia cu motorina asta SH sa o turnati in rezervor doar printr-o palnie cu sita fina ca sa retina eventualele mizerii sau apa din ea.

                              Comment


                              • #90
                                La mana a 2-a...daca nu e sursa sigura,va jucati cu focul...
                                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google