Conversie 1.6 MPI Euro 5 In 1.6MPI Euro 4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Conversie 1.6 MPI Euro 5 In 1.6MPI Euro 4

    Salut,

    Dupa cum se stie 1.6 MPI euro 5 s-a transformat intr-o martoaga si vroiam sa stiu daca exista metode sa-i fie redata vigoarea vechiului 1.6 si sa se pastreze si castigul de cuplu.

    Imi cer scuze daca s-a mai discutat undeva eu nu am gasit.

  • #2
    Motoarele in general ori au putere ori cuplu. Ca sa pui clapeta de acceleratie clasica ar trebui alt calculator de injectie si nu cred ca vrei. Sa nu mai zic de esapament....
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #3
      cu cat crezi ca era mai puternic 1.6 mpi euro3/4 ? cu 2 cai ...
      lasa-l asa, da-i in goarna si pune-i benzina buna
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #4
        este urata acceleratia pt ca nu mai este pe cablu dar daca stii cum sa mergi cu ea,credema merge binisor,la consum nu ma mai uit,stima

        Comment


        • #5
          Nu iti bate joc de masina. Nu sunt diferente colosale ca sa zici ca merita o astfel de transformare. iar consumul este clar mai mic la euro5
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • #6
            Pentru autorul topicului: daca chiar consideri ca ai nevoie de mai multi cai pe masina asta, ai 2 optiuni:

            1- schimbi motorul cu un 1.6 16v si ai din start 105 cai de la care poti cere putin mai mult (un remap, un filtru de aer, o galerie, etc) si mergi LEGAL.

            2- schimbi motorul cu altceva mult mai puternic (1.8, 2.0, etc) si mergi ILEGAL.

            Dar sa schimbi norma EURO a motorului doar pentru 2-3 cai mi se pare o aruncare a banilor fix pe fereastra..
            "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
            Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

            Comment


            • #7
              schimbarea normei de poluare nu poate fi facuta decat in sus E4 inloc E5 si nu invers pentru ca nu se omologheaza (Vezi RNTR 7 privind omologarea individuala). si mai ai o problema, chiar daca modifici sistemul de injectie si "ramai" cu acelasi motor (ca serie) va trebui ca la ITP sa mergi permanent cu "darul", mai naspa e daca ramai fara talon si trebuie sa mergi la RAR
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • #8
                Multumesc frumos pentru parerile voastre, eu de fel sunt programator si nu prea am cunostiinte de mecanica, iar pe foaie mi se parea un downgrade marisor atat acceleratie cat si putere, zilele acestea am inceput sa fac mici modificari la ea, probabil am s-o pun si la my ride. Daca mai aveti si alte sfaturi sunt bucuros sa le aud.

                As mai vrea sa stiu schimbarea motorului in ambele cazuri cam ce costuri estimative ar avea?

                Comment


                • #9
                  Studiaza si posibilitatea inlocuirii masinii; poate iesi mai castigat.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    Am studiat si aceasta problema, de fapt planul in sine era achzitionarea unui clio RS 172 si montarea intregi mecanici pe logan, intre timp m-am razgandit vreau sa prepar acel clio pentru vtm ca sa pot sa imi fac damblalele legal si in conditii de siguranta, iar loganul vreau sa il modific de placere in limite legale fara exagerari, sincer sunt m-as multumi cu 110 CP si un cuplu de 150 nm ceea ce nu mi se pare exagerat.

                    Comment


                    • #11
                      Adica, acest motor pe benzina de 1.6 8V E5 de 85 CP, are acum acceleratia electronica? Asa cum are 1.2 16V de exemplu?
                      Daca, DA, are si acest motor acel lag (la plecre de pe loc in special)?

                      Multumesc
                      ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                      Comment


                      • #12
                        da, are lag. dar cu un remap cred ca iesi mai castigat decat cu down-grade-ul. eventual o axa cu came mai intepata.

                        Comment


                        • #13
                          cine vrea putere si cuplu si are un logan nou in garantie euro 5 si vrea puterea loganului de la mama lui euro 3 care rupe masina-n doua de cuplul ce-i pe el , sa faca schimb de auto cu mine tandi pe mandi si dau eu 500 de euroi la taxa de inmatriculare bonus .

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by razvanamza View Post
                            da, are lag. dar cu un remap cred ca iesi mai castigat decat cu down-grade-ul. eventual o axa cu came mai intepata.
                            La 1,6 euro 5 nu se face remapare deocamdata. Nu am spus-o eu, a spus-o DOC.
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • #15
                              Nu face el probabil...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google