Ziua Nationala A Romaniei

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ziua Nationala A Romaniei

    De ziua nationala a Romanilor, revin cu rugamintea de a redeschide singurul thread de pe acest forum - referitor la Romani si identitatea nationala:



    Multumesc frumos anticipat! Sper sa nu uitam cu totii un lucru elementar: suntem Romani - iar Romania am mostenit-o de la bunici si parinti - nu ne-a cazut din cer.

    Sanatate si numai bine tuturor!

    Ion

  • #2
    Si eu, care abia m-am intors de la Parada de 1 Decembrie, credeam ca e vreun topic dedicat acestei Sarbatori Nationale.
    Daca nu se inchide, voi pune niste poze, precum si alte impresii, dupa ce descarc.
    Scuze pentru post.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      LA MULTI ANI ROMANIA!!!
      Dar sa speram ca dupa deschidere nu vor mai aparea colegii aia care sa ne intoxice cu Canada, cu..., tot felul de lucruri urate si degradante despre Romania noastra.
      sigpic

      Comment


      • #4
        @ IancuMic - acest thread e deschis la sectiunea Anunturi Administrative - pentru redeschiderea singurului thread pe tema identitatii nationale a Romanilor.

        Daca moderatorii/administratorii acestui forum vor binevoi sa deschida respectivul thread esti inivitat sa postezi acolo pozele de la ziua nationala a Romaniei. Aici nu face sens sa le postezi - fiind in sectiunea de anunturi administrative.

        Multumesc pentru postare!

        @Mihaiiahim - threadul respectiv pt. care solicit redeschiderea este o oglinda a noastra a Romanilor - fiecare cu crezul si cugetul propriu. Nu doresc intoleranta sau vreo impunere asupra celor care doresc sa posteze. Fiecare are gandirea proprie - care sigur ca poate fi influentata de propaganda sustinuta de unele interese... Asta e o realitate pe care trebuie sa o intelegem, daca dorim sa ne pastram identitatea nationala.
        Last edited by ion_R5; 1 December 2013, 15:52. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          Hai EMIGRARE! Happy 4th of Jully!

          Comment


          • #6
            @ PCH Iti doresc sanatate in primul rand si sa ne scrii cat mai curand de pe meleagurile unde doresti sa emigrezi.

            Comment


            • #7
              La fel si tie! Ai fost la parada in Bucuresti?

              Comment


              • #8
                Nu am fost la parada, am fost la Sf. Anton (langa piata Unirii) unde am ascultat o predica despre unirea si buna intelegere care ar trebui sa existe intre Romani, ca sa rezistam in continuare ca tara si popor - asa cum am rezistat ca popor de-a lungul istoriei, sub atatea stapaniri straine.

                Un popor dainueste in istorie, prin credinta, intelepciune, iubire si uneori chiar prin jertfa de sange.
                Last edited by ion_R5; 1 December 2013, 16:32.

                Comment


                • #9
                  Stiu biserica, in spatele Hanului lui Manuc!

                  Comment


                  • #10
                    Ce punct de reper ti-ai luat PCH Haha...
                    PS: @ion: fara suparare, dar vorbesti de romani si de identitatea nationala si fix de 1 decembrie nu te duci la parada?
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      @ Pacco Eu nu fac parada de identitatea nationala. E o manifestare exterioara parada de 1 Decembrie. Anul trecut de exemplu, de 1 Decembrie eram la Hunedoara, iar pe 2 Decembrie eram la Alba Iulia.

                      Anul asta am ramas in Bucuresti si am mers la Sf. Anton unde am participat la o slujba deosebita - cu drapelul tricolor pe masa pe care a stat Evanghelia si cu o predica vie in credinta si in spiritul national.

                      E frumos si la parada oficiala - dar nu e necesar si nici nu putem sa mergem cu totii acolo. Sa nu ne impiedicam de formalisme. Identitatea de Roman, la fel ca si credinta in Dumnezeu trebuie sa o ai in primul rand in suflet, in interior. Sigur si manifestarile exterioare sunt necesare si au rolul lor - insa nu inlocuiesc trairea.

                      Cu siguranta voi merge cu copiii si cu nepotii - la vremea respectiva - si la parade oficiale. Trebuie sa te gandesti ca pana la 16 ani (cand a fost lovitura de stat din 1989) am fost prezent la toate paradele oficiale - fiindca asa era organizarea atunci - de 23 August. Acum, pot sa merg oriunde de ziua nationala - in excursie prin tara, la biserica, la munte, la carciuma... Alege fiecare unde vrea sa mearga.

                      Comment


                      • #12
                        Daca vorbim de unire, sa ne aducem aminte ce rol a avut biserica si cum s-a implicat Miron Cristea, viitorul prim patriarh al Romaniei, in infaptuirea unirii.
                        Daca guvernantii nostri erau baieti destepti puneau parada dupa ora 12, nu de alta, dar ca sa poata merge la parada si preotii si credinciosii, oamenii care care merg cu regularitate la biserica.
                        Dar de,..., cand suntem pusi sa alegem intre biserica si parada, multi alegem sa mergem la biserica.
                        Mai e nitel de lucrat, dar speram ca la anul sa se rezolve.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by PCH View Post
                          Hai EMIGRARE! Happy 4th of Jully!
                          Ca bine zici!

                          Happy orice, mai putin 1 decemvrie!

                          Sa-mi sara acu' nationalistii-n cap!

                          Comment


                          • #14
                            S-a redeschis!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google